Pár hét múlva érkezhet a bitcoin halálos ítélete

SBF rács mögött, CZ pedig FUD-dal küzd, erre piacra érkezik a bitcoin halálkereszt. Ha ez kínainak hangzik, olvasd el mi történt a héten a kriptopénz szektorban.

A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen

Az elmúlt hét nap legnagyobb híre kétségtelenül a csődbement kripto óriás, az FTX korábbi vezérigazgatójának, Sam Bankman-Friednek (SBF) a letartóztatása. Erre december 13-án került sor a Bahamákon az Egyesült Államok kormányának kérésére. SBF-et most többszörös csalással vádolják, beleértve több bűnügyi vádat is. Mr. Bankman-Fried ráadásul nem fizethet óvadékot, hogy szabadlábon védekezzen. Így egy brutális börtönbe került a korábbi milliárdos.

Félelem, bizonytalanság és kétség (Fear + Uncertainty + Doubt = FUD) söpört végig a piacon, miközben a világ legnagyobb kriptotőzsdéje, a Binance kapcsán aggasztó fizetőképesség kérdések nyomasztják a befektetőket. A tőzsde eddig nem mutatott problémát, mivel sikeresen feldolgozta a napi 8 milliárd (!) dollár feletti pénzkivonási kérelmet is. A vezérigazgató, Changpeng Zhao (CZ) megnyugtatott mindenkit, hogy nincs olyan szám, amely megterhelné a tőzsdét, mivel 1:1 arányban tárolják a felhasználók eszközeit. Az utolsó megjegyzést később megerősítette a CryptoQuant on-chain analitikai erőforrás, amely kijelentette, hogy a Binance felhasználói betétei 99%-ban fedezettek.

A MetaMask a PayPal-lal együttműködve lehetővé tette egyes amerikai felhasználók számára, hogy közvetlenül az alkalmazásból vásárolhassanak ethereumot. A lépés a PayPal mégmélyebb előrenyomulását jelzi a kriptovaluta szektorba.

Figyelmeztetések, adatszivárgások, tiltások

A Microsoft frissítette irányelveit. A módosítás szerint ezentúl tilos lesz előzetes jóváhagyás nélkül kriptovalutát bányászni az online szolgáltatásain. Azt állítja, hogy ezt a felhőszolgáltatásait használó összes ügyfél védelme érdekében tette.

A Gemini ügyfelei kezdhetnek el aggódni, december 14-én ugyanis a kriptotőzsde bejelentette, hogy adatszivárgás történt a cégnél. Több mint 5,7 millió felhasználó adatai kerülhettek nyilvánosságra. Az adatok alapvetően az e-mail címeket és a telefonszámokat érintették, bár a telefonszámok esetén csak részleges információkhoz fértek hozzá a támadók.

Figyelem, egy magyarnyelvű kriptós vállalkozás, a Samandriel-Group álomvilágba illő hozamokat ábrázol honlapján, lehetetlennek látszó részletekkel. Az MNB megfelelő hatáskör híján nem lép fel a cég ellen, de már betette a “figyelmeztetések” adatbázisába.

Hiába kedvezőek a makro adatok, a FUD mindent elsöpör

Az Egyesült Államok Munkaügyi Statisztikai Hivatala is közzétette a fogyasztói árindex számait. A várakozások 0,2%-kal magasabb szintre várták az inflációt, ami felpörgette a piacokat, köztük a Bitcoint is. A kriptovaluta a hét elején emiatt meghaladta a 18 ezer dollárt is együtt mozogva a részvényekkel.

Sajnos az ünneplés nem tartott túl sokáig. Egy nappal később, az amerikai jegybank FOMC ülésén Jerome Powell elnök újabb 50 bázispontos kamatemelést jelentett be, ami a kriptopiacokat vörös tengerbe sodorta. Bár az emelés mértéke hozza a várakozásokat, az esés péntekre sem tudott megállni. Ekkorra a BTC ára már 17 000 dollár alá is esett. Köszönhetően annak, hogy napok óta folyamatos bizonytalanságban áll a piac a Binance és a többi kriptopénz tőzsde likviditási helyzete miatt.

Pár hétre van csak az első heti bitcoin halálkereszt

A folyamatos lefelé csúszó árfolyam a technikai képet is borúsan rajzolja le.

A Bitcoin még soha nem látott halálkeresztet a heti grafikonján, és az igencsak rosszul hangzó mutató valóban rossz hírt is hozhat. Ez azt jelenti, hogy a dolgok hamarosan még rosszabbra fordulhatnak azon bitcoin kereskedők számára, akik emelkedő jelzéseket várnak a technikai grafikonokon.

Pár hétre van csak a bitcoin az első heti halálkereszttől

A kriptovaluta 50 hetes egyszerű mozgóátlaga (SMA) egyre gyorsabban és meredekebben esik, és úgy tűnik, először fogja keresztezni a 200 hetes mozgóátlagot.

A technikai elemzés elmélete szerint a két átlag metszéspontja medve piaci indikátor, amely bitcoin halálkereszt néven híresült el.

A technikai elemzés kritikusai azonban rámutatnak arra, hogy a halálkereszt, függetlenül attól, hogy a napi vagy a heti grafikonon fordul elő, visszatekintő mutató és emiatt megbízhatatlanul jelzi előre a jövőt. Ez nagyrészt igaz, mivel a mutató múltbeli mozgóátlagokon alapul, és így az eszköz múltbeli teljesítményét tükrözi.

A bitcoin halálkereszt eddig igencsak rossz hírnévvel rendelkezik, mert a piac rossz oldalán csapdába ejtheti az eladókat. És ezt tette a múltban a bitcoin kereskedőkkel is. Például a 2020. márciusi összeomlás miatt kialakult halálkeresztje jelentős mélypontot jelentett az árakban ahonnan azonban gyorsan összeszedte magát a piac.

Messze vagyunk a mikulás rally lehetőségétől már

A kriptotél leghidegebb napjainak beköszöntével a befektetők spekulatív érdeklődése a kriptopiac iránt időközben a 2021 előtti szintre esett vissza. Ez pedig egyre inkább csökkenti egy jelentős, irányadó ármozgás esélyét az év végére.

Az adatok azt sugallják, hogy a fenntartható emelkedő trend felépítése kihívást jelent majd, mert a piac visszaszorult az alacsony likviditás és volatilitás rendszerébe.

A Glassnode kriptoelemző cég lehangoló határidős forgalomról számolt be

A Glassnode kriptoelemző cég lehangoló határidős forgalomról számolt be a Bitcoin és az Ether esetében is. Utoljára 2021 előtt láttunk hasonló határidős kereskedést. A Bitcoin és Ether határidős ügyletek nyitott pozíciói jelentősen csökkentek, a folyamat már év közben megkezdődött a Luna-UST összeomlásával.

a Bitcoin azonnali kereskedési volumene a kriptotőzsdéken szintén jelentősen csökkent

Ezzel egy idejűleg, a Bitcoin azonnali kereskedési volumene a kriptotőzsdéken szintén jelentősen csökkent. A Blockchain.com adatai azt mutatják, hogy a tőzsdei kereskedési forgalom hét napos mozgóátlaga 67 millió dollárra esett, szemben a 2021-es bikapiac csúcsán mért 1,4 milliárd dollárral.

Az alacsony likviditás és a piac feletti bizonytalanság miatt nagy a valószínűsége annak, hogy a medvepiac még korántsem ért véget. Az idő előrehaladtával azonban most a volatilitás egyelőre alacsony, ami több oldalirányú vagy lassú lefelé irányuló ármozgást vetít előre.

Altcoin hírek

Az argentin nemzeti futball válogatott szurkolói tokenje, az ARG nagyot emelkedett, értéke 70%-kal nőtt, miután a Lionel Messi vezette focicsapat bebiztosította helyét a FIFA világbajnokság döntőjében. Az ARG token az argentin labdarúgó-válogatott hivatalos szurkolói tokenje. A token a Chiliz ökoszisztéma része, amely számos más klub szurkolói tokenjét is működteti. A fan tokenek révén a token birtokosai beleszólhatnak a csapatok döntéseibe, és exkluzív jutalmakat és élményeket is kínálnak nekik.

Az argentin nemzeti futball válogatott szurkolói tokenje, az ARG nagyot emelkedett

Emlékeztetőül, 3 hete a token 25%-ot esett, amikor kikapott a csapat. Így a token azoknak is új horizont nyithat, aki szereti a sportfogadást.


Szombaton újra jelentkezik a BitcoinBázis podcastja, a Bitcoin Kebab. A Bitcoin Kebab célja, hogy olyan aktualitásokról beszéljünk, amik rányomják a bélyegüket a mindennapjainkra, legyen az a kriptovaluták, a decentralizáció, a blokklánc technológia, a digitális forradalom vagy éppen a mesterséges intelligencia témaköre.

A Bitcoin Kebab heti adásban Kata a BitcoinBázis társalapítójával Fekete Balázzsal és főszerkesztőjével Kovács Andreával fog beszélgetni. Balázs megosztja majd, hogy mikor és milyen körülmények között ismerkedett meg a bitcoinnal, és hogyan jött az oldal alapításának ötlete. Emellett szó lesz az év kriptoeseményeiről is, amit két részletben veséznek majd ki Andreával..

A BitcoinBázis újabb közösségi média platformon érhető el, csatlakozzatok hozzánk a Discordon!