Oltáskárosultak a brit COVID-vizsgálaton: „Mi vagyunk a kellemetlen igazság!”

A COVID-19 vakcinák által sérült emberek és családtagjaik a néhány nappal ezelőtt lezajló brit Covid-19 vizsgálat során osztották meg tapasztalataikat, közölve, hogy kénytelenek voltak saját támogató rendszert kialakítani, mivel a hatóságok figyelmen kívül hagyták őket. Szerintük ők a vakcinák bevezetésének „kényelmetlen, kellemetlen igazságát” testesítik meg.

Kate Scott, a Vaccine Injured and Bereaved UK (VIBUK) nevű csoport képviselője elmondta, úgy érzik, hogy „árnyékba szorították őket”. A hivatalos kommunikáció szerint a vakcinák „biztonságosak és hatékonyak” voltak, míg ők más tapasztalatokat éltek meg, amelyeket nem hallgattak meg vagy kezeltek megfelelően.

A Heather Hallett bárónő által vezetett vizsgálat negyedik modulja a COVID-19 vakcinák és más gyógyszerek fejlesztését, azok bevezetését és biztonsági kérdéseit vizsgálja. A múlt heti meghallgatáson a skóciai oltáskárosultakat képviselő csoport is elmondta aggályait, miszerint a vakcinát túl gyorsan vezették be, ami a közbiztonság rovására ment, és ennek következményeit még mindig nem ismerik el teljes körűen.

Egy tragikus családi történet

Kate Scott férje, Jamie, az AstraZeneca vakcinájának beadását követően szenvedett el egy ritka, életveszélyes mellékhatást, az immun trombózist és trombocitopéniát (VITT). Jamie több mint egy hónapot töltött kómában, majd súlyos agysérülést szenvedett, ami megvakulásához és teljes munkaképtelenséghez vezetett. Az egykori aktív és független férfi most napi szintű gondozásra szorul. Felesége, Kate, kénytelen volt feladni állását, hogy teljes időben gondozhassa őt, ami az egész család életét alapvetően megváltoztatta.

„Kellemetlen igazság vagyunk, de mi vagyunk az igazság, és az igazság az, hogy a csoportunkban lévők számára a vakcina súlyos károkat és halált okozott” – mondta Scott a meghallgatáson.

Túl kevés, túl későn

Jamie Scott maximális, 120 000 fontos kártérítést kapott a kormány vakcinakárosodási kifizetési rendszeréből (VDPS). Ez az összeg azon sérülteknek jár, akik egy vakcina miatt legalább 60 százalékos rokkantságot szenvedtek el. Kate Scott szerint azonban ez az összeg nem fedezi a családok valódi költségeit, sem az áldozatok hosszútávú ápolását.

A Vaccine Injured and Bereaved UK (VIBUK) által benyújtott információszabadság-kérelem rávilágított, hogy 2024 novemberéig 17 519 kérelmet nyújtottak be a VDPS-hez. Ebből mindössze 194 ember kapott pozitív visszajelzést. 1027 esetben több mint egy évet kellett várni a döntésre, 126 esetben pedig még három év után sem született végleges válasz.

Kate Scott szerint ez a rendszer „nem megfelelő, elégtelen, túl későn és túl keveseknek nyújt túl keveset”.

oltáskárosultak brit

A vizsgálat elnöke, Heather Hallett bárónő érkezik a brit COVID-19 vizsgálat helyszínére, a londoni Dorland House-ba, az első modul vizsgálatának keretében, 2023. július 12-én.

Traumatikus folyamat

Ruth O’Rafferty, a Scottish Vaccine Injury Group képviselője szerint a VDPS kérelmezési folyamata rendkívül megterhelő, sok esetben éppen a vakcinák által okozott neurológiai károsodások miatt. „Sokan képtelenek megfelelően kommunikálni, és még egy egyszerű kérelem benyújtása is nagy kihívást jelent számukra” – mondta O’Rafferty.

Egyes érintettek arról számoltak be, hogy hónapokon át tartó várakozás után sem kaptak egyértelmű választ. O’Rafferty kiemelte, hogy a hosszadalmas és bizonytalan folyamat nemcsak lelki, hanem anyagi terhet is jelent a családok számára, mivel sokan kénytelenek élelmiszerbankokhoz fordulni vagy még otthonukat is elhagyni.

A tájékozott beleegyezés hiánya

A meghallgatás részvevői hangsúlyozták, hogy a vakcinázás előtt sok esetben hiányzott a tájékozott beleegyezés. „A vakcinákat beadó egészségügyi dolgozók nem adtak megfelelő tájékoztatást a lehetséges mellékhatásokról” – mondta O’Rafferty. Hozzátette, hogy sok esetben az oltás után kaptak csak szórólapot az érintettek, és azokon sem szerepeltek teljes körűen a potenciális kockázatok.

Hozzátette, hogy a hivatalos jelentési rendszerek, mint a Sárga Kártya rendszer, nem tökéletesek, mivel sok orvos nem jelenti a mellékhatásokat, vagy már eleve nem ismerik el, hogy az oltás okozhatott bizonyos állapotokat. (A Sárga Kártya rendszer az Egyesült Királyságban működő, a Gyógyszer- és Egészségügyi Termék Szabályozó Ügynökség által irányított rendszer, amelynek célja, hogy jelentéseket gyűjtsön a gyógyszerek, vakcinák és orvosi eszközök használata során fellépő mellékhatásokról vagy biztonsági problémákról – a szerk.megj.)

oltáskárosultak brit

Matt Hancock volt egészségügyi miniszter egy NHS oltóközpontban tett látogatása során, 2021 januárjában. (Fotó: Dominic Lipinski/PA)

Kate Scott szerint az oltáskárosultak történeteinek megosztását gyakran cenzúra akadályozta. „Még csak utalni sem lehetett arra, hogy a vakcinák sérülést vagy elhalálozást okoztak volna” – mondta. Számos online posztot töröltek, mert a közösségi médiaplatformok „félretájékoztatásnak” minősítették azokat.

Scott szerint, ha ezek az információk szabadon elérhetők lettek volna, sok ember tisztában lett volna a kockázatokkal, és gyorsabban fordulhattak volna orvoshoz, ami életeket menthetett volna meg.

A vizsgálat meghallgatásán bemutattak egy 15 perces videót is, amelyben különböző tapasztalatokkal rendelkező emberek szólaltak meg. Egyesek üdvözölték az oltásokat, mivel azokat életmentőnek tartották, míg mások szerint az időben történő beavatkozás megmenthette volna szeretteiket.

A vakcinák életeket mentettek, de árnyoldalak is vannak

A brit Egészségügyi és Biztonsági Hivatal (UKHSA) adatai szerint a vakcinák több mint 100 ezer halálesetet előztek meg az Egyesült Királyságban. Matt Hancock volt egészségügyi miniszter kiemelte, hogy az oltóanyagok segítettek az országnak kilépni a zárlatból, és „biztonságosak és hatékonyak voltak”. Hancock ugyanakkor elismerte, hogy a szövődmények jelzésére szolgáló rendszerek tökéletlenek voltak, és a vakcinák hatásainak vizsgálata még mindig folyamatban van.

A brit COVID-19 vizsgálatot Heather Hallett bárónő vezeti, és célja, hogy feltárja a pandémia kezelésével kapcsolatos döntések és intézkedések hatásait, valamint tanulságokat vonjon le a jövőbeli járványok kezelése érdekében. A vizsgálat több modulban dolgozza fel a különböző témákat, beleértve a vakcinák fejlesztését, bevezetését és az ehhez kapcsolódó közegészségügyi intézkedéseket is.

A vizsgálat negyedik modulja január vége előtt folytatódik.

Nemzetközi példák és a magyar helyzet

A brit vizsgálathoz hasonlóan más országokban is jelentős figyelmet kaptak az oltásokkal kapcsolatos esetek. Egy, az American Journal of Therapeutics által közzétett tanulmány például arra a következtetésre jutott, hogy a COVID-vakcinák bevezetésének előnyei kevésbé voltak meggyőzőek, mint azt eredetileg gondolták. Emellett Kínában számos gyermek lett leukémiás a COVID-oltások után, ami komoly vitákat váltott ki a vakcinák biztonságosságáról.

Magyarországon a COVID-19 elleni oltások bevezetése óta több millió adag vakcinát adtak be, és a hivatalos források szerint az oltások túlnyomó többsége biztonságos és hatékony volt. Ezek a források továbbra is azt hangsúlyozzák, hogy a vakcinák előnyei jelentősen felülmúlják a lehetséges kockázatokat. A hatóságok arra ösztönzik a lakosságot, hogy jelentkezzenek oltásra, mivel ez a leghatékonyabb módja a COVID-19 elleni védekezésnek. Ugyanakkor a közösségi hálón és videócsatornákon gyakran találhatók olyan posztok és vélemények, amelyek nem tükrözik ezt az álláspontot.

Az esetleges mellékhatásokat jelenteni lehet az NNK felé, és ezek az adatok hozzájárulnak a vakcinák folyamatos értékeléséhez.