Ömlik kifelé a pénz az FTX kriptotőzsdéről CZ bejelentése után

Néhány órával ezelőtt írtunk arról, hogy a Binance vezérigazgatója, Changpeng Zhao bejelentette, hogy megszabadulnak az összes FTX tokenjüktől. A cikkben ugye azt is megírtuk, hogy milyen „közelmúltbeli kinyilatkoztatások” miatt döntött így CZ. A Binance döntése mögött elvileg az áll, hogy a Sam Bankman-Fried által alapított Alameda Research kiszivárgott mérlege szerint a több milliárdos vagyon jelentős részben FTX tokenben van lekötve.

Sam Bankman-Fried csak egy önjáró pénzgyártó mechanizmust üzemeltet?

Azóta folyamatosan alakulnak a fejlemények, nemrégiben a magát a „CNBC Kriptokereskedőjének” tartó Ran Neuer nyilatkozta, hogy mindenkinek ki kell szednie a tőkéjét az FTX-ből. Az is pletykaszinten terjed, hogy a 2019-ben a semmiből csúcsra törő FTX kriptotőzsde Washingtonban több ízben lobbizott már szigorú kriptoszabályozásért. A Binance ugyan hangsúlyozta, hogy nincsenek senki ellen, egyszerűen nem akarnak a szektor ellen lobbizó szereplőkkel kokettálni. A Binance könyveiben szereplő maradék FTT (az FTX tokenje) értéke fél milliárd dollár is lehet becslések szerint. Az egész történettel leginkább érintett Alameda Research vezérigazgatója, Caroline Ellison azt mondta, hogy az Alameda 22 dolláros árfolyamon boldogan megveszi a teljes Binance FTT csomagot. A még mindig csak kiszivárgott és nem nyilvános adatok alapján az Alameda 14,6 milliárdnyi tőkéjéből közel 6 milliárd FTT-ben van lekötve.

A fő probléma az, hogy az FTT piaci kapitalizációja ezzel szemben csak 3 milliárd dollár. Ezért gondolják sokan úgy, hogy az FTT-t az Alameda fedezetként használja. Azaz, ha bedől az árfolyam, nehéz helyzet alakulhat ki a piacon és a cégcsoport is nagy bajba kerül. Az Alameda szerint azonban a kiszivárgott információ csak a vállalatcsoport egy részére vonatkozik és több mint 10 milliárd dollár nem jelenik meg ebben. Mindenesetre akárki akármit is mond, jelenleg az FTX nehéz helyzetben van. Rengeteg ember pánikszerűen igyekszik kiszedni a pénzét a tőzsdéről. Egyszerűen a LUNA után a kriptopiac különösen érzékeny az olyan helyzetekre, amikor egy kriptotőzsde esetleg fizetésképtelenné válhat.

Persze Sam Bankman-Fried szerint csak a Binance indított ellenük hadjáratot. Az viszont tény, hogy Bankman teljesen másképp látja a kriptopiacok jövőjét, mint a többi szereplő. Az FTX vezetője szerint ugyanis szükség lenne engedélyeztetési eljárásra például olyan platformok esetén, amelyek a DeFi világgal integrálódnak. Nem tudjuk tehát, hogy milyen dokumentumokat fog végül előrántani az FTX és az Alameda Research, de akárhogy is, ez a történt biztosan nem az FTX hosszútávú jövőjét biztosítja.