Oroszország tűzszüneti feltételei: Putyin garanciákat követel az amerikai javaslathoz

Oroszország tűzszüneti tárgyalásokat folytat az Egyesült Államokkal, de Putyin elnök világossá tette, hogy a megállapodásnak szigorú feltételei vannak.
Vlagyimir Putyin orosz elnök március 13-i nyilatkozatában kijelentette, hogy az orosz erők minden fronton, különösen Kurszk térségében, visszaverték az ukrán hadsereg támadásait. „Az ukrán csapatok irányítása és utánpótlása a behatolási zónában már lehetetlenné vált” – mondta Putyin. „Az első szakaszokban az ukrán katonák kis csoportokban próbáltak távozni a területről, ám most már ez sem lehetséges. Hátrahagyják katonai felszereléseiket, mert nincs módjuk az evakuálásra.”
Bár Putyin jelezte, hogy „támogatja” a 30 napos tűzszünet gondolatát, komoly feltételeket fogalmazott meg ennek megvalósításához. „Garanciákat akarunk arra, hogy Ukrajna nem használja ki a 30 napos tűzszünetet katonák mozgósítására, új egységek kiképzésére vagy további fegyverszállítmányok fogadására” – mondta a Moszkvában tartott sajtótájékoztatón Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnökkel közösen.
Az orosz államfő kiemelte, hogy a közel 2000 kilométeres frontvonalon zajló katonai akciók megszakítása lehetőséget adhatna az ukrán erőknek az átcsoportosításra és az újabb fegyverkezésre. Hozzátette, hogy egy ilyen kiterjedt fronton nehéz lenne hatékonyan ellenőrizni a tűzszünet betartását, ez pedig könnyen konfliktushoz és kölcsönös vádaskodáshoz vezethetne. Putyin szerint létre kellene hozni egy ellenőrzési és igazolási rendszert a tűzszünet érvényesítésére.
Oroszország átadta az amerikai hatóságoknak azon követeléseinek listáját, amelyeket teljesíteni kell ahhoz, hogy véget érjen az ukrajnai háború – jelentette a Reuters két, az ügyet jól ismerő forrásra hivatkozva. A jelentés szerint a követelések célja az is, hogy újrarendezzék a Kreml és Washington közötti kapcsolatokat.
A követelések listája közvetlenül azelőtt látott napvilágot, hogy az orosz védelmi minisztérium bejelentette Szudzsa városának visszafoglalását, amely a Kurszki terület legnagyobb települése. A visszafoglalásra azt követően került sor, hogy Putyin meglátogatta a térség katonai parancsnokságát, és találkozott az ottani katonai vezetőkkel.
Az orosz elnöki tanácsadó, Jurij Usakov elutasította az Egyesült Államok 30 napos tűzszüneti tervét, kijelentve, hogy az csak ideiglenes taktikai szünet lenne Ukrajna számára. „Ez nem más, mint az ukrán katonák ideiglenes szüneteltetése, semmi több” – mondta Usakov az orosz állami televíziónak. „Célunk hosszú távú, stabil békés megoldás, amely Oroszország jogos érdekeit is figyelembe veszi.”
Ez volt az első hivatalos nyilvános válasz a Kreml részéről a kérdésben, miután szerdán közölte, hogy „tanulmányozzák” a javaslatot. Trump elnök különmegbízottja, Steve Witkoff jelenleg Moszkvába tart, hogy megvitassa az ideiglenes tűzszüneti javaslatot.
Mindez nem jelent nagy meglepetést, hiszen azon túl, hogy az orosz erők egyértelműen fölényben vannak a csatatéren, Putyin elnök már januárban világossá tette, hogy miért nem fogad el semmilyen ideiglenes tűzszünetet. Akkor így fogalmazott: „A cél nem egy rövid tűzszünet lehet, nem valamiféle szünet az erők átcsoportosítására és az újrafegyverkezésre azzal a céllal, hogy később folytassák a konfliktust, hanem egy hosszú távú béke, amely a térségben élő minden ember, minden nemzet jogos érdekeinek tiszteletben tartásán alapul.”
Donald Trump amerikai elnök korábban figyelmeztetett arra, hogy ha Moszkva nem ül tárgyalóasztalhoz, akkor az Egyesült Államok pénzügyi eszközöket vethet be.
„Pénzügyi szempontból olyan dolgokat tehetek, amelyek nagyon rosszul esnének Oroszországnak” – mondta Trump. „Nem akarom ezt tenni, mert békét akarok. Azt akarom látni, hogy a béke megvalósul, és utána majd meglátjuk. De pénzügyi értelemben igen, igen, nagyon rossz dolgokat tehetnénk Oroszország ellen. Ez pusztító lenne Oroszország számára.”
A Moon of Alabama elemzése szerint az amerikai fél által javasolt 30 napos tűzszünet sokkal inkább az amerikai gyengeség jeleként értékelhető, mintsem egy valódi békekezdeményezésként. Az Asia Times elemzése pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy a Jeddah-i találkozón született ajánlat stratégiai szempontból teljesen értelmetlen.
„A Rijádból származó legfrissebb hírek szerint Ukrajna azt mondja, hogy készen áll a 30 napos tűzszünetre. Ha ez az, amit Washington »kihúzott« az ukránokból, akkor ez operatív szempontból értelmetlen” – írja az Asia Times.
Az RT által idézett politikai elemző, Szergej Markov szerint az orosz fél hat okból utasítja el az ideiglenes tűzszünetet:
- Ukrajna és a Nyugat a tűzszünetet az orosz hadsereg előrenyomulásának megállítására és saját megerősítésükre használná fel.
- A korábbi (Minszk 1 és 2) megállapodások negatív tapasztalatai.
- A Nyugat és Ukrajna nem ismeri el felelősségét a konfliktusban.
- Oroszországnak tartós békére van szüksége, nem ideiglenes megoldásokra.
- A Nyugat megbízhatatlan partner.
- A tűzszünet mindig a gyengébb, visszavonuló fél számára előnyös.
Érdekelhet még: A tűzszünet ára: Lavrov világossá tette a feltételeket