Európában terjeszkedik a brazil NovaDax – interjú BeiBei Liuval
Beibei Liu az egyik legnagyobb brazil kriptotőzsde, a NovaDAX első embere – azé a tőzsdéjé, amely hosszú várakozás után most végre az európai piacon is megtette első lépéseit. Liu Kínában kezdte karrierjét, Brazíliában folytatta, és most Európa felé kacsintgat, a globális kriptovilágra így garantáltan különleges rálátása van. Beszélgetésünk során volt szó mindenről: egy kriptotőzsde terjeszkedésének nehézségeiről, a COVID hatásáról a kriptopiacon, és a legnagyobb fenyegetésekről is, amikkel a bitcoinnak szembe kell néznie a jövőben. Most ennek az interjúnak egy vágott verzióját hoztuk el az Olvasóknak.
BitcoinBázis: Tudnál egy kicsit mesélni nekünk magadról és a NovaDAX-ról?
Beibei Liu: Az anyacégünk, az Abakus Group alapítótagjaként kezdtem 2013-ban. Az Abakus egy elég nagy csoport Ázsiában: jelen vagyunk Thaiföldön, Szingapúrban, Kínában és Indonéziában is. Brazíliában 2018-ban kezdtünk, majd két hónappal ezelőtt az európai piacra is beléptünk. A szolgáltatásunk itt még csak most indult, miután megszereztünk a szükséges engedélyeket Svájcból (onnan egy bróker engedélyt), illetve az Egyesült Királyságból, ahol engedélyezett pénzforgalmi intézményként működünk.
A szolgáltatásunk három fő részből áll. A legegyszerűbb a kereskedési platformunk, ahol kripto-kripto és fiat-kripto kereskedési párokat ajánlunk. Csak spot ügyletekkel foglalkozunk, nincs tőkeáttételes vagy derivatíva kereskedés. A második szolgáltatásunk egy olyan digitális számla, amelyhez a felhasználóink tudnak bankkártyát igényelni. A digitális számlájukon tárolhatnak kriptót és fiatpénzeket is, amiket automatikusan fel tudnak használni, amikor a bankkártyával fizetnek. Ez a kriptopénzek mindennapi helyzetekben való felhasználását nagyban segíti. A harmadik szolgáltatásunk pedig egy befektetési platform, ahol befektetett kriptopénzekre fizetünk kamatot a felhasználóknak.
Ami igazán elkülönít minket a többi tőzsdétől, hogy szabályozott és lokalizált tőzsde szeretnénk lenni. Ez azt jelenti, hogy teljesen tiszteletben tartjuk a szabályozásokat és ezeket be is tartjuk. Európában is meg van ehhez minden szükséges engedélyünk. Ez azt is jelenti, hogy itt is hasonló szolgáltatásokat tudunk ajánlani, mint Brazíliában, például a digitális számlát.
BB: Nagyjából 400 ezer regisztrált felhasználótok van. Van arról valamilyen adatotok, hogy ez havonta hány aktív felhasználót jelent? A felhasználói bázis csak Brazíliából vagy más latin-amerikai országból is adódik?
BL: Nagyjából 50 ezer az aktív felhasználók száma. Jelenleg csak a portugál anyanyelvű országokra koncentrálunk, azaz Brazíliára és Portugáliára. A következő lépés valószínűleg a spanyolajkú országok lesznek. A stratégiánk, hogy minden országban lokalizált szolgáltatást nyújtunk, így minden régióban sokkal mélyebbre kell ásnunk. Egy példa, hogy Brazíliában ki kell hangsúlyoznunk az embereknek, hogy akár a telefonszámlájukat is fizethetik kriptopénzekkel – ez itt ugyanis egy prioritás.
BB: Tervezitek, hogy Visa vagy Mastercard kártyát is kiadjatok?
BL: Jelenleg egy jól ismert brazil márkával, az Eloval működünk együtt. De a kérdés nagyon jó, ugyanis a jövő év elejétől már a Mastercarddal is partnerkapcsolatban fogunk állni.
BB: Beszéljünk egy kicsit a brazil korlátozásokról! Egyszerűbb a helyzet, mint az európai országokban?
A környezet nem kifejezetten barátságos. Két évvel ezelőtt még jobb volt a helyzet. Akik most akarnak belépni a piacra, nehezebb helyzetben vannak, mert kihívás olyan bankot találni, akik hajlandóak együttműködni új kriptoprojektekkel. Mi szerencsések voltunk akkor, mert jelenleg is öt bankkal van partnerkapcsolatunk – ami kifejezetten sok a versenytársainkhoz viszonyítva.
Tavaly Brazília kiadta az első kriptoszabályozó törvényt. Ez volt az első lépés; most már a rendszerünk összes tranzakcióját rögzítenünk kell. De a szabályozás útmutatót ad az embereknek is, hogy milyen formában kell adót fizetniük a kriptopénzek után. Ezen felül van még egy önszabályozó szervezet is, amelyben az öt legnagyobb helyi váltó mindegyike benne van, köztük mi is. Idén velük aláírtunk egy meglehetősen összetett és átfogó szabályozást. Ez például olyan témákkal foglalkozik, mint az AML szabályok vagy a felhasználók vagyoneszközeinek és adatainak védelme.
BB: Említetted, hogy öt fő kriptotőzsde van jelenleg Brazíliában. Hol helyezkedik el ebben a rangsorban a NovaDAX?
BL: Ha a kereskedési volument nézzük, akkor második helyen, ha pedig a honlap látogatóinak számát, akkor harmadik helyen. Ezt a CoinMarketCap adatai is alátámasztják.
BB: Mennyire volt nehéz megszerezni a szükséges engedélyeket Európában? Mennyi időbe telt?
BL: Nagyjából másfél éve kezdtük el az engedélyek igénylését, szóval egy hosszú folyamatról van szó. De el kell különítenünk a svájci és az angol engedélyt. A svájci ugyanis sokkal egyszerűbb volt. Ott nincs egy hivatalos engedély a tőzsdék számára, hanem egy bróker minősítést lehet szerezni, amit egy önszabályozó szervezet ad ki. A cégednek természetesen meg kell felelnie a minimum kapitalizációs szintnek. Ez nekünk viszonylag egyszerű volt az anyacégünk stabil háttere miatt. Az angol engedély (e-money institution agent) sokkal összetettebb volt. Először is nagyon időigényes. Másodszor folyamatosan együtt kell működni a bankokkal a napi tranzakciók és a gyanús tevékenységek bejelentése miatt. Aztán még havi pénzügyi jelentéseket és éves auditokat is biztosítani kell.
BB: Mennyire nagy a NovaDAX Brazíliában? Hány ember fog dolgozni Európában, és hol lesz a központ?
BL: A fejlesztőcsapatunk Kínában van jelenleg is, nagyjából 40 emberrel. Brazíliában kb. 15 ember foglalkozik a mindennapos működtetéssel és marketinggel. Európában két központunk lesz: egy az Egyesült Királyságban, egy pedig Hollandiában. A Brexit miatt most ugyanis az összes szükséges engedélyt szeretnénk Hollandiából is beszerezni.
BB: Mi a fő célja a NovaDAX-nak Európában? Az európai piac már így is meglehetősen telített, ezzel kapcsolatban mi a tervetek?
BL: Nagyon jó kérdés, hiszen teljesen igazad van, az európai piac meglehetősen telített. De a kriptó egy olyan eszköz, ami átível a határokon. Két évvel ezelőtt az Abakusszal azt gondoltuk, hogy jó ötlet lehet, ha mindkét régióban, mind az európai piacon, mind az ázsiain jelen tudunk lenni, és hogy ezt különösen jó lenne, ha a blokklánc segítségével tudnánk megtenni. Ázsia fejlődő piac, és az embereknek sokszor pénzre van szükségük; ezt azonban csak nagyon nagy kamattal tudnák megkapni. Európában viszont sokaknak van pénze, de nincsenek igazán jó befektetési lehetőségek. Előfordul olyan is, hogy negatív kamat van, és az emberek fizetnek a banknak, hogy ott tarthassák a pénzüket. Ezért jó összekötni ez a két piacot. Így az emberek be tudnak fektetni kriptóba, a tőkét pedig az ázsiai piacra tudjuk eljuttatni.
A hagyományos pénzügyi piacokon, például Kína esetében, a kínai vásárlók nem tudnak az amerikai részvénypiacra belépni. A blokklánc és a kriptó azonban teljesen megváltoztatta ezt, hiszen a Föld minden pontján bárki be tud fektetni ezekbe.
BB: Az amerikai piacra terveztek belépni?
BL: Nem. Nem tervezünk sem az amerikai, sem a kínaira vagy a japánra.
BB: Jelenleg egy elég erős bika trendet láthatunk a kriptopiacokon. Erről mit gondolsz?
BL: Emlékszem, júliusban vagy augusztusban, amikor a kriptopénzek igazán raliztak, rengeteg médiafelkérést kaptam, hogy adjak valamilyen előrejelzést a bitcoin árfolyamával kapcsolatban. Én akkor azt mondtam, hogy ez még tovább fog folytatódni. És ezt máig hiszem hosszú távon, több okból kifolyólag is. Egyrészről, most nem csak az egyéni érdeklődés, hanem az intézmények miatt is emelkedik az árfolyam. Ezen felül a tőzsdék is részt vesznek ebben, amivel meglehetősen biztos likviditást adnak.
Hosszú távon abban is hiszek, hogy a bitcoin győzedelmeskedni fog. A globalizáció megállíthatatlan, a bitcoin pedig végre minden embernek egyenlő esélyt ad arra, hogy befektessen. Az emberek ráadásul egyre bizonytalanabbak a fiatpénzekkel kapcsolatban, ami miatt egyre többen keresnek alternatívákat.
BB: Az emberek hogy viszonyulnak a kriptopénzekhez Brazíliában?
BL: Sok probléma van a real romlása miatt. Ha azt nézed meg, hogy mondjuk a bitcoin ára a dollárral szemben mennyit emelkedett az év eleje óta, az nagyjából 125% [az interjú idején]. De ha mondjuk a realhoz hasonlítod, akkor ez az emelkedés több, mint 300%.
BB: Mi a véleményed a DeFi őrülettel kapcsolatban?
BL: Technikai szemmel nézve szerintem nagyon innovatív. De a DeFi használata egy derivatív termékben nagyon-nagyon kockázatos is lehet. A NovaDAX jelenleg nem ajánl ilyen lehetőséget, de azért szemmel tartjuk a trendet.
BB: Mi lesz a következő lépés a portugál piac után?
BL: A spanyol piacra lépés. Gondolkodtunk más országokon is, de például Németországban rengeteg a versenytárs. Franciaországban pedig sokkal szigorúbbak a korlátozások.
BB: Oroszország esetleg?
BL: Nem. A piac nagyon nagy, de a verseny is nagyon erős. Ráadásul muszáj a kapacitásunkat is figyelembe venni. Ahhoz, hogy minden országban lokalizált szolgáltatást tudjunk biztosítani, nagyon fontos az ügyfélszolgálat, amihez pedig még nagyobb kapacitás szükséges a részünkről.
BB: Te személyes hogyan kerülték be a kriptovilágba?
BL: A legnagyobb ok az Abakus volt. A cég alapítása óta ott vagyok, és részt vettem a Wecash csoport megalapításában is. Én volt az egyik első menedzsere a projektnek, ami nagyon hamar nagyon profitábilis lett. Több mint 14 millió felhasználót számlálunk már ott, a csapatom pedig nagyjából 200 emberből állt. Ez mindenképpen egy fordulópont volt a számomra.
De, amit igazán élvezek, az a vállalkozások felépítése, a „nulláról az egyre” rész. Két évvel ezelőtt, amikor az Abakusnál a következő projekten gondolkodtunk, akkor a kriptó már egy felkapott téma volt. Innen indult ki a NovaDAX.
Személyes nekem viszonylag egyszerű volt a döntés – nem vagyok házas és nincsenek gyerekeim, szóval nem bántam a költözést.
BB: A COVID-19 hogyan befolyásolt a vállalatot?
BL: Ez nagyon összetett. Egyrészről az embereknek több ideje van befektetni. Másrészről Brazília sokat szenvedett a gazdasági következmények miatt. Sokan elszegényedtek és elvesztették a munkájukat, ami befolyásolja a mi működésünket is. De összességében a NovaDAX növekszik, és a pandémia nem volt ránk igazán nagy hatással.
BB: Ez igaz a többi régióra, például Ázsiára is?
BL: Ázsiát nagyban érintette. Ott sok kisebb üzletember vett fel tőlünk hitelt. Ők nagyon megérezték a járványt, és sokan nem tudják fizetni a törlesztőrészeket. De a legrosszabb ott is az első két negyedév volt, most már Ázsia is javul ilyen szempontból.
BB: Mi a legnagyobb veszély a kriptó számára a következő években?
BL: A legnagyobb a szabályozás lesz. A kormányzatok még nagyobb rálátást akarnak majd, hogy szabályozni tudják a szektort. De valószínűleg minden ország eltérő szabályozásokat fog hozni, ami jelentősen bonyolítani fogja a helyzetet.
Akit részletesebben is érdekel a NovaDAX, az itt találhat további információt a tőzsdéről. December 4-ig egy kereskedési versenyt is tartanak, amiről szintén bővebb tájékoztatást kaphatnak az érdeklődők.