Az OECD országok felében csökkentek a bérek a járvány előtti szinthez képest

A közelmúltban közzétett jelentés szerint az OECD-országok mintegy felében a bérek alacsonyabbak, mint a járvány előtt.

Csökkenő reálbérek a fejlett országokban

Az OECD 2024-es Foglalkoztatási Kilátások jelentése szerint az elmúlt négy évben több fejlett országban, köztük az Egyesült Államokban, Kanadában, Japánban, Ausztráliában és számos európai országban is csökkentek a reálbérek, azaz az inflációhoz igazított órabérek.

Bár a járvány egyes iparágakat súlyosan érintett, más szektorokban munkaerőhiány lépett fel, ami béremelkedést eredményezett. Azonban a 2022 elején kitört orosz-ukrán háború tovább fokozta a globális inflációs nyomást. Ez sok munkavállaló esetében a reálbérek csökkenéséhez vezetett, mivel az áremelkedések felülmúlták a bérnövekedést.

Az európai országok és Ausztrália a legnagyobb vesztesek között

A jelentés szerint Finnország, Olaszország, Csehország, Svédország és Új-Zéland voltak a legnagyobb vesztesei ennek a jelenségnek, ahol a reálbérek több mint 5%-kal csökkentek. Svédországban a bérek 7,5%-kal csökkentek, ami különösen aggasztó, tekintve az ország viszonylag alacsony reálbérszintjét a magas megélhetési költségekhez képest. A kollektív tárgyalások egyre inkább feszültségeket okoznak, és a megfigyelők már elveszett évtizedről beszélnek a svéd bérek kapcsán.

Jobban járt az Egyesült Államok

Az Egyesült Államok valamivel jobban teljesített, mint más országok, mivel a reálbérek mindössze 0,8%-kal voltak alacsonyabbak 2024 első negyedévében, mint 2019 negyedik negyedévében. Kanada viszont 2,4%-os reálbércsökkenést könyvelt el ugyanebben az időszakban, míg Ausztráliában a veszteség még súlyosabb volt, 4,8%-kal. A Sydney-i Egyetem elemzése szerint az országban a kollektív tárgyalások hanyatlása és a gyártás visszaesése súlyosan érintette azokat az állásokat, amelyek korábban a legnagyobb bérnövekedést hozták.

Összegzés

A globális gazdasági helyzet továbbra is kihívások elé állítja a munkavállalókat, különösen azokban az országokban, ahol az infláció továbbra is magas, bár lassuló tendenciát mutat. Bár néhány országban már enyhültek a bércsökkenés hatásai, a legtöbb helyen még mindig jelentős gazdasági nyomás nehezedik a háztartásokra.