Nyolc millió kínai kipontozódva

Kínában 8,54 millió ember került feketelistára, miután a helyi bíróságok szerint a lakáshitelektől az üzleti hitelekig számos kategóriában nem teljesítettek fizetési kötelezettséget. Ez a szám a 2020-as 5,7 millióról nőtt a világjárvány idején, írja a Financial Times, és más statisztikák is romló gazdasági képet festenek.

Mi történik Kínában?

A China Merchants Bank szerint a 90 napon túli hitelkártyás fizetésekből származó rossz minősítésű hitelek 2022-ben 26 százalékkal nőttek az előző évhez képest. Míg a sanghaji székhelyű China Index Academy tanácsadó cég 2023 első kilenc hónapjában 584 000 árverezésről számolt be Kínában, ami csaknem harmadával több, mint egy évvel korábban.

Kínában nincs személyes csődtörvény. Összehasonlításképpen az Egyesült Államokban 418 724 vállalkozás és magánszemély jelentett csődöt 2023 júniusáig tartó 12 hónapban. Kína lakossága négyszer nagyobb, de ez még így is körülbelül kétmillió amerikainak megfelelő értéket jelentene.

8 millió kínai a munkaképes lakosság 1%-át teszi ki. Ennél a számnál sokkal aggasztóbb az a tény, hogy ez a szám 33%-kal nőtt, ami a gazdasági környezet romlását jelzi.

Kipukkadt az ingatlanbuborék

A Kínában kipukkadt ingatlanbuborék deflációhoz vezetett, és a hatóságok továbbra is vonakodnak attól, hogy az „elégetett” pénz helyett új pénzt teremtsenek, és ezzel tompítsák a csapást. Az adósságspirál lefelé ívelésének kockázata áll fenn. Mivel a vállalkozások és a magánszemélyek nem törlesztenek, a kereskedelmi bankok stresszhelyzetbe kerülnek.

A kereskedelmi bankok pedig egyben a fizetési rendszer megtestesítői is, ezért persze nem mehetnek csődbe.

Ha tehát teljes pénzügyi válság alakul ki, a hatóságoknak végül ki kell menteniük őket. És egy vagyonkezelő csődje az első jele annak, hogy az ingatlanpiaci összeomlás átterjedhet a pénzügyekre.

A fizetésképtelenek számának kontrollálatlan növekedése nemcsak ciklikus, hanem strukturális problémák eredménye is.

– mondta Dan Wang, a Hang Seng Bank China vezető közgazdásza.

A helyzet rosszabbodhat, mielőtt javulna.

Közrejátszhat a BTC áremelkedésében?

A BTC Price BTC Price az utóbbi időben a visszatérő érdeklődés jeleit mutatta Ázsiában. A kriptotőzsdéket betiltották Kínában, de maga a bitcoin továbbra is legális.

Mivel a globális kriptotőzsdéken már nincsenek kínai jüan <-> bitcoin kereskedési párok, nehéz adatokhoz jutni, de a kínaiak 2013 végén nagy kedvvel álltak neki a bitcoin bányászatnak és kereskedésének, és évekig dominált a világon.

Ha tehát pénzügyi válság alakul ki, sokan a kriptón keresztül menekülhetnek. Nem utolsósorban azért, mert egyre valószínűbbnek tűnik, hogy az ottani hatóságok nem fognak lépni, hacsak nincs más választásuk.