Nyolc hónapos csúcson a stabilcoin piac

A stabilcoinok piaca nyolc hónapos csúcsra ért el, miközben a központi banki digitális valuták (CBDC) bevezetése lassan halad.

A stabilcoinok reneszánsza

Az elmúlt hónapokban a stabilcoinok piaca újjáéledt, és a piaci kapitalizációjuk 2022 áprilisa óta nem látott szintekre emelkedett. Jelenleg a piaci kapitalizáció elérte a 161 milliárd dollárt, ami jelentős növekedést jelez, különösen a TerraUSD összeomlása után. De ki vezeti most ezt a növekedést?

Az USDC és az USDT a csúcson

A CCData májusi Stabilcoinok és CBDC-k jelentése szerint a Circle által kibocsátott USDC kiemelkedően teljesít. Piaci kapitalizációja rekordmagas, 32,6 milliárd dollárra nőtt, amit a kereslet megugrása hajtott. 2024 márciusában az USDC párok havi kereskedési volumene minden idők legmagasabb szintjét érte el, piaci részesedése pedig 8,27%-ra nőtt.

Eközben a Tether Holdings is kiemelkedő eredményeket produkál. 2024 első negyedévében rekord profitot, 4,52 milliárd dollárt értek el. Az USDT piaci kapitalizációja már kilenc hónapja folyamatosan növekszik, jelenleg 111 milliárd dollár körül mozog.

A CBDC-k gyenge fogadtatása

Bár a stabilcoinok sikeresek, a központi banki digitális valuták bevezetése nem váltotta be a hozzájuk fűzött reményeket. Az IMF jelentése szerint Nigéria e-Naira nevű CBDC-je, amelyet 2021 októberében indítottak, lassan terjed. 2023 márciusa óta mindössze 7,3 milliárd dollárnyi tranzakciót dolgoztak fel vele, ami kérdéseket vet fel a CBDC-k jövőjével kapcsolatban.

Stabilcoinok kontra CBDC-k: Ki nyer?

A stabilcoinok, különösen az USDC és az USDT, egyre nagyobb teret nyernek a kriptovaluta tranzakciók megkönnyítésében. Ezzel szemben az e-Naira lassú bevezetése megkérdőjelezi a CBDC-k versenyképességét. A jelenlegi piaci trendek azt sugallják, hogy a stabilcoinok, különösen a jól bejáratottak, mint az USDC és az USDT, hosszú távon meghatározó szereplők lehetnek a kriptoökoszisztémában.

Fordulat és lehetőségek

A stabilcoin piac folyamatosan fejlődik, új szereplők jelennek meg, akik innovatív funkciókat és alacsonyabb díjakat kínálhatnak, kihívást jelentve az USDC és az USDT dominanciájára. A CBDC-k lassú elterjedése ösztönözheti a központi bankokat, hogy javítsák kínálatukat, esetleg új funkciókat vezessenek be a felhasználók vonzására.

A stabilcoinok, mint az USDC és az USDT növekvő népszerűsége, szemben a CBDC-k, mint az e-Naira gyenge fogadtatásával, kérdéseket vet fel a digitális valuták jövőjéről. Vajon a magánszektor szereplői továbbra is dominálni fognak, vagy a központi bankok képesek lesznek versenyképes alternatívákat kínálni?