Nigéria a kriptovaluták legalizálását készíti elő
Annak ellenére, hogy még mindig eléggé benne vagyunk a medvepiacban, a Bitcoin elfogadása figyelemre méltó sebességgel növekszik. A legfrissebb hírek szerint most Nigéria fontolgatja, hogy törvényt fogad el a Bitcoin és más kriptoeszközök legális használatáról.
Egy helyi újság idézte Babangida Ibrahimot, a nigériai képviselőház tőkepiaci és intézményi bizottságának elnökét, aki megerősítette a híresztelést. A törvényjavaslat módosítani fogja a 2007 óta érvényben lévő befektetési és értékpapírtörvényt, és a kriptókat, köztük a Bitcoint és más digitális eszközöket legális befektetési eszközként fogja érvényesíteni.
Az említett törvény meghatározza továbbá a Nigériai Központi Bank szabályozási szerepét a digitális valuták tekintetében is.
A mostani intézkedés előzménye, hogy tavaly februárban Nigéria leállította a Bitcoin használatát. Ezt úgy valósította meg, hogy megtiltotta a szabályozott pénzügyi vállalkozásoknak, hogy kriptókkal foglalkozzanak. A tilalom ellenére a P2P tranzakciós volumenek az egekbe szöktek, tovább gyorsítva ezzel a Bitcoin elfogadását Nigériában.
A Paxful adatai rámutattak, hogy a nigériai P2P Bitcoin kereskedési volumen 2021. január és 2022. júniusa között meghaladta az 1 milliárd dollárt. Ezzel az egyik leggyorsabban növekvő kriptopiac lett globálisan. Nigéria Bitcoin P2P volumene 2022 első félévében elérte a 400 millió dollárt. A volumen alapján Nigériát Ghána és Kenya követi.
Nigéria a kriptók legalizálására törekszik
Ibrahim az új jogszabállyal kapcsolatban elmondta:
„… hatékony és élénk tőkepiacra van szükségünk Nigériában. Az utóbbi időben sok változás történt a tőkepiaconon, különösen a digitális valuták, és az árutőzsdék területén. Ezeket a változásokat az új törvényben kell rögzíteni.”
Azzal kapcsolatban, hogy a kriptók decentralizált jellegűek, és az, hogy nincs egy elkülönített joghatóságuk, ahol használhatók, Ibrahim megjegyezte, hogy szükség van a szabályozásukra. Így fogalmazott:
„… ha emlékeztek – amikor a kriptopénzeket eredetileg betiltották Nigériában, a CBN (Nigériai Nemzeti Bank) felfedezte, hogy a legtöbb ilyen befektető nem is használ helyi számlákat. Tehát nem tartoznak a CBN hatáskörébe. Mivel nem helyi számlákat használnak, a CBN nem tudja ellenőrizni őket. Tehát most sem a tilalom feloldásáról van szó, mi a jogszerűséget vizsgáljuk: mi az, ami legális, és mi az, ami a nigériai jogszabályi működésünk keretein belül van.”