Ferenc pápa is elítélte az olaszok migránspolitikáját
Az Orvosok Határok Nélküli (MSF) nemzetközi segélyszervezet hajóját letartóztatták, miután 191 migránst mentett ki a Földközi-tenger vizéből. A Meloni-kormány egyre szorosabbra fűzi a térség feletti hatalmát, a humanitárius mentőakciók jövője a térségben továbbra is bizonytalan, az olasz intézkedések pedig emberéleteket követelnek.
Az olasz hatóságok azzal vádolják a szervezetet, hogy nem tájékoztatták őket időben az éjszakai mentésről, ami szerintük veszélyeztette a hatóságok által előírt biztonsági intézkedések betartását. Az MSF azonban határozottan visszautasította ezeket a vádakat, azt állítva, hogy a legénységnek „nem volt más választása”, mint végrehajtani a mentést, miután szemtanúi voltak, hogy több ember vízbe esett. A jótékonysági szervezet az olasz kormány döntését „embertelennek és önkényesnek nevezte”, mely nem veszi figyelembe az emberi élet védelmének alapvető elvét.
Meloni olasz miniszterelnök hivatalba lépésekor ígéretet tett arra, hogy megfékezi az illegális migrációt. Idén alig több mint 39 500 migráns érkezett az országba, míg tavaly ugyanekkor több mint 112 ezer migránst azonosítottak. Fontos azonban hozzátenni, hogy míg az illegális bevándorlók száma csökkent, a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) szerint idén legalább 1027 migráns vesztette életét a Földközi-tenger átkelése során. Az elfogott migránsokat gyakran visszaküldik Líbiába, ahol kegyetlen körülmények, börtönbüntetések és bántalmazások várhatnak rájuk.
Ferenc pápa is elítélte az olaszok döntését
Az olaszok intézkedéseit több nemzetközi szervezet, az Oxfam Italia és az SOS Humanity is elítéli. Szerintük ugyanis a mentés akadályozása emberi életeket követel. A csoportok több mint egy évvel ezelőtt hivatalos panaszt is benyújtottak az Európai Bizottsághoz, megkérdőjelezve, hogy az olasz szabályozás megfelel-e az uniós és nemzetközi jognak. Brüsszel még mindig vizsgálja az ügyet.
Juan Matias Gil, aki az MSF keresési és mentési műveleteit vezeti, nyilatkozatában rámutatott, hogy az intézkedéseket „sikerként adják el a közvéleménynek, de azok ára halál és az emberi jogok nagyon súlyos megsértése”. A segítség megtagadását Ferenc pápa is elítélte és „súlyos bűnnek” minősítette. A pápa felhívta a figyelmet arra, hogy a humanitárius értékek és az emberi méltóság tiszteletben tartása nem lehet alku tárgya, függetlenül a politikai körülményektől.