Az orosz bányászstop eddig 3,6 milliárd forintos veszteséget okozott a helyi közműnek

A bitcoin bányászat ideiglenes betiltása közel 3,6 milliárd forintos elmaradt nyereséget okozott egy szibériai közműszolgáltatónak.
Az orosz kormány a hideg téli hónapok miatt több régióban is ideiglenesen betiltotta a kriptobányászatot, hogy csökkentse az energiahálózatok terhelését.
A tilalom lehetővé tette egy energiaelosztó vállalat – az IESK – számára a szibériai Irkutszki területen, hogy több mint 300 MW elektromos energiát takarítson meg, amelyet egyébként a régióban működő bányászfarmok használtak volna fel. Ennek ellenére a közműszolgáltató vezetője az orosz sajtónak elismerte, hogy a felszabaduló kapacitást más fogyasztók nem vették igénybe.
Az ügyvezető a továbbiakban elmondta, hogy a bányászat ideiglenes tilalma miatt az IESK mintegy 800 millió rubel – közel 3,6 milliárd forint – bruttó bevételtől esett el.
Több orosz régióban is be van tiltva a bitcoin bányászat
Érdemes megjegyezni, hogy a digitális valuták bányászatát legális üzleti tevékenységként ismerték el Oroszországban, azonban a magánszemélyeknek és a vállalatoknak regisztrálniuk kell a Szövetségi Adószolgálatnál.
Ennek ellenére a bányászatot január 1. és március 15. között három régióban is betiltották a különösen hideg téli hónapok miatt. Továbbá állandó tilalmat rendeltek el az Észak-Kaukázus számos területén és Ukrajna Oroszország által ellenőrzött területein.
A Bitriver bányászati óriáscég vezérigazgató-helyettese, Oleg Ogienko elmondta, hogy a tilalom által érintett régiókban 300-350 MW-tal csökkent a nagy kriptobányászok áramfogyasztása. Ennek ellenére Szergej Bezdelov, az Orosz Ipari Bányászati Szövetség (APM) igazgatója szerint a tilalom a bányászok egy részét illegális tevékenységre ösztönzi, ami azt eredményezi, hogy a törvényen kívüli működés mellett továbbra is fogyasztanak energiát.