Pénzbírság, vagy akár börtönbüntetés járhat azért, ha a háborúról írnak az orosz médiában

Oroszországban számos média platformot, rádió- és tévécsatornát tiltottak be a háborúról megosztott „hamis információk” terjesztése miatt. De vajon tényleg hamis az, amit Putyin annak ítél meg? Az orosz cenzúra problémájának kiküszöbölésére számos kreatív módszerrel álltak elő.

Tavaly év elején Tobias Natterer, a DDB Berlin reklámügynökség szövegírója azon kezdett el gondolkodni, hogyan lehetne kijátszani az orosz cenzúrát. Ügyfele, a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nonprofit szervezet németországi részlege hatékonyabb módszereket keresett arra, hogy az oroszok hozzájussanak azokhoz a hírekhez, amelyeket a kormányuk nem akar, hogy lássanak, egyenesen rejteget előlük. Az RSF cenzúrázott weboldalakat másolt, és olyan szervereken helyezte el őket, amelyeket a kormányok túl fontosnak tartottak ahhoz, hogy blokkolják őket – ez a taktika a járulékos szabadság néven ismert. („Ha a kormány megpróbálja letiltani a honlapot” – magyarázza Natterer – „akkor a saját honlapjaikat is le kell tiltania, ezért hívják ezt járulékos szabadságnak”).

A lottószámok új értéket kaptak

De mégis hogyan fogják megtalálni az emberek ezeket a weboldalakat? Ekkor jött egy őrült ötlet. Mi lenne, ha a híreket úgy tudnák átcsempészni az orosz cenzúra mellett, hogy olyan cikkeket rejtegetnének – mint egy videojátékban a húsvéti tojások – amelyeket az emberek egy titkos kóddal tudnának feloldani? És mi lenne, ha ezt a titkos kódot maga Oroszország generálná, az állami lottó nyerőszámain keresztül? Minden alkalommal, amikor új számokat tesznek közzé, a csapat felhasználhatná azokat egy új webcím létrehozásához. Bárki, aki ezekre a számokra keresne rá a Twitteren vagy más platformokon, a tiltott oldalra és a tiltott hírekre mutató linkeket találna.

Tükrözni kezdték a Meduza, egy független, Oroszországgal foglalkozó hírportál honlapját, amelyet az orosz kormány 2021 áprilisában külföldi ügynöknek bélyegzett. A lottószámmal ellátott oldalra pedig az invázió óta olyan nagy volt a forgalom, hogy a csapatnak több szerver helyet kellett vásárolnia. Az RSF és a DDB azt is teszteli, hogyan lehet a blokklánc-technológiát használni a háborúról szóló cikkek és fotók készítésére. Tervezi, hogy a következő napokban több oldal is aktív lesz.

A háború a sajtószabadság harcával is jár

A propaganda már régóta a háborúk egyik alapeszköze. Az ellenséges csapatokra záporozó bombáktól kezdve a hazai cenzúráig, az üzenet ellenőrzése gyakran kulcsfontosságú a közvélemény támogatásának mozgósításában. Az ukrán vállalkozók még a saját alkalmazásaikat is eltérítik, hogy az oroszokat tájékoztassák arról, mi történik. Bár az ilyen erőfeszítések vegyes sikerrel járnak, mégis azt mutatják, hogy milyen leleményességre van szükség ahhoz, hogy megnyerjük az információs csatát, amely olyan régi, mint maga a háború.

Módszerek az igazság eljuttatására világszerte

Az aktivisták más módokat is találtak az orosz cenzúra elkerülésére és az igazságbombák eljuttatására Oroszországba. Az Egyesült Királyságban egy crowdfunding kampány 40 000 fontot gyűjtött össze, hogy digitális hirdetésekkel célozzák meg az oroszokat a háborúról szóló valós hírekkel. (A szervezők szerint 57 millió hirdetést juttattak el, mielőtt a hét elején Oroszországban blokkolták őket.)

A hackercsoportok ötletei egyszerűségük miatt talán még hatásosabbnak bizonyultak.
Az Anonymous néven ismert csoport arra kérte az embereket, hogy hagyjanak véleményeket különböző orosz éttermekről és üzletekről a Google Maps-en amelyekben leírják, mi történik valójában Ukrajnában. Eközben a Squad303 nevű szervezet olyan online eszközt épített, amellyel az emberek automatikusan küldhetnek oroszoknak szövegeket, WhatsApp-üzeneteket és e-maileket.

Úgy tűnik, az egyetlen dolog, amitől Putyin fél, az az információ

Paulius Senūta, egy litván reklámszakember szerint a telefon a legmegfelelőbb fegyver. Nemrégiben indította el a „CallRussia” nevű weboldalt, amely lehetővé teszi az oroszul beszélők számára, hogy 40 millió telefonszámot tartalmazó telefonkönyv alapján véletlenszerűen hívjanak fel oroszokat. A beszélgetés során a hívottakkal valós információkat közölnek a háborúról. A szakember szerint ”az igazságot ismerő oroszok kezébe kell adni a lehetőséget, hogy felálljanak, és megállítsák ezt a háborút”.

Az inváziót követő napokban az ország kommunikációs szabályozó hatósága azzal vádolta meg a helyi médiaoldalakat, hogy megbízhatatlan és valótlan információkat terjesztenek. Előírta, hogy a tudósításokban csak hivatalos kormányzati forrásokat használjanak. Az olyan kifejezéseket, mint a „háború”, „invázió” vagy „agresszió”, megtiltották a tudósításokból. Használatuk során akár ötmillió rubelig (jelenleg nagyjából 52 000 dollár) terjedő pénzbírsággal vagy 15 év börtönbüntetéssel sújthatják őket.

”A meglévő cenzúramentes platformokat, mint például a Telegram, kellene kihasználni ahelyett, hogy valami teljesen újat találnánk ki” –  jegyzi meg Oleg Kozlovszki, orosz tudósitó. (A múlt héten például Arnold Schwarzenegger egy hosszú videóüzenetet töltött fel az oroszoknak a Telegramon keresztül. A videó orosz és angol feliratot is tartalmazott.)