Pofára esett a kamu-Satoshi Craig Wright
Végre pofára esett az önjelölt Satoshi. A Twitteres kriptoinfluenszer, Hodlonaut Norvégiában pert nyert Craig Wright ellen.
Több mint egy hónappal ezelőtt arról írtunk, hogy Craig Wright beperelte a Twitteres kriptoinfluenszert, Hodlonautot egy 2019-es tweetsorozat miatt. Hodlonaut 2019-ben csalónak nevezte a vállalkozót, aki évek óta bizonygatja, hogy ő Satoshi Nakamoto, de eddig bizonyítékkal nem tudott szolgálni. Hodlonaut, eredeti nevén Magnus Granath azonban Wrightot perelte be Norvégiában, mert így próbálta megelőzni a rágalmazási pert, amelyet Wright az Egyesült Királyságban indított az influenszer ellen, ahol a rágalmazási törvények erősen a felperes javára szoktak billenni.
Csütörtökön Norvégiában viszont a szólásszabadság győzött.
Helen Engebrigtsen norvég bírónő ítéletében azt írta, hogy „[Hodlonaut-nak] Granathnak elegendő ténybeli alapja volt azon állítására, hogy Wright hazudott és csalt, amikor azt próbálta bizonyítani, hogy ő Satoshi Nakamoto”.
Granath azt kérte a norvég bíróságtól, hogy arról döntsön, hogy a tweetjei a szólásszabadság védelme alatt állnak-e.
„Az eredmény a várakozásoknak megfelelően alakult” – mondta Granath a CoinDesknek. „Nagyon boldog vagyok és hálás a támogatásért”.
Wright ügyvédei elmondták, hogy fellebbezni fognak az ítélet ellen, és arra figyelmeztettek, hogy az „anonim online zaklatás dermesztő hatással” lehet a közbeszédre.
A többhetes tárgyalás után Helen Engebrigtsen kerületi bíró Granath javára döntött, és felmentette őt minden kártérítési igény alól, aki nem felelős a tweetekkel kapcsolatos károkért.
Wrightot továbbá arra kötelezte a bíróság, hogy Granath-nek 383 000 dollárt fizessen a jogi költségek fedezésére. Engebrigtsen bíró úgy ítélte meg, hogy a Granath által használt szavak úgy, mint a „csalás” és „csaló” a tweetekkel összefüggésben azt jelentik, hogy „valaki, nem az, mint akinek állítja magát”.
Gyenge bizonyítékok
Engebrigtsen bíró azt írta, hogy a Wright ügyvédei által bemutatott bizonyítékok „nem alkalmasak arra, hogy megváltoztassák [a bíróság] véleményét, miszerint Craig Wright nem Satoshi Nakamoto”.
Az, hogy Wright nem tudta bizonyítani, hogy ő Satoshi, már más tárgyalásain is problémát jelentett, többek között a közelmúltban Peter McCormack podcaster ellen indított rágalmazási perében az Egyesült Királyságban. A bíró úgy találta, hogy Wright hamis bizonyítékokat nyújtott be, és egyetlen font kártérítést sem ítélt meg neki.
A Granath által felfogadott törvényszéki elemzők átnézték a Wright által korábban benyújtott dokumentumokat, amelyek azt hivatottak bizonyítani, hogy ő volt a Bitcoin fehér könyv szerzője, de olyan ellentmondásokat találtak, mint például az akkoriban nem elérhető betűtípusok szerepeltetése.
„Mind a KPMG (Granath nevében), mind a BDO (Wright nevében) megállapította, hogy ezek a dokumentumok a legjobb esetben is olyan megmagyarázhatatlan változtatásokat tartalmaznak, amelyek valószínűleg a dokumentumok állítólagos keletkezési ideje után történtek” – áll az ítéletben.
Tekintettel az akkor rendelkezésre álló kriptográfiai bizonyítékok hiányára:
a bíróság úgy véli, hogy a Granath-nak elegendő ténybeli alapja volt annak állítására, hogy Craig Wright nem Satoshi Nakamoto 2019 márciusában”.
A bírónő szerint a Twitter természeténél fogva egy toxikus környezet, így a felhasználóknak el kell viselniük azt, ha valaki erős szavakat használ, ami alól Wright sem kivétel. Az ítélet szerint egyébként maga Wright is vulgáris szavakat, durva szlenget és becsmérlő utalásokat tesz, így el kell fogadnia azt, ha mások is hasonló módon nyilvánulnak meg vele szemben.
Halvor Manshaus, Wright ügyvédje azt nyilatkozta, hogy a jogi csapat „[nem] ért egyet a bíróság érvelésével”, miszerint Granath kommunikációja jogi értelemben nem volt rágalmazó vagy a magánéletet sértő, és azt mondta, hogy a Twitter felhasználó „megsértette az általánosan elfogadott illemküszöböt”.