Egy NFT művész Picasso alkotásokat akar megsemmisíteni Assange miatt

Egy orosz művész, aki korábban egy Vlagyimir Putyint ábrázoló NFT-sorozatot is készített, azt állítja, hogy 45 millió dollár értékű Picasso-, Rembrandt- és Warhol-műveket fog megsemmisíteni, ha a WikiLeaks-alapító Julian Assange meghal a börtönben.

Andrej Molodkin „Dead Man’s Switch” művészeti projektje keretében 16 híres műalkotást gyűjtött össze egy 29 tonnás széfbe. Ezek mellett két hordónyi „rendkívül maró” anyagot rakott be a trezorba. A hordókban tárolt műalkotások 24 óra elteltével megsemmisülnek. Csak akkor állítják vissza az időzítőt és tartják távol a maró anyagot, ha „egy Assangehoz közel álló személy” naponta megerősíti, hogy Assange még életben van. Ha netán pedig a Wikileaks-alapító kiszabadulna, a műalkotások visszakerülnének a tulajdonosaikhoz.

A projektet Assange küzdelme inspirálta, amelyet az Egyesült Államoknak való kiadatása ellen folytat. Az USA-ban a kémkedési törvény alapján emeltek vádat ellene, és ahol a jövő héten benyújtja végső fellebbezését. Ha nem jár sikerrel, támogatói szerint 175 év börtönbüntetésre is számíthat.

„Amióta Julian Assange börtönben van… a szólásszabadság, a véleménynyilvánítás szabadsága és az információszabadság egyre inkább elnyomottá vált,” – nyilatkozta Molodkin a Sky Newsnak. Azt mondja, ha a festmények megsemmisülnének, „nem érezne semmilyen érzelmet, mivel a szabadság sokkal fontosabb számára”.

A trezorban, amelyet a hírek szerint pénteken lepecsételnek, többek között Santiago Sierra, Sarah Lucas, Jannis Kounellis, Jasper Johns, Jake Chapman és maga Molodkin munkái is megtalálhatók. Molodkin nem hozta nyilvánosságra, hogy konkrétan mely darabok vannak a birtokukban.

NFT alkotások és web3 gyűlések

Molodkin korábban egy 24 darabból álló NFT-sorozatot készített, amely Vlagyimir Putyint ábrázolja vérrel borítva. Az NFT alkotást Ukrajna védelmének támogatására az Oroszország elleni háborúban ajánlotta fel. Minden egyes NFT-t állítólag egy-egy, Oroszország által bombázott ukrajnai városnak szenteltek.

„A Vörös tér tankjai a győzelem napján a kiterjesztett valóságon keresztül exponált mű a metaverzumba fejlődött.” – áll a gyűjteményben, miközben hozzáteszik, hogy a gyűjtésből befolyt pénzt az UNICEF-nek adják át, hogy segítsen a vérátömlesztések finanszírozásában.

Julian Assange tavaly egy web3-as virtuális metaverzum tüntetésen is központi téma volt, ahol a résztvevők az Egyesült Államoknak való kiadatása ellen tiltakoztak.