Oroszország és Kína együttműködik a Nyugat hegemóniájával szemben
Vlagyimir Putyin orosz elnök Pekingben találkozott kínai kollégájával, Hszi Csin-pinggel, az Oroszország és Kína közötti diplomáciai kapcsolatok létrejöttének 75. évfordulója alkalmából. A kétnapos hivatalos látogatás első napján – amelyen a legmagasabb szintű orosz védelmi és biztonsági tisztviselők is részt vettek – Putyin kiemelte az Oroszország és Kína közötti „örök testvériség” fontosságát.
„Örökké testvérek”
Putyin egy 1940-es évekbeli dalból idézett, mondván: „Az esemény az Oroszország és Kína közötti diplomáciai kapcsolatok létrejöttének 75. évfordulójának szól. Van egy híres dal ebből az időből, amelyet ma is gyakran énekelnek: van benne egy híres sor: ‘Az oroszok és a kínaiak örökre testvérek’.” Putyin hozzátette: „Biztos vagyok benne, hogy továbbra is erősítjük a harmonikus orosz-kínai partnerség testvéri szellemét.”
Hszi válaszul a „régi barát” témát említette, és a Xinhua hírügynökség idézte szavait: „Kína kész együttműködni Oroszországgal, hogy egymás jó szomszédai, jó barátai és jó partnerei maradjunk.”
Stabilizáló erő a régióban
A két vezető hangsúlyozta, hogy az Oroszország és Kína közötti kapcsolat stabilizáló erőt jelent a régióban és a világban. Közös sajtótájékoztatójukon Hszi kijelentette: „Kína kész együttműködni Oroszországgal országaink fejlődésének és megújulásának érdekében, valamint közösen munkálkodni az igazságosság és méltányosság megőrzésén a világban.”
Hszi közvetlenül nem nevezte meg az Egyesült Államokat, de kijelentette, hogy Kína és Oroszország közelebb fog kerülni egymáshoz, és együtt fognak dolgozni az egyre növekvő hegemónia ellen. Hszi hangsúlyozta, hogy nem törekednek harmadik fél célbavételére, és reményét fejezte ki, hogy az ukrajnai háborút békés úton sikerül megoldani.
Elutasítás a katonai blokkokkal szemben
Egy fontos kérdésben teljes egyetértés mutatkozott, mégpedig a külföldi katonai szövetségek elutasításában a régióban. Putyin elítélte a „régióban létrejövő zárt szövetségeket”, utalva az Ausztrália, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között létrejött AUKUS paktumra.
Hszi egyetértett vele, és a sajtótájékoztatón kijelentette: „A mai világban a hidegháborús mentalitás még mindig tombol. Az egyoldalú hegemónia, a blokk-konfrontáció és a hatalmi politika közvetlen fenyegetést jelentenek az egész világra és minden ország biztonságára.”
Hszi sürgette az izraeli-palesztin konfliktus azonnali befejezését egy kétállami megoldás alapján, és az ukrajnai helyzettel kapcsolatban így nyilatkozott: „Kína reméli, hogy az európai kontinensen gyorsan helyreáll a béke, és kész továbbra is konstruktív szerepet játszani ennek elérésében.”
A nyugati szankciók elítélése
A két vezető közös nyilatkozatot adott ki, amely elítéli a nyugati szankciókat, mondván, hogy ezek „akadályozzák a szabadkereskedelem fejlődését és negatívan befolyásolják a globális termelési és kereskedelmi láncokat.” A nyilatkozatban hangsúlyozták: „Elítéljük az ENSZ Biztonsági Tanácsának megkerülésével végrehajtott szégyentelen lépéseket, amelyek megsértik az ENSZ Alapokmányát és a nemzetközi jogot.”
Putyin méltatta a két ország erőfeszítéseit az amerikai dollár megkerülésére, mondván: „Kereskedelmi folyamataink bővítésének erős impulzusát adta az időben meghozott közös döntésünk, hogy a tranzakciókat nemzeti valutákban bonyolítjuk le. Jelenleg az összes kifizetés 90%-a rubelben és jüanban történik.”