Több mint 5 milliárd dollárnyi BTC és ETH opció jár ma le
A kriptopiaci befektetőknek oda kell figyelniük október 25-én a volatilitásra, tekintve hogy ezen a napon 5,26 milliárd dollár értékű Bitcoin és Ethereum opció jár le. Konkrétan a lejáró Bitcoin (BTC) opciók összesen 4,25 milliárd dollárt, míg az Ethereum (ETH) opciók 1,01 milliárd dollárt tesznek ki. Ez azért tekintélyes szám, szóval érdemes figyelni az árfolyam mozgását. Az opciók olyan származtatott pénzügyi szerződések, amikor valaki egy megadott időpontban meghatározott áron történő eladásra vagy vételre szerződik. A Deribit adatai szerint október 25-én 62657 Bitcoin opciós szerződés jár le, 0,66-os put-to-call aránnyal és 64000 dolláros maximális fájdalomponttal.
Ugyanakkor az Ethereum opciós piacán 403426 kontraktus jár le. A ma lejáró Ethereum opciós szerződések put-to-call aránya 0,97, a maximális fájdalompont pedig 2600 dollár. A put-to-call arány fontos hangulatmutató az opciós kereskedésben. Összehasonlítja a forgalmazott eladási opciók mennyiségét a vételi opciókkal. Ha ez a mutató 1 alatt van, az általában pozitív hangulatot jelez, azaz több befektető vár piaci nyereséget. Másrészt az 1 feletti arány medvepiaci hangulatot jelez, ami a piaci visszaeséssel kapcsolatos aggodalmakat jelzi. A cikk írásakor a BTC-vel 67800 dollár ( BTC Price ) környékén kereskednek, míg az etherrel 2540 dollárnál ( ETH Price ).
A Bitcoin piaca nagyon komolyan reagál már a makrogazdasági eseményekre
A fájdalompont az opciós kereskedésben azt az árat jelzi, ahol a legtöbb kereskedő a legnagyobb veszteséget szenvedné el. Mivel a Bitcoin árfolyama jelenleg a maximális fájdalompontja felett van bőven, ha az opciók a jelenlegi szinten járnak le, az alapvetően veszteséget jelentene az opciós szerződések többségének tulajdonosai számára. Az Ethereum ezzel szemben a fájdalompontja alatt áll, így a második legnagyobb kriptovaluta esetén az opciótulajdonosok alapvetően profitálnának. Ez a Maximális Fájdalompont elméleten alapul, amely azt mondja, hogy az opciós árak azon kötési árak körül fognak konvergálni, ahol a legtöbb kontraktus – vételi és eladási – komoly hatás nélkül jár le. Ez tehát azt jelenti, hogy ahogy az opciós kontraktusok közelednek a lejárathoz, a Bitcoin és az Ethereum árfolyamai valószínűleg a saját maximális fájdalompontjuk felé húzódnak. Így következésképp a BTC értéke csökkenhet, míg az ETH ára emelkedhet.
Mindazonáltal az árfolyamokra nehezedő nyomás október 25-én, amikor a Deribit elszámolja a szerződéseket, csökkenni fog. Érdemes megemlíteni azt is, hogy a ma lejáró BTC és ETH opciók volumene jelentősen nagyobb, mint amit a hónap elején láthattunk. Az október 18-án végződő héten nagyjából 1,62 milliárd dollár értékű opciós szerződés járt le. Az 5 milliárd dollár fölé ugró lejáró opciók tehát jelentősnek számítanak, és tartósan emelkedő tendenciát mutatnak. Eközben a BloFin Academy elemzői szerint az amerikai választások előtt az implikált volatilitás (IV) is jelentősen megváltozott. Akár BTC-, akár ETH-opciókról van szó, a november 8-án lejáró opciók implicit volatilitási szintje jelentősen megnőtt, és meghaladta a távolabbi jövőre szóló opciókét. Az IV változását a befektetők fedezeti és spekulatív igényeinek tulajdonítják. És azt is igazolják ezek a mozgások, hogy a BTC viszonylag érzékenyebb a makroeseményekre. Egyelőre azonban a legtöbb befektető kivár, ami korlátozza az októberben várható volatilitás mértékét.