A nigériai kriptotárcák ellenállnak a kormányzati zárolási kísérleteknek
Bár a nigériai kormány állítja, hogy zárolta az #EndBadGovernance mozgalomhoz kapcsolódó jelentős összegeket, több kriptotárca továbbra is aktív. Ez a helyzet rávilágít a digitális pénzügyek és az állami hatóságok közötti feszültségekre, amelyek új kihívásokat jelentenek a szabályozásban és a pénzügyi felügyeletben.
A kormány állítása a zárolásokról
A Nemzetbiztonsági Tanácsadó, Nuhu Ribadu, augusztus 13-án egy államtanácsi ülésen jelentette be, hogy a kormány 83 milliárd nigériai nairát (körülbelül 19 milliárd forintot) zárolt. Az összegeket az #EndBadGovernance mozgalom támogatóihoz kötötték. Az összeg jelentős része, mintegy 78 milliárd naira (körülbelül 17,9 milliárd forint), kriptovalutában van, és négy különböző tárcában tartották. További 4 milliárd naira (körülbelül 920 millió forint) politikai szereplőktől származik.
Eltérések a kormány állításaiban
Bár a kormány sikeres zárolásról számolt be, egy helyi médiaelemzés során számos eltérésre derült fény. Egyes kriptotárcák továbbra is aktívak, ami ellentmond a hivatalos állításoknak. Például egy tárca, amelynek egyenlege 1,5 millió naira (körülbelül 345 ezer forint) volt, valójában csak 270 796 nairát (körülbelül 62 ezer forintot) mutatott. Egy másik tárca, amelynek állítólag 698 millió naira (körülbelül 160 millió forint) volt a számláján, valójában csak 367 millió nairát (körülbelül 84 millió forintot) tartalmazott.
A kriptotárcák tevékenysége
A KuCoin és MEXC tőzsdékhez kapcsolódó tárcák továbbra is aktívak. Ez arra utal, hogy a kormányzati zárolások nem bizonyultak teljesen hatékonynak. Egy figyelemre méltó tranzakció során 78 millió nairát (körülbelül 18 millió forintot) utaltak át egy ismeretlen tárcába, majd onnan gyorsan egy másik címre továbbították az összeget. Bár a tárcák tulajdonosainak kiléte nem ismert, elképzelhető, hogy a tőzsdék megosztották az információkat a hatóságokkal.
A kriptovaluta tranzakciók szabályozásának kihívásai
Egy helyi szakértő szerint a kormány kérheti a kriptotőzsdéket, hogy működjenek együtt a vizsgálatokban, ha bűncselekményből származó pénzmozgásra utaló nyomokat találnak. Azonban a tőzsdék csak akkor kötelesek együttműködni, ha jogilag megalapozott indokkal keresik meg őket. Gyakran előfordul, hogy a tőzsdék ellenállnak a kéréseknek, ha azok nem tűnnek kellően megalapozottnak.
A Nigériai Gazdasági és Pénzügyi Bűncselekmények Elleni Bizottság (EFCC) által elrendelt zárolások célja a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megakadályozása volt. Azonban a kriptotárcákban folytatódó tranzakciók megkérdőjelezik a kormányzati intézkedések hatékonyságát és átláthatóságát.
A kriptotárcák folyamatos aktivitása rávilágít arra, hogy milyen nehézségekkel szembesülnek a kormányok a kriptovaluta tranzakciók szabályozása és nyomon követése során. A hagyományos pénzügyi rendszerektől eltérően a blokklánc technológia anonimitást és decentralizációt kínál, ami megnehezíti a hatóságok számára a zárolások érvényesítését és a pénzmozgások nyomon követését.
A #EndBadGovernanceInNigeria tüntetések során a nigériai kriptoközösség tagjai iparág-specifikus követeléseket is megfogalmaztak. A mozgalom célja számos kormányzati probléma kezelése volt, és lehetőséget kínált arra, hogy szabályozási reformokat sürgessenek. Ezek jelentős előnyöket hozhatnak az iparágnak és a szélesebb gazdaságnak.