Blokklánc alapú népszavazással kérdőjeleznék meg az orosz választás eredményeit
Vlagyimir Putyin választási győzelme elleni merész lépésre készül a jelenleg száműzetésben élő orosz ellenzéki vezető. Mark Feygin blokklánc alapú népszavazást kezdeményezett, hogy megkérdőjelezze Putyin győzelmének legitimitását.
A szavazásra a Russia2024 nevű alkalmazáson kerül sor, amely a Rarimo Freedom Tool segítségével készült. Az akció bizonyítja, hogy a blokklánc technológia az élet szinte minden területén, így a politikai aktivizmusban is használható.
Megkérdőjeleznék Putyin 87%-os győzelmét
Vlagyimir Putyin nemrég nyerte meg az ötödik ciklusát. Bár az adatok 87%-os elsöprő választási győzelmet mutatnak, a végeredményt sokan megrendezettnek vélik. Ahogy arról korábban beszámoltunk, már a választás előtt lehetett gyanítani, hogy az eredményeket nem bízzák a véletlenre. A titkos dokumentumok lefizetéseket, véleményvezérek támogatását, adatbázisokat és sok más egyéb totalitárius rendszerekre jellemző módszert fedtek fel.
Az ellenzéki és a nyugati aggodalmat tovább tetézte, hogy február közepén, nem sokkal a háború kitörése előtt, meghalt a börtönbe zárt ellenzéki vezető, Alekszej Navalnij. Körülbelül egy héttel rá Oroszország megtámadta Ukrajnát, majd egy hónappal később került sor a választásra, ahol Putyin elsöprő győzelmet aratott.
Az eredményeket legitimitását sokan kérdőre vonták, ezért a száműzetésben élő ellenzéki vezető, Mark Feygin arra buzdítja az oroszokat, hogy egy titkosított blokklánc választáson adják le a Putyin elleni szavazatukat.
Az erőfeszítés, amennyiben megvalósul, természetesen semmilyen jogi súllyal nem fog bírni Oroszországban. De megbízhatóbb képet adhatna az ország politikai beállítottságáról, és fellendíthetné a leváltásra irányuló törekvéseket. A szavazást a Russia2024 nevű, a Rarimo Freedom Tool („Szabadság Eszköz”) alkalmazáson keresztül fogják lebonyolítani, amely az Arbitrum blokkláncot és zéró-tudás kriptográfiát használja. A szavazáson csak az orosz útlevéllel rendelkezők vehetnek részt, amivel körülbelül 34,6 millió állampolgár rendelkezik.
Oroszországban a véleménykülönbség egyre kockázatosabbá válik, és a közvéleményt egyre nehezebb nyomon követni.
– Mondta Feygin egy nyilatkozatban.
A blokklánc decentralizált jellege biztosítja az eredmények megváltoztathatatlanságát és az adatok biztonságát, ami elősegíti a résztvevők bizalmát. A kezdeményezés megmutatja, hogy a technológia a demokratikus folyamatokhoz is hozzájárulhat azáltal, hogy ellenőrizhető és átlátható platformot biztosít mind az állampolgárok, mind a megfigyelők számára. Ez különösen fontos lehet, mivel a számos országban, köztük Magyarországon is, rendszeresen születnek jelentések választási csalásokról.
A szavazás menete
A felhasználóknak először a Russia2024 alkalmazást kell letölteniük, majd a telefonjukkal beolvasniuk az érvényes útlevelüket. Ezek az útlevelek biometrikus chipet tartalmaznak, amelyet az eszköz a szavazó személyazonosságának megerősítésére és az anonim szavazás megkönnyítésére használ.
A decentralizált szavazást és a Freedom Toolt úgy tervezték, hogy ne legyen egyetlen entitás sem, amelyet megtámadhatnak blokkolhatnak vagy eltüntethetnek. Nem lehet feltörni, ahogyan a Bitcoint sem lehet feltörni.
Bár a platformot üzemeltetők szerint a biztonsági szint megfelelő, sokan attól tartanak, hogy a rendszert megtámadhatják, vagy valamilyen módon szabotálhatják. A kiterjedt orosz megfigyelési rendszereknek köszönhetően az állam bizonyára tudja, hogy ki a hithű szavazója, egy ilyen célzott szavazás adatainak szivárgása hatalmas kockázatot jelent a résztvevők számára.
A kriptovilág eseményei pedig azt mutatják, hogy akármilyen biztonságos egy platform mindig lehet rajta biztonsági rést találni, amit a hackerek előszeretettel ki is használnak. Ha megakadályozni nem is tudják, szabotálni minden bizonnyal megpróbálják majd a szavazást.
A Freedom Tool társalapítója Lasha Antadze ukrán és grúz útlevéllel is rendelkezik. Korábban már együttműködött az ukrán kormánnyal az állami ingatlanok privatizációjának digitalizálásában, de állítása szerint a technológiát bárkinek felajánlják.
Érdekesség, hogy a Russia2024 alkalmazást kezdetben eltávolították az Apple alkalmazásboltjából, de várhatóan újra online lesz.