Ott kereskednek a legtöbben kriptóval, ahol be van tiltva

Tiltott gyümölcs a legédesebb – szokták mondani, mely kifejezés tökéletesen helyt áll azon adatok alapján, melyek szerint a kripto kereskedési volumen abban az országban a legnagyobb, ahol elméletileg nulla kellene, hogy legyen. A Binance ugyanis még mindig Kínából érzékeli a legtöbb tranzakciót annak ellenére, hogy az ország 2021-ben illegálissá tette a kriptóval való kereskedést, vagy bármilyen ügylet lebonyolítását kriptovalutákkal az országban.

“A kriptotőzsdének májusban több mint 90 milliárd dollár értékű spot és határidős kereskedési volumene volt Kínából” – jelentette a Wall Street Journal a Binance „Mission Control” nevű belső platformjára hivatkozva. Ennek a forgalomnak – mely a kriptotőzsdén világszerte lebonyolított kereskedés 20%-át teszi ki – a nagy része a határidős ügyletekből származott. A legnagyobb piacok Kínát követően Dél-Korea, Törökország és Vietnam.

A Binance teljes összesített spot és bitcoin határidős kereskedési volumene több mint 670 milliárd dollár volt májusban a The Block adatai szerint.

binance

Több mint 900 000 aktív havi felhasználója van Kínában a betiltott kriptotőzsdének

A Binance-nek májusban 5,6 millió kínai felhasználója volt. Ebből 911 650 volt aktív a jelentés szerint, mely számok azért jó messze vannak a törvény szerint elvárt nullától.

A kriptotőzsdének összesen több mint 128 millió felhasználója van. Januártól a Binance mintegy 100 000 kínai felhasználóját minősítették „politikailag exponált személynek” (PEP). (A PEP-ek olyan személyek, akik kormányzati hivatalokban befolyásos pozíciót töltenek be, vagy ilyen személyekkel szoros kapcsolatban állnak). A hagyományos pénzintézetek a PEP-eket gyakran fokozott ellenőrzésnek vetik alá a pénzmosás és a tiltott pénzügyi tevékenységek megelőzése érdekében. A Binance azonban a jelentések szerint elnéző volt a kínai felhasználók személyazonosságának ellenőrzésében.

A Binance és a kriptó helyzete Kínában

A mára világelső kriptotőzsdévé vált platformot 2017 júliusában alapították Sanghajban. Nem sokkal később, 2017 szeptemberében az anyaország betiltotta a kriptopénzek kezdeti érmekibocsátásait (ICO), és blokkolta a Binance weboldalát. Ezt követően 2021-ben a kínai központi bank illegálisnak nyilvánított minden kriptoval kapcsolatos tranzakciót. A tilalomnak jelentős utóhatásai voltak a globális kriptoiparra. A kereskedés mellett az ország a bányászatot is elítéli, és a későbbiekben bevezetett bitcoin-bányászati tilalom a Bitcoin blokklánc hash teljesítményének jelentős csökkenését okozta. Ekkor a kínai BTC bányászok közül sokan olyan nemzetekbe menekültek, amelyek barátságosabbak voltak a kriptoiparral szemben.

A kínai hatóságok különböző megközelítéseket alkalmaztak a rejtett bányászati műveletek azonosítására és lefülelésére. A bányászfarmok felkutatásához a szokatlan villamosenergia-fogyasztásra és a bányászpoolokhoz kapcsolódó IP-címekre támaszkodtak. Egyes tartományok büntetésként megemelték a bányászok áramdíját is, hogy ezzel próbálják visszatartani a bányászati tevékenységek újbóli fellendülését.

Hogyan kerülik meg a tilalmat a kínaiak?

A kriptotőzde segítette a kínai felhasználókat a korlátozások megkerülésében azzal, hogy különböző kínai domainnevű weboldalak meglátogatására irányította őket, mielőtt átirányította őket a fő weboldalára – számolt be a WSJ egy belső dokumentumra hivatkozva, amely az eljárást ismertette. Ez a belső dokumentum már azután is keringett a Binance-en belül, hogy Kína 2017-ben blokkolta a tőzsde weboldalát.

Egy másik módszer, melyet a kínai székhellyel rendelkező kereskedők jellemzően használnak a földrajzi korlátozások megkerülésére egy virtuális magánhálózat (VPN) és egy digitális azonosító program, például a palaui RNS.ID kombinációja.

A Binance nem reagált azonnal az üggyel kapcsolatos megkeresésre. A vállalat szóvivője azzal zárta le a témát a WSJ-nek nyilatkozva, hogy a Binance.com weboldal blokkolva van Kínában, és nem érhető el a Kínában élő felhasználók számára.