Bitcoin bányászatra használja többletenergiáját Pakisztán

Pakisztán nemrégiben jelentős lépést tett a kriptovaluták felé, amikor kriptotanácsának újonnan kinevezett vezérigazgatója, Bilal Bin Saqib azt javasolta, hogy az ország többletenergiáját Bitcoin bányászatra használják fel.
A javaslat március 21-én hangzott el a tanács ülésén, amelyen magas rangú személyiségek is részt vettek, köztük törvényhozók, a Pakisztáni Állami Bank elnöke, a Pakisztáni Értékpapír- és Tőzsdebizottság (SECP) elnöke és a szövetségi informatikai miniszter. Hangsúlyozták a fogyasztóvédelem, a blokklánc-bányászat és a nemzeti blokklánc-politika fontosságát. A bevezetés ütemezésének, a kísérleti programok végrehajtásának és a nemzetközi kötelezettségek betartásának fontosságát is megvitatták.
🇵🇰 PAKISTAN TO MINE #BITCOIN WITH EXCESS ELECTRICITY
GAME THEORY IS PLAYING OUT‼️ pic.twitter.com/WXMzADNXw3
— The Bitcoin Conference (@TheBitcoinConf) March 23, 2025
Egy új korszak
A kezdeményezés fő célja, hogy megteremtse az alapokat egy erős pakisztáni kripto-ökoszisztéma kialakításához, a külföldi befektetések vonzására és a nemzet jelentős kriptoközpontként való létrehozására összpontosítva. Muhammad Aurangzeb szenátor kijelentette, hogy ez egy új digitális korszak kezdete az ország számára, amely elősegíti az átláthatóságot, a gazdasági felhatalmazást és a technológiai vezető szerepet.
Éles váltás ez ahhoz képest, hogy két éve még az akkori pénzügyekért és bevételekért felelős államtitkár, Aisha Ghaus Pasha kijelentette, hogy a kriptopénzek soha nem lesznek legalizálva Pakisztánban. 2024. november 4-én azonban fordult a kocka, amikor a kormány hivatalosan is elindult a kriptovaluták törvényes fizetőeszközként való szabályozása felé. Ez történetesen egybeesett az Egyesült Államokban tartott választásokkal.
Úgy tűnik, hogy a globális elmozdulás a kriptopolitika felé befolyásolhatta Pakisztán döntését. Újraválasztása után Donald Trump elnök nagyon gyorsan számos digitális eszközbarát politikát vezetett be. 2025. január 23-án például aláírta a digitális eszközökkel foglalkozó munkacsoportot létrehozó végrehajtási rendeletet, amelynek célja a széles körű szabályozási reform vizsgálata.
Ugyanez a rendelet megtiltotta a kormány által irányított kutatást és a központi banki digitális valuta (CBDC) kibocsátását is. A támogatás egy másik megnyilvánulásaként Trump 2025 márciusában aláírt egy Bitcoin stratégiai tartalék létrehozására irányuló végrehajtási rendeletet, egy kriptovalutákból álló digitális eszközkészlettel együtt. Úgy tűnik, hogy Pakisztán fordulópontja igazodik ehhez a kialakulóban lévő nemzetközi trendhez.
A többletenergia bitcoin bányászatra való felhasználása világszerte elterjedt
Pakisztán többletenergiájának Bitcoin bányászatra történő felhasználása nem egyedülálló kezdeményezés. Világszerte több ország és vállalat is hasonló projekteket indított. Például a Deutsche Telekom megújuló energiából származó fölösleges energiával kezdett Bitcoint bányászni, ezzel új szintre emelve a fenntarthatóságot és a kripto világát Németországban. Finnországban a Marathon Digital Holdings egy két megawattos pilot projekt keretében egy 11 000 lakosú közösség fűtését oldja meg a Bitcoin bányászatból származó hő felhasználásával. El Salvador pedig vulkanikus energiát használ a Bitcoin bányászathoz, míg Kanada vízenergiát alkalmaz erre a célra.
Ezek a példák mind azt mutatják, hogy a Bitcoin bányászat és a megújuló energiaforrások integrációja nemcsak a kriptovaluták elfogadottságát növeli, hanem hozzájárul a fenntartható energiafelhasználáshoz is. Pakisztán ezen lépése tehát nemcsak gazdasági, hanem környezeti szempontból is jelentős lehet.