Ezért lesz egyre népszerűbb a kriptobányászat a BRICS-országokban
Az oroszországi Kazanyban tartott BRICS-csúcstalálkozón felmerült a nemzetközi szankciók és a tőkekontroll kérdése, de a bitcoin bányászata is szóba került, mint lehetőség a szankciók esetleges kijátszására.
A BRICS-országok már többször tettek utalást a bitcoin esetleges bányászatára és használatára, hogy így kerüljék meg a szankciókat, illetve, hogy így gyengítsék az amerikai dollárt.
A szakértők félelmei ellenére nagyon valószínűtlen, hogy a BRICS elárasztaná a piacot újonnan bányászott érmékkel, ugyanis a tranzakciók egy része nyomon követhető, és a tőzsdék dönthetnek úgy, hogy feketelistára teszik az érintett tárcákat. Azt is fontos megjegyezni, hogy még ha tőzsdén kívül is kereskednének kriptókkal, akkor sem biztos, hogy meg tudnák kerülni a globális szankciókat. Eddig egyedül Venezuela tesztelte a stabilcoinok használatát az olajértékesítés alternatívájaként.
Ismét terjed a kriptobányászat Oroszországban
Oroszország legnagyobb adatközpont-üzemeltetője, a BitRiver partnerséget kötött az orosz Közvetlen Befektetési Alappal, hogy bányászfarmokat és AI-létesítményeket hozzon létre a BRICS-országokban. A bányászat elfogadására való áttérés Oroszországban a kriptobányászok elleni kemény fellépést követi.
A BitRiver jelenleg 21 adatközpontot üzemeltet Oroszországban, további 10 pedig építés alatt áll. A cég állami támogatást kapott a nagy teljesítményű adatközpontok számának növelésére irányuló törekvésében. Az adatközpont-szektorban kialakult verseny világszinten növekszik, az USA pedig még mindig vezető helyen áll.
Érdemes megjegyezni, hogy november 1-től Oroszországban regisztrációs rendszer lép életbe a nagyméretű bányászati műveletekkel kapcsolatban. A bányászfarmokat regisztrálni kell majd az adóhatóságoknál, míg az egyéni bányászok regisztráció nélkül is működhetnek, de az áramhoz való hozzáférés tekintetében korlátozásokkal szembesülhetnek.
Az állam fenntartja magának a jogot arra is, hogy szükség esetén teljes tilalmat rendeljen el a bányászati tevékenységekre. A kriptobányászat Oroszország villamosenergia-fogyasztásának 1,5%-át használja fel, ami nagyjából megegyezik az amerikai számokkal, ugyanis az USA-ban az energiafogyasztás 0,6-2,3%-át a bányászat teszi ki.
Valóban versenyképesek lehetnek a BRICS-országok kriptobányászai?
A BRICS-bányászok törekvései ellenére ezek az országok le vannak maradva a bitcoin-infrastruktúra terén. És bár az újonnan bányászott BTC-t a bányászok eladhatják tőzsdéken kívüli piacokon, vagy épp kereskedhetnek vele, a probléma az, hogy a BTC jelenleg nem elég értékes ahhoz, hogy a nemzetközi kereskedelmet széles körben fenntartsa, legalábbis a jelenlegi árfolyamán nem.
A BRICS-országoknak ugyanakkor van egy előnyük – a legtöbbjük esetében a kriptovaluták nagy népszerűségnek örvendenek a lakosság körében, jóval nagyobbnak, mint az európai országoknál.
A BRICS kriptopiacok azonban rendkívül különbözőek, és nem biztos, hogy egy egységes piaccá tudnak válni. Ráadásul, még ha sikeresen is tudnának bányászni, a bitcoin jutalmak blokkonként 3,125 BTC-re csökkentek, ami korlátozza a potenciális bevételt. Ennek ellenére nagy előnynek tekinthető, hogy a kínai Bitmain gépei nagyon könnyen hozzáférhetők, a pekingi székhelyű vállalat eddig egyetlen nemzetközi bányásznak sem tagadta meg a szállítást.