Oroszország lehetővé tette a kriptovaluta-fizetéseket a nemzetközi kereskedelemben
Oroszország elfogadta azt a törvényt, amely lehetővé teszi a vállalkozások számára a bitcoin és más kriptovaluták használatát a nemzetközi kereskedelemben.
A Retuers szerint Oroszország ezzel meg akarja kerülni a háború miatt kirótt nyugati szankciókat. A várhatón szeptemberben hatályba lépő rendelkezés által a kriptovaluták a nemzetközi kereskedelemben fellépő késedelmeket hivatott orvosolni az ország számára kulcsfontosságú partnerekkel, mint Kína, India és az Egyesült Arab Emírségek. Az ország központi bank a lépést kommentálva elmondta, hogy a fizetési késedelmek 2024 második negyedévében 8%-kal csökkentették az orosz importot.
Az orosz jegybank elnöke, Elvira Nabiullina szerint az első kriptotranzakciók még az év vége előtt végbe mennek majd, amelyekhez a központi bank kísérleti jellegű infrastruktúrát hoz létre.
A törvény a kriptovaluták bányászatára és más digitális eszközök forgalmazására vonatkozó szabályokat is tartalmaz, viszont a kriptovalutákkal való fizetések tilalmát továbbra is fenntartja az ország területén.
Annak ellenére, hogy Oroszország többször bejelentette, hogy egy közös valutát szándékozik kialakítani a BRICS-országokkal a nemzetközi fizetések megkönnyítésére, továbbra is a dollárra és az euróra támaszkodik, amelyek a másodlagos szankciókat kockáztatják. Nabiullina hangsúlyozta, hogy ezek a szankciók megnehezítették az importfizetéseket, meghosszabbították az ellátási láncokat és a költségeiket is megnövelték. Oroszország egyértelműen a szankciók okozta gazdasági kihívások enyhítését és a nemzetközi kereskedelem megkönnyítését célozza meg.
„Történelmi jelentőségű döntést hozunk ezzel a pénzügyi szférában” – mondta a törvényhozóknak Anatolij Akszakov, a Duma alsóházának vezetője.
Segíthetnek a kriptók a szankciók megkerülésében?
A Quantum Economics Greenspan szakértői szerint Oroszország lépése segít megnyitni a nemzetközi tranzakciókat olyan országok és vállalkozások felé, amelyek a nyugati szankciók miatt zárva lennének előttük.
Más, szintén szankciókkal sújtott országok gyakran használtak kriptovalutákat ezen korlátozások kikerülésére. Ilyen volt például Észak-Korea, aki több millió dollárnyi kriptovalutával segítette az állami beruházások finanszírozását.
Iránt szintén megvádolták kriptovaluták használatával az országra kiszabott szankciók megkerülésére.
A kriptovaluták támogatói viszont azt is állítják, hogy a digitális eszközök hasznosak az illegális tevékenységek elleni küzdelemben, mivel az alapjául szolgáló blokkláncok nyilvánosak, és a tranzakciók adatait bárki megtekintheti és senki nem módosíthatja őket.