Minden eddiginél magasabbra nőtt a bitcoin blokklánc nehézsége
A bitcoin blokklánc nehézsége több, mint 7 százalékkal nőtt február 5-én, ezzel minden idők legmagasabb nehézségi szintjét érte el a rendszer. A cikkben található kifejezések pontos definíciói megtalálhatóak a bitcoin szójegyzékünkben.
Egyre forróbbá válik a helyzet a bitcoin bányászat világában. Ahogy a bitcoin hálózat számítási sebességének mérési egysége a hash arány (hashrate) egyre nő, várható volt, hogy ezzel egyidejűleg a bitcoin blokklánc nehézsége is nőni fog. Február 5-én vasárnap a nehézség ismét módosult és 7.43%-al növekedett. Ezzel a növekedéssel pedig minden idők legmagasabb nehézségi szintjét érte el a bitcoin megalkotása óta a rendszer. Úgy tűnik egyre több bányászathoz használt hardver lesz elérhető egyre gyorsabb ütemben ami a nehézség növekedését okozza.
Egyre több bányász hardver csatlakozik a piachoz
Felmerülhet a kérdés, hogy ki dobja a piacra az újabbnál újabb bitcoin bányászati eszközöket. Meglepő módon, nem közvetlenül a hardver gyártók csatlakoztatják az új gépeket a hálózathoz. A különböző bányász társulatok által termelt bitcoin mennyisége nem változott egyik napról a másikra. Az arányuk viszont igen. A legnagyobb szövetségek, Antpool, 2FPool és őket követi a BitFury és a ViaBTC társulatai által kitermelt bitcoinok adják rendszer bányász erőforrásának nagy részét.
A ViaBTC beszerzett pár bányász gépet és a Bitcoin Unlimited protokoll támogatottsága is egyre nő az utóbbi időben. Mivel a ViaBTC egyben a legnagyobb bányásztársulat ami támogatja a Bitcoin Unlimited protokollt, egyértelmű döntésnek tűnt a hash erőforrás növelése. Jelenleg a ViaBTC a hálózat 10.7%-át adja ki az erőforrás tekintetében összevetve a négy nappal korábbi 8.9%-hoz képest.
Vannak akik ilyen nehézség mellett feladhatják a bitcoin bányászatot
Az is elképzelhető, hogy egy két bányász szövetséget váltott. Az Antpool erőforrásának részaránya az elmúlt néhány napban 15%-ról 19.3%-ra növekedett. Ezzel szemben az F2Pool támogatottsága kis mértékben csökkent. A legnagyobb veszteséget azonban a BTCC könyvelhette el, ahol a bányász erőforrás közel a felére esett vissza. A BTCC jelenleg mindössze a hálózat 4%-ának erőforrását adja összehasonlítva a pár nappal korábbi 7.6%-os részaránnyal.
A bitcoin blokklánc nehézségének emelkedésével a bányászás még kevésbé lesz jövedelmező otthoni keretek között. Attól függően, hogy ki menyit fizet az elektromosságért a költségek hamar túlléphetik a bevételeket. A hardver gyártók számára ez nem probléma, azonban a kisebb bányászoknak annál inkább. Ők ugyanis eljuthatnak arra a szintre, hogy kikapcsolják a gépeiket a következő hetek során, ha a trend folytatódik és a nehézség nő..
Specifikus hardverek miatt nő a bitcoin blokklánc nehézsége
Úgy tűnik a nehézség emelkedése mögött az SPV bányászat elterjedése áll. Azzal, hogy olyan hardvert vásárolnak a bányászok, ami csak az SHA256 algoritmus szerinti bitcoin bányászatra alkalmas és semmi másra, a hálózat egyre növekvő ütemben kapja a hash erőforrást. Ennek révén pedig folyamatosan nő a bitcoin blokklánc nehézsége.
Két héttel ezelőtt a bitcoin blokklánc nehézsége 16.64%-al növekedett. Ha minden második héten megdől az eddigi nehézség szintje, ez igen nagy kihívás elé állíthatja a bitcoin rendszerét. Pedig egyelőre úgy tűnik a nehézség ilyen ütemben nő majd a továbbiakban is.