Olyan barlangrajzokat találtak, amelyek átírhatják a történelmet

Egy Puerto Rico szigetén található barlangban afrikai oroszlánra hasonlító rajzot fedeztek fel. A legújabb tanulmány szerint az első lakosok már hamarabb megjelentek a szigeten, mint ahogyan azt az európai becslések tartják.  

Puerto Rico történelme még javarészt ismeretlen, a gyarmatosításra vonatkozó dátumok pedig teljesen pontatlanok. A hagyományos hiedelmek és a történelmi idővonalak eltérései ösztönözték arra Angel Acosta-Colon geofizikust, hogy tudományos technikák segítségével jobban megértse a barlangrajzokat és azok eredetét.

Mindezidáig 11 barlangot választottak ki, amelyekben Puerto Rico történelmének különböző korszakaiból származó ősi rajzok találhatók. Ezután mintákat gyűjtöttek a rajzok készítéséhez használt pigmentekből, hogy meghatározzák, mikor készültek a műalkotások. Összesen 61 pigmentből vettek mintát, amiből megállapították, hogy már több ezer évvel az európai invázió előtt is éltek emberek a szigeten.

Angel Acosta-Colon a barlangban talált rajzok mellett.

A kutatók számára a legmegdöbbentőbb lelet az egyik barlangban talált rajz volt, amely egy afrikai oroszlánt ábrázolt, a szigeten ugyanis nem élnek (és elviekben nem is éltek) oroszlánok. Miután a csapat lefuttatta a vizsgálatot kiderült, hogy a képet valószínűleg valamikor az 1500-as években rajzolhatták. A kutatók szerint a legészszerűbb magyarázat erre az lehet, hogy a spanyolok afrikai rabszolgákat hoztak a szigetre, és ők rajzolhatták a rejtélyes oroszlánt.

A sziget a jelenlegi kutatások szerint i. e. 2. évezred tájától lakott, és 1000 körül érkeztek azon indiánok ősei, akik Kolombusz Kristófot fogadták. A kutatócsoport szerint azonban már korábban is éltek emberek a szigeten.

„Ha Puerto Rio történelmére gondolunk, az európai verzió merül fel bennünk először. De a kutatás a közvetlen bizonyíték arra, hogy a sziget története nem az európai invázióval kezdődött, hanem sokkal, de sokkal korábban”zárja gondolatát Acosta-Colon.