Oroszország is bitcoin-tartalékon töri a fejét

Az orosz törvényhozó a pénzügyi stabilitás fokozása érdekében bitcoin-tartalékot javasol, a szankcióktól való függetlenségre és a hagyományos valuták inflációs kockázataira hivatkozva.

Anton Tkacsev, az orosz Állami Duma képviselője stratégiai bitcoin-tartalék létrehozását javasolta az ország pénzügyi stabilitásának fokozása érdekében. Tkacsev, az Új Emberek párt tagja Anton Sziluanov pénzügyminiszternek nyújtotta be javaslatát, kiemelve a bitcoin mint független eszköz lehetőségét, amely mentes a nemzetközi szankcióktól és az olyan hagyományos valutákhoz kapcsolódó inflációs kockázatoktól, mint a dollár, az euró és a jüan.

Tkacsev javaslata épp akkor érkezett, amikor Oroszországban enyhülni látszik a kriptopénzek szabályozásával kapcsolatos álláspont. Vlagyimir Putyin nemrégiben kijelentette, hogy a bitcoin nem tiltható be, és tovább fog növekedni. Az orosz elnök kijelentése is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a bitcoin nemrég átlépte a 100 000 dolláros mérföldkövet, miután hetekig 95 000 dollár közelében tartózkodott.

Szabályozási fronton Oroszország jelentős változásokat hajtott végre. A kriptopénz tranzakciók mostantól mentesülnek az áfa alól, a kriptotevékenységekből származó nyereséget pedig az értékpapírokhoz hasonlóan 15%-kal adóztatják meg. Az év elején Oroszország legalizálta a bitcoin-bányászatot is, bár bizonyos régiókban továbbra is korlátozások vannak érvényben. A megszállt ukrán területeken, például Donyeckben és Luganszkban tilos a bányászat, Szibériában pedig szezonális korlátozások vannak érvényben a téli hónapokban az áram iránti kereslet kezelése érdekében.

A nemzeti bitcoin-tartalék gondolata nem csak Oroszországban merült fel az utóbbi időben. Az Egyesült Államokban Pennsylvania nemrég azt javasolta, hogy az állami pénzeszközök 10%-át bitcoinra fordítsák. Egyre többen gondolják úgy, hogy Donald Trump januári beiktatása után egy nemzeti bitcoin-tartalékot hozhat létre az USA. Az olyan befektetési cégek, mint a VanEck, szintén a bitcoin mint tartalékeszköz mellett érveltek.

Salvador, amely úttörőnek számít ezen a téren, 2021-ben lépett a bitcoin útjára. Az ország jelenleg több mint 554 millió dollár értékű BTC-t tart, a nem realizált nyereség megközelíti a 120%-ot.

Hogy Oroszország továbblép-e Tkachev javaslatával, azt még nem tudjuk, de a javaslat illeszkedik az ország közelmúltbeli erőfeszítéseihez, hogy optimalizálja kriptorendszerét és alternatívákat keressen a hagyományos pénzügyi rendszerekkel szemben.