Öt hete csökken a Solana decentralizált tőzsdei kereskedési volumene

2024-ben a Solana decentralizált ökoszisztémája uralta a piacot. A mémcoin-őrület, valamint az Ethereum folyamatosan visszatérő problémái a leggyorsabb decentralizált hálózat felé irányították az új tőkét, ahol egy új kriptovalutát akár pillanatok alatt, mindössze néhány dollárért el lehetett indítani. 2025-ben azonban fordulni látszik a Solana trendje, köszönhetően többek között a folyamatos csalódást okozó mémcoinoknak.

A Solanán jegyzett decentralizált tőzsdék a február 16-ával végződő héten 20,2 milliárd dolláros volument regisztráltak, amely ismét csökkenést jelentett. Ezzel együtt már öt hete csökken az aktivitás, ami egy hete még 30 milliárd dollár felett volt.

Folyamatosan csökkennek a Solana számai

Azok után, hogy a Solana 2024-ben valósággal felrobbantotta a kriptovaluta-piacot, január óta folyamatosan esik vissza a kereskedési aktivitása. Ez többek között a csalódást keltő piaci hangulatnak is köszönhető, ugyanis az altcoinok 50%-ot meghaladó értékvesztésen mentek keresztül az elmúlt hetekben. A tendenciát erősíti az is, hogy az Official Trump elindítását követően számos pump & dump mémcoin került a piacra, a befektetők pedig egyre kevésbé érzékenyek ezekre a projektekre.

A DeFiLlama adatai alapján januárban 11 milliárd dollárnyi teljes zárolt összeg (TVL) volt a Solana ökoszisztémájában, ami február közepére 9 milliárd alá esett vissza. A legnagyobb aktivitást azonban még továbbra is az olyan protokollok generálják, mint a Raydium vagy az Orca.

Az analitikai platform adatai alapján a visszaesés nemcsak a Solanán, hanem a teljes kripto-ökoszisztémában megfigyelhető. Az elmúlt héten közel 25%-kal, 28,89 milliárd dollárra esett vissza a kereskedési volumen, melyből a Meteora 875 millió dollárral, a Raydium 836 millió dollárral, az Orca pedig 322 millió dollárral járult hozzá a közöshöz.

Előtérbe kerülnek a kihívó ökoszisztémák

Míg a Solana DEX-ek volumencsökkenést tapasztaltak, addig a Binance Smart Chain (BNB), az Ethereum, a Sui és a Polygon növekedést mutatott. A BSC növekedéséhez első sorban a CZ által promózott mémcoinok is hozzájárultak, melyek most már a Binance ökoszisztémáján is elérhetők. Ezek könnyen lehet, hogy versenytársai lehetnek a Solanán óriási népszerűségnek örvendő Pump.fun-nak, ahol néhány kattintással bárki elindíthatja saját kriptovalutáját.

Az Ethereum népszerűségét az oldalazó árfolyam ellenére az intézményi kereslet adja. A második legnagyobb kriptovaluta mellett a Trump-családhoz tartozó World Liberty Financial is letette a voksát, valamint a legtöbb intézményi befektető is jelentős Ether-készletekre tett szert az utóbbi időben.

Az újrabrandelt Polygon, valamint a legnagyobb Solana-killernek kikiáltott Sui, azonban erőteljes közösségüknek köszönhetően az elmúlt időben szárnyra kaptak, jelentős volument elrabolva a Solanától.

Ezért csökken a Solana aktivitása

A Solana DEX-ek volumencsökkenését első sorban a mémcoin-őrület fokozatos csillapodása adja. Bár még javában tart a bikapiac, a befektetők egyfajta tanulási folyamaton mennek keresztül és egyre inkább rezisztensek a pump & dump projektekre.

Az Official Trump jelentős likviditást szívott el a piac jelentős részétől, az ezt követően megjelenő projektek pedig továbbra is hasznosság nélkül próbálják bennfentes információkkal fenntartani az érdeklődést, amely többek között hozzájárul ahhoz is, hogy az altcoin szezon a hasznossággal rendelkező projektek számára még mindig nem kezdődött el.

A Javier Milei, argentin elnök, által vezetett Libra mémcoin valószínűleg az utolsó csepp volt a pohárban. Az internetes trollok, valamint a belsős emberek által felfuttatott projektek korszaka a végéhez közeledik, amely elindíthatja az altcoin szezont, a legnagyobb projektek felé visszapumpálva a likviditást.