Oroszországban megháromszorozódott a Bitcoin bányászgépek iránti kereslet
Az oroszországi Bitcoin-bányászat jelentős mérföldkőhöz érkezett. A 2024-es év végén Vlagyimir Putyin elnök aláírta a tevékenységet legalizáló törvényt. Ez a jogszabály nemcsak megszüntette a bányászati tevékenység körüli szabályozási bizonytalanságokat, hanem az iparág gyors növekedését is elindította. Az eredmény? A bányászgépek iránti kereslet megháromszorozódott 2023 azonos időszakához képest.
A Bitcoin-bányászat berobbanása Oroszországban
2024 novembere óta Oroszországban a Bitcoin-bányászat hivatalosan is törvényes. Az új szabályozás rugalmasságot biztosít: azok az egyének vagy vállalkozások, akik havonta 6000 kWh-nál kevesebb energiát használnak bányászatra, mentesülnek a regisztrációs kötelezettség alól. Az ezt meghaladó energiafogyasztás esetén azonban kötelezővé válik a regisztráció. Az új törvény nemcsak a bányászatot legalizálta, hanem az adózást is szabályozza. A bányászott Bitcoin után 15%-os adót kell fizetni, amelyet az eszköz bányászatkori értéke alapján számítanak ki. Ez a világos és átlátható jogi környezet azonnali érdeklődést váltott ki mind az orosz, mind a nemzetközi befektetők körében.
Az eredmények lenyűgözőek. Az ország jelenleg a globális Bitcoin-hashrate 16%-át adja, ezzel a világ második legnagyobb bányásznagyhatalma. Ez hatalmas növekedés a korábbi 4,66%-os részesedéshez képest, amelyet még a Cambridge-i Alternatív Pénzügyi Központ mért néhány évvel korábban.
A növekvő érdeklődés mögött meghúzódó tényezők
Az orosz Bitcoin-bányászat vonzerejét az ország bőséges energiaforrásai és kedvező természeti adottságai is fokozzák. A hideg éghajlat ideális környezetet teremt a bányászgépek hűtésére, miközben az alacsony energiaárak különösen vonzóvá teszik az iparágat. Serge Bezdelov, az Ipari Bányászati Szövetség igazgatója szerint a Bitcoin-bányászat új lehetőségeket teremt az eszközdiverzifikációra. „Nemcsak hazai befektetők, hanem nemzetközi érdeklődők, például a BRICS-országokból érkező befektetők is keresik a lehetőségeket Oroszországban” – nyilatkozta Bezdelov.
Bár az iparág gyors növekedése jelentős gazdasági potenciált hordoz, Oroszország vezetése óvatosan közelít a kérdéshez. Az országban több régióban, például Észak-Kaukázus hat térségében, betiltották a Bitcoin-bányászatot, míg más területeken szezonális korlátozásokat vezettek be. Ezek az intézkedések azt a célt szolgálják, hogy az ország fenntartsa energiabiztonságát, miközben támogatja az új iparág fejlődését.
Szabályozások a nemzetközi tranzakciókra
Az orosz központi bank, miközben támogatja a kriptovaluták szabályozott használatát, szigorú ellenőrzést gyakorol a digitális eszközökkel kapcsolatos nemzetközi tranzakciók felett. Az új szabályok értelmében minden olyan kereskedelmi szerződést, amely digitális jogokat – például kriptovalutákat vagy tokenizált eszközöket – érint, regisztrálni kell egy meghatalmazott banknál. A jelentés szerint a küszöbérték import esetén 3 millió rubel (kb. 29 197 dollár), export esetén pedig 10 millió rubel (kb. 97 352 dollár). A cél, hogy az orosz hatóságok fenntartsák az ellenőrzést a kriptotranzakciók felett anélkül, hogy felesleges adminisztratív terhet rónának az érintettekre.
Geopolitikai motivációk a kriptovaluták mögött
Oroszország változó hozzáállása a kriptovalutákhoz szorosan összefügg a geopolitikai helyzetével. A Nyugat által az ukrajnai invázió miatt kivetett szankciók arra ösztönözték az országot, hogy alternatív megoldásokat keressen a nemzetközi pénzügyi rendszer megkerülésére. Anton Sziluanov pénzügyminiszter nemrégiben megerősítette, hogy orosz vállalatok már Bitcoin segítségével bonyolítanak határokon átnyúló tranzakciókat.
Összegzés
Oroszország Bitcoin-bányászatot legalizáló döntése alapjaiban formálta át a globális kriptovaluta-piacot, új lehetőségeket nyitva meg az iparág szereplői előtt. Az ország átlátható szabályozási keretei, valamint gazdag energiaforrásai és kedvező természeti adottságai vonzó célponttá tették a bányászati tevékenység számára. Miközben Oroszország igyekszik összehangolni a gazdasági növekedés ösztönzését és az energiabiztonság megőrzését, a Bitcoin-bányászat az országban töretlenül fejlődik, és továbbra is meghatározó szerepet tölt be a globális kriptovaluta-piacon.