Oroszországban 450 millió rubel értékben loptak áramot bányászok

Oroszországban ún. “fekete bányászok” 450 millió orosz rubel (azaz kb. 2 milliárd forint) értékben loptak áramot az utóbbi 3 évben a helyi szolgáltatóktól – jelentette be az állami tulajdonú villamosenergia-hálózati társaság, a Rosseti. A lopást illegálisan épített erőművek, manipulált mérőórák és földalatti bányászatok segítségével valósították meg az elkövetők, erősítette meg a Coindesk.

Volt, aki egy igazi farmból csinált illegális bányászfarmot

Az áram illegális eltulajdonítása általában egy már létező vállalkozás üzlethelyiségében vagy telephelyén történt. Egy gyár tulajdonosa például úgy gondolta, hogy egy kis “extra bevételre” szeretne szert tenni – árulta el a Rosseti szóvivője. De találtak még bányászfarmokat garázsokban, bérelt irodákban, egy erdei házikóban és egy egykor igazi farm területén is.

A lopáshoz az elkövetők rendszerint egy elektromos vezetéket húztak a legközelebbi elektromos hálózathoz és e köré építették fel a saját energiaátalakító állomásukat. Volt olyan, aki egy erdőben, a föld alá ásva rejtette el az állomását.

Mások a mérőórákkal játszották – lelassították őket, hogy úgy tűnjön, kevesebb áramot fogyasztanak, mint amennyit egy bányászfarm valójában tenne. A Bitcoin bányászat energiafogyasztása több mint egy kilowatt per óra egyetlen gép esetében. Ezt akár több ezerrel is fel kell szoroznunk, hogy egy-egy farm energiafogyasztását megkapjuk.

Kapcsolódó: Paks összes eddigi áramtermeléséből 9 évig lehetne Bitcoint bányászni

Anomáliák után kutattak

A Rosseti főleg olyan bányászfarmokra ment rá, amiknek nem volt szerződése semmilyen helyi energiaszolgáltatóval, de láthatóan mégis csatlakoztak az energiahálózathoz, fizetés nélkül használva az áramot. 2017 óta az energiaszolgáltató összesen 35 illegális esetet tárt fel, melyeket jelentettek a hatóságoknak.

“Alaposan elemezzük az energiafogyasztási mintázatokat, anomáliák után kutatva. Megvizsgáljuk az elektromos vezetékeket, és mérjük az egyes állomások terheléseit. Néha már kívülről is egyszerűen fel tudjuk ismerni a bányászfarmokat – például erre utalhat, ha egy épület erős légkondicionálással és ventilátorokkal van felszerelve” – mondta a cég képviselője.

A társaság válaszul a bűncselekmény jellegére azzal kezdett foglalkozni, hogy hogyan tudná az elosztott főkönyv technológiát arra használni, hogy az energiafogyasztási adatokat eredményesebben gyűjtse.

Kapcsolódó: Itt az év legfurább áramlopása