Az oroszok legalizálhatják a Bitcoin bányászatot

Oroszország végre legalizálhatja a Bitcoin és az altcoinok bányászatát, miután a Duma bizottsága jóváhagyta a törvényjavaslatot a szavazásra a hónap végén.

Oroszország ismét engedélyezné a Bitcoin bányászatot

A TASS orosz hírügynökség arról számolt be, hogy a Duma Pénzügyi Piaci Bizottsága „ajánlotta”, hogy a parlament alsóháza szavazza meg az oroszországi kriptovaluta bányászat szabályozásáról szóló új törvényjavaslatot, amikor július 23-án ülésezik.

Orosz kriptobányászati ​​törvény

A törvényjavaslat egy különböző frakciók képviselőiből álló csoport ötlete. Lényeges azonban, hogy az egyik aláírója Anatolij Akszakov, az Állami Duma Pénzügyi Piaci Bizottságának elnöke.

Akszakov Oroszország kriptovalura törvényeinek de facto főtervezője. Noha a nemzetnek még sokat kell előre lépni a kriptovaluták szabályozásának terén, nem valószínű, hogy Akszakov felírná a nevét egy olyan törvényjavaslatra, amelynek nincs esélye a sikerre.

Úgy tűnik, hogy a törvényjavaslat az orosz ipari kriptobányászati ​​szektor több hónapos intenzív lobbizásának gyümölcse.

Az ágazat már évek óta könyörög Moszkvánál az ipari bányászat legalizálásáért. Noha ez azt jelentené, hogy a bányászoknak el kellene kezdeniük adót fizetni a jövedelmük után, ez egyben kaput is nyitna a potenciális befektetők előtt.

Jelenleg a bányászok egy fél-legális szürke zónában működnek, ahol a bányászat sem nem legális, sem nem illegális. Jelenleg az áramszolgáltatók csak azokat a bányászokat állíthatják le, akikről azt gyanítják, hogy lopják a hálózataik számára az áramot.

A törvénytervezet első változata 2022 novemberében jelent meg. A törvényjavaslat legújabb változata azonban most azt javasolja, hogy az orosz kormányt és a Központi Bankot is szabályozó hatáskörrel ruházza fel a szektor felett.

Az is szerepet a kriptobányászati törvény előterjesztésében, hogy a Digitális Fejlesztési Minisztérium kap hatáskört arra, hogy figyelje a bányászokra vonatkozó új követelmények végrehajtásának módját.

Továbbá azt is javasolja a törvényjavaslat, hogy az orosz cégek és az egyéni vállalkozók kaphassák meg az érmék bányászatának jogát, de csak akkor, ha belépnek egy központi nyilvántartásba.

A törvényjavaslat azonban jó hírt jelenthet az otthoni és kisebb bányászok számára. A törvényjavaslat előírja, hogy azok a személyek, akik nem lépik túl a megállapított energiafogyasztási határértékeket, jogosultak digitális valutát bányászni anélkül, hogy a nyilvántartásban szerepelnének.

Korábban tiltott volt a kriptobányászat Oroszországban

A korábbi kriptobányászati ​​törvény tervezetek a magánbányászat minden formájának teljes tilalmát javasolták. Sőt, még azt is javasolták, hogy az áramszolgáltatók vadásszanak az otthoni bányászokra.

A törvényjavaslat emellett a kriptoeszközök forgalmának ellenőrzésére irányuló intézkedések bevezetését javasolja annak megakadályozása érdekében, hogy azokat illegális célokra használják fel.

A törvénytervezet értelmében a bányászoknak be kell tartaniuk az AML-szabályokat

Ha a törvényjavaslat elfogadásra kerül, a bányászoknak állítólag be kell jelenteniük, hogy mennyi kriptovalutát bányásztak ki, és meg kell mutatniuk ezek tárolási címét a hatóságoknak.

Az ország pénzmosás elleni ügynöksége, a Rosfinmonitoring emellett „összeállít egy listát a pénzmosással és a terrorizmus finanszírozásával kapcsolatos gyanús címekről”.

Úgy tűnik, hogy a törvényjavaslat számos, az Energiaügyi Minisztérium és az áramszolgáltató társaságok által hangoztatott aggályra is választ ad. Azt javasolta, hogy a kormány feljogosítsa a bányászat tilalmát az ország bizonyos részein.

Állítólag a Pénzügyminisztérium is elkészítette saját válaszát a javaslatra. Az Interfax arról számolt be, hogy a minisztérium korlátozni kívánja a kriptovaluta tőzsdékhez való hozzáférést a „[professzionális] befektetők kis csoportjára”.

A minisztérium még több szabályozást szeretne

A minisztérium állítólag fel akarja gyorsítani azokat a kriptotörvényeket is, amelyek elősegítenék az orosz cégek globális üzleti tevékenységét.

Jelenleg sok céget hátráltatnak a nyugati szankciók, amelyek megakadályozzák a vállalatokat abban, hogy orosz vállalkozásokkal kereskedjenek más országokkal.

Moszkva egy lehetséges megoldásnak tekinti a kriptovalutákat, követve olyan országok példáját, mint Irán és Venezuela.

A minisztérium engedélyezni szeretné a külgazdasági tevékenység minden résztvevőjének, hogy digitális pénznemben tudjon elszámolni.

Iparági tisztviselők becslése szerint az orosz kriptobányászok legalább 90%-a a BTC-re összpontosítja erőfeszítéseit. Csak kisebb százalékuk választja az altcoinok bányászatát.

A törvényjavaslat előrehaladásáról szóló hír sok bányász számára megkönnyebbülést jelent majd. Akszakov márciusban úgy vélekedett, hogy a kriptovaluta szabályozás valószínűleg 2025-ben léphet életbe.