Online befektetési appok és az adatvédelem – hogyan tudjuk megvédeni a pénzünket?
Gyűlnek a panaszok az elmúlt hónapokban óriási népszerűségnek örvendő online brókercégek körül: a hackertámadások és feltört fiókok egyre több problémát okoznak az új befektetőknek. De mit tehetünk, ha éppen a mi számlánkról tűnik el az összes pénz?
Kihez fordulunk, ha elérhetetlen az ügyfélszolgálat? A Robinhood mobil befektetési app esete
A Robinhood bróker app az utóbbi hónapokban szélsebesen mászott fel a népszerűségi listán. Nem is csoda, hiszen az alkalmazás nagyon könnyűvé teszi a tapasztalatlan befektetők számára a kereskedés megkezdését és a számlák létrehozását. Azonban a népszerűség mellett a panaszok száma is elkezdett felkúszni. A Bloomberg friss cikkében több olyan Robinhood felhasználótól is hallhatunk, akik egy hackertámadás következtében veszítettek el jelentősebb összegeket a platformon. S bár a legtöbb esetben a probléma nem közvetlenül a Robinhood rendszerei miatt történt, a nehezen elérhető ügyfélszolgálat, ami sokszor csak napokkal és hetekkel később válaszol egy-egy megkeresésre erősen hozzájárult az alkalmazásról kialakult negatív légkörhöz.
A feltört fiókok és eltulajdonított befektetések száma nem kifejezetten azért növekszik, mert ezek a befektetési appok ennyire ne adnának a biztonsági előírásokra. A probléma inkább az, hogy a hackertámadások egyre kifinomultabbra fejlődtek. Ma már a helyesírási hibáktól hemzsegő, „remek” befektetési ajánlatokat áruló scam emailek egyre kisebb számban jelennek meg a spam mappánkban. Helyette a phishing emailek sok esetben a mondjuk közösségi média oldalainkon publikusan elérhető információk felhasználásával próbálják elhitetni az emberekkel azt, hogy tényleg a valós cég szeretné, hogy megváltoztassák a bejelentkezési információkat.
Az is egyre elterjedtebb módszere a hackereknek, hogy egy nyilvános helyen egy olyan WiFi hálózatot állítanak fel, aminek egy közeli üzlet vagy kávézó nevét adják. Majd, amikor a mit sem sejtő ügyfelek erre rácsatlakoznak, akkor már egy pillanat alatt meg is szerzik a szükséges jelszavakat.
Hogyan tudjuk megvédeni a fiókjainkat?
Ez persze nem jelenti azt, hogy azonnal abba is kellene hagynunk ezeknek a mobil befektetési appoknak a használatát – vagy, ha már itt tartunk, bármelyik alkalmazása használatát. S bár sajnos bombabiztos varázsszavas megoldást sem tudunk ajánlani a teljeskörű adatvédelem érdekében, van néhány praktikus módja annak, hogy nagyobb biztonságban tudhassuk a fiókjainkat.
A gyakori jelszócsere az egyik legjobb módja az esetleges hackertámadások leküzdésének. (Azt már ne is kelljen említenünk, hogy ne ugyanaz legyen mindenhol a jelszavunk.) Kerüljük az ismeretlen WiFi hálózatok használatát, főleg, hogy ha egy nyilvános helyen, mondjuk egy kávézó környékén találhatjuk ezeket. Ahol pedig lehetséges, használjuk ki a kétfaktoros azonosítás előnyeit.
Az szintén segít a helyzeten, hogy bár a hackertámadások valószínűleg még sokáig élnek és virulnak, az adott platformok is általában keményen dolgoznak azon, hogy csökkentsék ezeknek az előfordulását. És nem, ezt általában nem szívjóságból teszik – számukra szimplán nem éri meg az ezzel járó negatív sajtó; főleg, hogy ha egy olyan bizalomra erősen építő szolgáltatást biztosítanak, mint a befektetések. Ez persze nem jelenti azt, hogy mindentől meg is védenének minket (lásd a Robinhood néha elérhetetlen ügyfélszolgálata), azonban a jóhírük megőrzése ebben az esetben a felhasználók érdekeivel cseng egybe.