Nukleáris teszteket szimulál a világ leggyorsabb szuperszámítógépe: Kihívás előtt a blokklánc-technológia?

A legújabb szuperszámítógép – El Capitan – 2,79 kvadrillió műveletet végez másodpercenként, és már most találgatásokra ad okot a kriptoiparban, hogy a jövő kvantumszámítógépei képesek lehetnek-e feltörni a blokkláncokat.

El Capitan: A szuperszámítógépek új királya

A Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium kutatói bemutatták El Capitant, a világ leggyorsabb szuperszámítógépét, amely 2,79 kvadrillió számítást végez másodpercenként. Ez a szám felfoghatatlan nagyságú – 15 nulla követi a 2,79-et –, és teljesítménye a legmodernebb okostelefonok kapacitásának több milliószorosát is felülmúlja.

„Ahhoz, hogy egyetlen másodperc alatt elérjük ezt a teljesítményt, több mint egymillió legújabb iPhone-nak kellene egyszerre dolgoznia. Ez egy több mint 8 kilométer magas telefonhalomnak felel meg” – mondta Jeremy Thomas, a laboratórium munkatársa.

El Capitant az SC24 konferencián, Atlantában mutatták be, ahol a szuperszámítógép a világ 500 legerősebb számítógépének rangsorában az első helyet szerezte meg. A projekt a Lawrence Livermore Laboratórium, az Energiaügyi Minisztérium, az AMD és a Hewlett Packard Enterprise együttműködésének eredménye.

Mit jelent ez a technológia az átlagos felhasználó számára?

A szuperszámítógépeket általában olyan összetett feladatok elvégzésére tervezik, mint a mesterséges intelligencia fejlesztése, nukleáris tesztek szimulálása vagy hatalmas adattömegek feldolgozása. Egy ilyen gép, mint az El Capitan, 5,4 milliószor hatékonyabb, mint egy átlagos háztartási számítógép.

Még ha a szuperszámítógép hatékonysága lenyűgöző is, a blokklánc-technológia biztonsági szakértői szerint a Bitcoin és az Ethereum rendszereihez hasonló kriptovaluták nem veszélyeztetettek. Schrade, az Arcium nevű svájci vállalat szakértője szerint a jelenlegi szuperszámítógépek még 10 milliárd év alatt sem tudnák feltörni a 256 bites privát kulcsokat, amelyek a legtöbb blokkláncot védik.

A kvantumszámítógépek igazi fenyegetést jelentenek?

Az olyan szuperszámítógépek, mint az El Capitan, párhuzamos feldolgozást végeznek, amely lehetővé teszi számukra, hogy hatalmas mennyiségű adatot dolgozzanak fel egyszerre. Mindezt azonban bináris, azaz hagyományos „bit” alapú rendszerben teszik. A kvantumszámítógépek ezzel szemben kvantumbiteket, azaz „qubiteket” használnak, amelyek a kvantummechanika különleges tulajdonságait, például az összefonódást és a szuperpozíciót használják ki.

Schrade szerint a kvantumszámítógépek azért jelentenek nagyobb fenyegetést, mert képesek lehetnek megtörni a jelenlegi titkosítási modellek alapját képező matematikai aszimmetriát. A kvantumszámítógépek azonban még mindig évtizedekre vannak attól, hogy komolyan veszélyeztessék a blokkláncokat.

Az El Capitan megalkotása jelentős mérföldkő a számítástechnika világában, amely lenyűgözően szemlélteti, milyen hatalmas léptékű fejlődést ért el az iparág. Ugyanakkor rámutat arra is, hogy a blokklánc-technológiának folyamatosan meg kell újulnia ahhoz, hogy lépést tudjon tartani az ilyen mértékű technológiai előrelépésekkel.

A blokkláncok biztonságának egyik kulcsa az elliptikus görbe titkosítás (ECC), amely jelenleg az egyik legbiztonságosabb és leghatékonyabb módszer. Ahogy a számítógépek és kvantumszámítógépek fejlődnek, úgy válik egyre fontosabbá a blokkláncok számára, hogy tovább erősítsék titkosítási technikáikat, és felkészüljenek a jövő technológiai kihívásaira.

Következtetés

A világ leggyorsabb szuperszámítógépe, nemcsak a technológia határait feszegeti, hanem új dimenziókat nyit meg a tudományos kutatásban és az ipari alkalmazásokban. Bár jelenleg a blokklánc-technológiák biztonsága szilárd, a kvantumszámítógépek megjelenése felgyorsíthatja az új titkosítási megoldások szükségességét, hogy a digitális világ továbbra is biztonságos maradjon.