Elmérgesedett a helyzet az olimpiai játékok megnyitója miatt
Perrel fenyegeti Barbara Butch, az olimpiai „utolsó vacsora” központi figurája az őt bírálókat. Az LMBTQ-aktivista játszotta azt a szerepet, amelyre sokan Jézus Krisztus sértő ábrázolásaként tekintenek.
Audrey Msellati, Butch ügyvédje elmondása szerint az aktivista jogi lépéseket fog tenni, miután „egy rendkívül erőszakos internetes zaklatás célpontja lett”. Az ígéri, hogy „több panaszt is benyújt a támadásokkal szemben”.
A 2024. évi nyári olimpiai játékok megnyitóján Leonardo da Vinci „Az utolsó vacsora” című művét mutatták be többek között transznemű modellekkel olyan pózokban, amelyeket a kritikusok a vallási érzelmekkel szembeni tiszteletlenségként kritizáltak.
Kapcsolódó: Akinek nem tetszett az olimpiai megnyitó, őt szimplán letiltották
A rendezők továbbra is ragaszkodnak ahhoz, hogy a „egy nagy pogány partit akartak rendezni az Olümposz isteneivel”, hogy a tolerancia üzenetét küldjék. A keresztények milliót azonban mélyen megsértette a megnyitó. Az iráni külügyminisztérium még a francia nagykövetet is beidézte, az iraki egyházak pedig feljelentették a szervezőket. Eközben a rendezők bocsánatot kértek mindenkitől, akit megsértett a csoportkép és elmondta, hogy „nem állt szándékukban tiszteletlenséget tanúsítani a vallási csoportokkal szemben”.
Szólásszabadság vagy gyűlöletbeszéd?
A fenyegetések és a jogi lépések hátterében a francia törvények gyűlöletbeszéddel és az erőszakos fenyegetések elleni szigorú szabályozása áll. Franciaország ugyanis, amely egykor még az egyéni szabadság bölcsője volt, már régen a szólásszabadság elleni fellépés globális vezetőjévé vált. John Galliano divattervezőt például bűnösnek találta egy francia bíróság azzal a váddal, hogy egy bárban antiszemita megjegyzésekkel illettet három embert. Egy másik esetben Marine Le Pen francia konzervatív elnökjelölt édesapját azért büntették meg, mert „büdösnek” nevezte a roma kissebséghez tartozó embereket. Egy francia tinédzsert pedig azért vádoltak meg, mert az iszlámot „gyűlöletvallásként” bírálta.
Barbara Butch ügyvédje, Audrey Msellati kiemelte azonban, hogy az ilyen esetekben a francia jogrend nemcsak a sértett személy védelmét biztosítja, hanem erős üzenetet is közvetít a társadalom számára a tolerancia és a békés együttélés fontosságáról. Az ügy kapcsán számos jogvédő szervezet is megszólalt, hangsúlyozva, hogy az internetes zaklatás és a gyűlöletkeltés elleni fellépés elengedhetetlen a demokratikus értékek megőrzéséhez.