Nőhet-e olyan nagyra a Nostr, mint a Twitter?

A Nostr a Bitcoin-közösség egyre növekvő fontosságú központja, amely azonban nagy kihívással néz szembe, ha jelentős méreteket akar elérni, mint például a Twitter. Csak akkor fog tudni növekedni, ha ösztönözni tudja a szerverek működtetését, és kifizetődővé tudja tenni ezt pénzügyileg is.

Az egész Nostr-protokoll jövője attól függ, hogy lesz-e elegendő, a rendszert működtető szerver (relay) – állítja a Bitcoin Magazine véleménycikke. Nincs ugyanis olyan, hogy “Nostr-hálózat”, csak relay-ek és felhasználók vannak, akik ezekhez csatlakoznak. Ösztönözni kell tehát az embereket, hogy relay-eket futtassanak.

Soha nem lesz olyan méretű a Nostr, mint a Twitter, amíg nem lehet a szervereket nyereségesen üzemeltetni, vagy nem hoznak legalább annyi pénzt, hogy fedezni tudják a működtetésük költségeit.

Reklámokból kéne megélni?

Egy relay szerver megpróbálhatja a reklámokat alkalmazni bevételi modellként, ahogy ez a domináns szinte minden ingyenes online szolgáltatásnál. Ezzel az a probléma, hogy a felhasználóknak ebbe lényegében bele kellene egyezniük. A relay-ek könnyen be tudnának tenni reklámokat a klienseknek (a felhasználói felületet adó szoftvereknek) küldött “eseményekbe”. (Esemény minden, ami a hálózaton történik, például egy poszt vagy egy hozzászólás is.) De a kliensek is könnyen ki tudnák szűrni ezeket a felhasználói felületről, hacsak a reklámeseményeket nem egy olyan nyilvános kulcs hozta létre, amelyre szándékosan feliratkoztak.

Nostr-kisszótár

  • Esemény (event): Minden megosztás, kommentár, egyéb tartalom.
  • Kliens (client): Szoftverkörnyezet, amelyek segítségével használjuk a rendszert. Lehet webes, mobilos vagy asztali. (Például Astral Ninja, Amethyst, Damis, Iris.to.) Egy kliens több relay-hez csatlakozhat.
  • Relay szerver (relay): Az eseményeket elosztó, esetleg szűrő vagy osztályozó szerverek. Lehetnek általánosak és specializáltak, ingyenesek és fizetősek, fel és leiratkozhatunk rájuk és róluk.
  • Kulcsok (keys): A felhasználók kapnak egy nyilvános (public key) és egy titkos (secret key) kulcsot. Az előbbi segítségével lehet követni őket. Az utóbbival pedig igazolják magukat, hasonlóan a felhasználónév/jelszó pároshoz.

A Nostr-felhasználók döntenek, mit akarnak nézni

Még ha egy üzemeltető olyan Nostr klienst is készítene, amely nem szűri a reklámokat, akkor sem tudná megakadályozni, hogy a felhasználók más klienseket használjanak. Még azt sem tudnák meg feltétlenül, hogy valakinek a kliense elrejti-e a hirdetéseket a felhasználók elől vagy sem.

Ez a modell halott, hacsak a felhasználók szándékosan nem döntenek a reklámok mellett.

De még ebben az esetben sem tudnának az üzemeltetők szilárd adatokkal szolgálni a hirdetők felé a felhasználók elkötelezettségének szintjéről.

Működhet a Nostr mikrofizetésekkel is?

A kis összegű mikrofizetések használata egy másik kézenfekvő megoldás, különösen a Bitcoin Lightning Network Nostr-alkalmazásokba történő szoros integrálása miatt. Ez a modell nagy rugalmasságot kínálna. A szerverek díjat számíthatnának fel az események egyszerű feladásáért (a publikációkért), az események olvasásra való letöltéséért vagy a kettő kombinációjáért. Az árak attól függően változhatnának, hogy valaki mennyit fogyaszt az erőforrásaikból.

A cikk szerzője azonban szkeptikus, hogy ez a modell képes lenne-e olyan méreteket lehetővé tenni, mint például a Twitter. (A Twitternek tavaly 300-400 millió fő között mozgott a felhasználószáma – a szerk.)

Nincs még elég Bitcoin-rajongó

Több probléma van ezzel. Egyrészt jelenleg egyszerűen nem elegendő a Bitcoin-elfogadottság ehhez. Még ha valahogy mindenki bele is egyezne abba, hogy minden apró szolgáltatási műveletért a Nostr-on keresztül fizessen, nincs elég ember, aki bitcoinnal rendelkezik. Így nem lehet olyan nagy léptékű szolgáltatást alapozni erre, mint a Twitter.

Friss bitcoinárfolyam itt látható

A relay-ek felszámíthatnának díjakat hagyományos, azaz fiat pénzen keresztül is, de így meg nem tudnák megvalósítani az egy cent töredékének megfelelő kifizetéseket minden egyes eseményért. Másrészt pedig az emberek szó szerint gyerekkoruktól hozzászoktak ahhoz, hogy az ilyen szolgáltatások ingyenesek, ezt várják el.

Jöhet az előfizetéses Nostr-modell?

De a szerző szerint lenne mód arra, hogy a mikrofizetések stabilabbá, fenntarthatóbbá váljanak. Twitter-klónokon kívül ugyanis mindenféle más alkalmazást is lehet építeni a Nostr-ra, mint a GitHub (szoftveres fórum és könyvtár) vagy a Wikipedia enciklopédia. De akár decentralizált munkamegosztó, mellékállás-közvetítő alkalmazásokat is, mint például az Uber. Ez utóbbi lehet a probléma kulcsa.

Bevonul-e a Nostr a mindennapi életbe? (Pixabay.com)

Bevonul-e a Nostr a mindennapi életbe? (Pixabay.com)

Míg a Twitterhez vagy a Google-hez hasonló szolgáltatásoknál az emberek egész életükben természetesnek veszik, hogy ingyenesek, addig nagyon is hozzászoktak ahhoz, hogy díjat fizetnek például álláshirdetésért. Vagy részesedést fizessenek egy piactér üzemeltetőjének, amikor online rendelnek valamit. Ez módot adhat, hogy megbízható bevételek érkezzenek a felhasználóktól.

Nostr-bevétel a Lightning üzemeltetéséből?

A relay szerverek üzemeltetőinek Lightning-csomópontot is kell működtetniük ahhoz, hogy fogadni tudja a felhasználók pénzét. Ez egy nem elhanyagolható bevételi forrás lehet. Szinergiát hozhat létre azzal a mikrofizetési modellel, amelyet a relay egyébként alkalmaz. Minél nagyobb egy szerver, annál több likviditásra lesz szüksége a Lightning Network-ön.

Még ha mindezeket össze is adjuk, ezek a különböző bevételek lehetővé tesznek-e egy Twitter-nagyságú relay-t? Talán – véli a szerző. Egy fusimunkákat, mellékállásokat közvetítő platform talán igen, de lehet, hogy az csak meg inkább csak az ilyen típusú eseményekre specializálódna.

A kicsi Nostr is lehet szép

A közösségi médiában bizony lehet, hogy a Nostr nagy léptékben egyszerűen nem lesz gazdaságilag életképes. A protokoll alapstruktúrája nagyon egyszerű, de a működtetés költséggel jár.

Ez azonban egyáltalán nem lehetetleníti el a Nostr-t. Az ügyfelek ugyanis ahhoz a relay-hez csatlakozhatnak, amelyhez csak akarnak. A kliens szoftverek sem kötődnek egyetlen relayhez sem, egyszerre több tucat relay-ből is lekérhetnek eseményeket. Az egyik relayben tárolt események más relékben tárolt eseményekre is mutathatnak.

Kapcsolódó cikkeink:

Címlapkép forrása: Pixabay.com