Az OKX Máltára költözhet Franciaország helyett a MiCA-megfelelés érdekében
Az OKX az elmúlt években a világ egyik legnagyobb és legelterjedtebb kriptotőzsdéje lett a Binance mögött, mivel magas likviditása és széles körű kereskedési párjai rendkívüli felhasználói élményt nyújtanak. Ennek ellenére a fokozatosan életbe lépő európai MiCA-szabályozások megnehezítik a 2017-ben alapított kriptotőzsde helyzetét is, a szabályozásoknak való megfelelés pedig kulcsfontosságú ebben a fiatal iparágban.
Ebből kifolyólag az OKX tervei szerint Franciaország helyett Máltát választja európai uniós központjának az engedékenyebb megfelelés miatt. A választást segíti, hogy az OKX eredetileg Máltán van bejegyezve annak ellenére, hogy az Egyesült Államokban és Hong Kongban is van irodájuk.
Málta lehet az OKX központi helyszíne
Az OKX számos elemzőportál szerint a Binance mögött a világ második legnagyobb kriptotőzsdéje, köszönhetően annak, hogy az elmúlt években jelentős növekedésen ment keresztül. A partneri együttműködések, a biztonságra fektetett hangsúly és a felhasználói élmény maximalizálása lehetővé tette, hogy rendkívül jó pozícióban legyen a kriptotőzsde 2024 közepére.
Egy, az ügyekben jártas ember szerint az újonnan érkező Markets in Crypto Assets, vagyis a MiCA-szabályozás kapcsán az OKX kriptotőzsde a Földközi-tengeren található Málta szigetére költözhet annak ellenére, hogy 2023 májusában Franciaországot jelölték meg preferált európai uniós központnak. A franciaországi eltökéltség annyira egyértelműnek tűnt mindenki számára, hogy a tőzsdét 2023 decemberében a francia Autorité des marchés financiers, vagyis az AMF pénzügyi szabályozói hatóság be is jegyezte az OKX francia entitását.
A váltás hátterében állítólag a máltai engedékenység áll, mivel a sziget számos szerencsejáték-platformnak, brókercégnek és kriptotőzsdének ad otthont. 2023 végén a Máltai Pénzügyi Szolgáltatások Hatósága, vagyis az MFSA az elmúlt években amúgy is felkarolta a kriptovalutákat, 2023 végén pedig frissítette a digitális eszközökre vonatkozó szabályokat a MiCA-rendszernek való megfelelés végett.
A MiCA és a CASP-licensz fontossága
A MiCA egy átfogó jogszabályi keretet kíván biztosítani az Európai Uniós kriptoeszköz-szabályozásokra, melynek elsődleges célja a jogbiztonság megteremtése, a védelmi intézkedések fokozása, az innováció támogatása és a pénzügyi stabilitás megteremtése. A MiCA keretrendszere kiterjed a kriptoeszköz-kibocsátókra, a kriptotőzsdékre, a blokklánc-alapú vállalatokra és a tárcaszolgáltatókra egyaránt. Az eredetileg a felhasználói érdekeket védő szabályozási csomag először a stablecoinok piacát kívánja átláthatóbbá tenni.
A MiCA kapcsán az érintett vállalatoknak az Európai Unió mind a 27 országában CASP-licenszet kell szerezni, hogy a blokkban működhessenek. A CASP licensz a kriptoeszköz-szolgáltatók engedélyezési rendszerét jelenti, melynek célja az ipar megbízhatóságának és biztonságának a növelése.
Nincs válasz az OKX részéről
A stablecoin-szabályozások már érvényben vannak, a többi szabály pedig decemberben lép életbe, azonban az OKX nem kívánta kommentálni a híreket. Ennek ellenére a legtöbb forrás azt állítja, hogy a tőzsde magas rangú szerepet kíván betölteni Máltán. Ezt azzal indokolják, hogy számos magas rangú tisztviselőt, mint például a megfelelőségi vezetőt, a műveleti vezetőt és a belső audit vezetőjét is Máltán kívánják tartani.
Az OKX és az MFSA közötti jó kapcsolat jegyében a kriptotőzsde az év elejéb egy 300 ezer eurót meghaladó egyezséget kötött a szabályozási hibák és hiányosságok orvoslása érdekében. Ennek kapcsán arra következtethetünk, hogy a cég hosszú távra tervez Máltán.