Óriásit nőhet az ismert aranykészlet egy új detektálási módszernek köszönhetően
Egy a sötét anyagot kutató kudarcba fulladt kísérlet egyik üdvös mellékterméke, hogy felfedeztek egy új módszert a föld mélyében bújó nehézfémek, mint például az aranykészlet gyors detektálására.
Alan Duffy, az ausztrál Swinburne Asztrofizikai és Szuperszámítógép Központ egyetemi docensének új kísérlete során a sötét anyag feltérképezését vizsgálta az ausztrál kontinens felszíne alatt. A kísérletre a Stawell város mellett található bányában épített földalatti kutalólaborban került sor, ahol úgynevezett nátrium-jodidos aktív háttér kilökődés (SABRE) méréseket végeztek. A kísérlet során nem mutatták ki a sötét anyag részecskét létezését, de a csapat elmondása szerint a módszert alkalmazhatják egy ‘Föld röntgenkép’ készítésére a felszíntől a detektor mélységéig. A módszerrel lényegében hatékonyan kimutathatóak a földalatti nehézfémek, mint például az arany is, jóval kisebb anyagi költséggel és sokkal gyorsabban.
“A természet megajándékozott bennünket a legerősebb áthatoló detektorral és még engedélyre nincs szüksége,” nyilatkozta a helyi lapnak Duffy.
A sötét anyag részecskék detektálása dugába dőlt köszönhetően a müonoknak, amik rövid életű 200-szor nehezebb elektronok. A magas atomszámú atomok müonokat bocsátanak ki úgy, hogy a nehézfém atomok a röntgenképhez hasonló árnyékot képeznek.
A csapat által tervezett müon detektor pedig képes ezeknek a müon vetületeknek a kimutatására a földfelszín alatt.
A detektor kicsiny méretére és alacsony költségére tekintettel, a csapat szerint ideális az ásványi anyag kutatások során történt próbafúrásokba való leengedésére és a nehézfémek detektálására. Állításuk szerint a módszerrel a kinyert adatokból néhány hét alatt rekonstruálható a környező kőzet ásványainak képe.
A friss adatok szerint az összes kibányászott arany 190 040 tonnára tehető, ennek közel fele ékszer formájában, 20 százaléka privát befektetés és 17 százaléka intézeti kezekben összpontosul, mint aranytartalék. Az ismert kibányászható aranykészlet becsült nagysága 54 000 tonna, ami a szenzor elterjedésével óriásit nőhet.