Fedezet nélkül lehetett végtelen mennyiségű pénzt kivenni az ATM-ből
Egy banki hiba miatt kialakult végtelen pénzfolyam üldözése egy TikTokert hatalmas adósságba hajszolt. Aztán kiderült, nem is banki hibáról van szó…
Sokba került a „banki hiba” az áldozatnak
A közösségi média felhasználói egy „banki hiba” miatt jöttek lázba, amikor kiderült a Chase Bank ATM-jeinél elegendő forrás nélkül lehetett nagy összegeket felvenni készpénzben.
A „végtelen pénz” hibájaként ismert probléma virálisan terjedt a napokban egy TikTok-trend révén. A videók tanúsága szerint állítólag a Chase Bank ATM-jei lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy nagy összegeket vegyenek fel. A hiba végül jelentős adósságokat és számlák befagyasztását eredményezte azok számára, akik kipróbálták a trendet. Kiderült ugyanis, hogy nem is hiba a hiba.
A közösségi médiát használó felhasználók állítólag kihasználták a „banki hibát”. Hamis csekkeket nyújtottak be az ATM-nek, és mielőtt az elszámolásra került volna az egyenlegük terhére, pénzt vettek fel, annak ellenére, hogy nem volt elegendő pénz a számlájukon.
A Chase Bank most láthatóan orvosolta a problémát. Ezután pedig néhányan, akik megpróbálták kihasználni a lehetőséget, arról számoltak be, hogy számláik mínuszban vannak, hatalmas negatív egyenleggel.
A Chase Bank szóvivője nem erősítette meg az összes online állítást, de azt mondta, hogy a fogyasztóknak szkeptikusnak kell lenniük. Ha valami túl szépnek tűnik ahhoz, hogy igaz legyen, az valószínűleg nem is igaz.
„Tisztában vagyunk az incidenssel, és foglalkoztunk vele” – mondta a szóvivő.
„Függetlenül attól, hogy mit lát az interneten, a hamis csekk befizetése és a pénzeszközök számláról történő kivétele csalás. Ez egyszerűen nem kérdés.”
Nem is hiba történt, hanem csalás hamis csekkekkel?
Általánosságban elmondható, hogy a csekk beváltása előtt a bankok kapnak valamennyi időt a tranzakció hitelesítésére. Ezzel biztosítják a csalás elkerülését. Emellett több olyan rendszerrel is rendelkeznek, amelyek célja a jogosulatlan tranzakciók megjelölése.
A Bloom Institute of Technology vezérigazgatója, Austen Allred, az X-ről szóló szeptember 2-i bejegyzésében azt mondta, hogy a „hiba” egyszerűen a csekkcsalás volt – csak más néven futott.
Tehát az úgynevezett banki hiba, ami lehetővé tette, hogy a Chase Bank ATM-jeinél korlátlanul vegyenek fel az emberek pénzt, valójában nem is hiba. A virálisan terjedő trend a TikTokon, így szólt:
„Írj magadnak egy óriási összegű csekket, nyújtsd be mobilon a bankhoz a csekket, menj el egy ATM-hez, hogy készpénzt vegyél fel a csekk törlése előtt. Ez egy csalás hamis csekkekkel” – mondta.
Jim Wang, egy Tiktoker, aki pénzügyi témákról posztol, a „hibát” szintén a csekkcsalás klasszikus eseteként leplezte le, amely nagy bajokhoz vezet.
„Tehát az elmúlt néhány napban az emberek rájöttek, hogy a Chase-nek problémái vannak az ATM-jeikkel. Sikerült beváltaniuk a csekkeket és pénzt szerezniük, amit ki is vettek” – mondta.
„A Chase nagyon gyorsan reagált, egy napon belül mindent kijavítottak, azok viszont, akik ezt kihasználták, hatalmas negatív egyenleget láttak a számláikon.”