Nő a feszültség Oroszország és Franciaország között Pavel Durov letartóztatása után

Új fordulatot vett az Oroszország és Franciaország közötti diplomáciai konfliktus Pavel Durov, a Telegram alapítójának és vezérigazgatójának letartóztatása miatt. Az orosz külügyminisztérium konzuli hozzáférést követel Durovhoz, míg a francia hatóságok hétfőn tesznek nyilatkozatot az ügyben.

Orosz reakciók Durov letartóztatására

Az orosz külügyminisztérium azonnal reagált Pavel Durov letartóztatására. Erre szombaton került sor, amikor a Telegram alapítója és vezérigazgatója megérkezett a párizsi Le Bourget repülőtérre. Az orosz tisztviselők felháborodottan fogadták a hírt, és követelték, hogy a francia hatóságok biztosítsanak konzuli hozzáférést Durovhoz. Az orosz nagykövetség nyilatkozatot adott ki, amelyben kijelentették: „Miután a média hírt adott P. V. Durov őrizetbe vételéről, azonnal kértük a francia hatóságoktól az okok tisztázását, valamint azt, hogy biztosítsák a konzuli hozzáférést és jogainak védelmét. A francia fél eddig elkerülte az érdemi válaszadást. Kapcsolatban vagyunk P. V. Durov ügyvédjével.”

Francia válasz és a potenciális vádak

A francia hatóságok hétfőn kívánnak nyilatkozni az esetről, a párizsi ügyészség szerint. A francia média arról számolt be, hogy Durov ellen több vádat is felhozhatnak a Telegram működésével kapcsolatban, beleértve a pénzmosás és a „pedofil tartalmak” terjesztésének vádját is. Ezek a vádak különösen érzékenyek, mivel a Telegram platformját régóta kritizálják a moderáció hiánya miatt.

A Telegram és a kriptoközösség reakciója

A Telegram a vasárnapi nap folyamán reagált a letartóztatásra. A cég álláspontja szerint „a Telegram betartja az EU jogszabályait, beleértve a Digitális Szolgáltatások Törvényét.” Hozzátették, hogy „Pavel Durovnak nincs rejtegetnivalója, és gyakran utazik Európában.”

Több jelentős szereplő is kiállt Durov mellett a kriptoközösségben, köztük Elon Musk, az X (korábban Twitter) tulajdonosa, Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója, Justin Sun, a TRON alapítója, valamint Anatoly Yakovenko, a Solana társalapítója.

A kriptopiac reakciója

A letartóztatás híre jelentős hatással volt a kriptopiacra is. A Toncoin ára 13%-kal esett vissza a hír megjelenése óta, ami azt mutatja, hogy a piac érzékenyen reagált az eseményekre.