Így vettek meg egy 1,5 millió dollár értékű NFT-t 23 ezer dollárért

Egy kereskedő mindössze 10 ETH-ért (23 ezer dollár) szerzett meg egy ritka, majmos CryptoPunk NFT-t, amelynek értéke 1,5 millió dollár.

A CryptoPunks nevet viselő NFT a legértékesebb Ethereum NFT-k közé tartozik. A most eladott darab különösen értékes volt, mivel a teljes, 10 000 darabból álló gyűjteményből mindössze 24 olyan kép egyike volt, amely egy majmot ábrázolt – egy állatot, amely közkedvelt a teljes NFT-közösség körében. Egy másik ilyen ritka változatot éppen a múlt héten adtak el közel 1,5 millió dollárért, így ez volt az utolsó hasonló eladás.

Az NFT-piac csúcsidejében néhány CryptoPunks olyan értékes volt, hogy néha frakcionálták őket. Ez annyit tesz, hogy kisebb részekre/részvényekre osztották őket, ezzel lehetővé téve, hogy egyszerre több befektető is résztulajdont szerezzen belőlük.

A szóban forgó #2386-os Punk esetében a tulajdonos a Niftex nevű, rövid életű weboldalon keresztül frakcionálta azt. Magát az NFT-t letétbe zárták az Ethereum blokkláncán, és a tulajdonjogot 2020-ban 10 000 darab ERC-20 tokenre osztották fel. Más frakcionált NFT-khez hasonlóan a befektetők vásárolhattak, illetve eladhattak egyes darabokat – de ez a Niftex bezárása után nehézkessé vált.

Egy okosszerződés-fejlesztő szerint, aki az X-en @0xquit álnéven fut, a Punk #2386-nak végül 257 résztulajdonosa volt. A Niftex platform eltűnésével azonban az NFT töredékek kereskedelmének fő módja lényegében bizonytalanná vált.

Valaki azonban szemet vetett a Punk #2386-ra, és mivel az okos szerződés továbbra is érvényes maradt a blokkláncon, képes volt kiváltani egy kivásárlási funkciót, és végül a jelenlegi érték töredékéért megszerezni az NFT tulajdonjogát.

„A rendszer úgy működik, hogy bármelyik részvényes javasolhat egy úgynevezett „shotgun”-t , amelynek során bármelyik részvényes kínálhat egy kivásárlási árat, és ha senki sem ellenkezik, 14 nap múlva megvásárolhatja az eszközt ezen összegért” – írta @0XQuit a Twitteren, hozzátéve, hogy az ismeretlen személy augusztus 28-án kezdeményezte a shotgun ajánlatot.

Az ajánlat 0,001 ETH volt részvényenként – vagy 10 ETH mind a 10 000 részvényért. És az időzítő, amit szinte senki sem láthatott, elkezdett ketyegni.

Már most 60-szoros profit van a vásárló markában

Gmoney, a Punk #2386 egyik részvényese, aki egyben a “9dcc” ruházati márka alapítója, azt mondta, hogy megpróbálta megakadályozni a vásárlást –ismét közvetlenül az okosszerződéssel együttműködve –, de nem sikerült, mert rosszul számolta ki, hogy mennyi ellenajánlatot kell tenni, és a szerencsés vásárló így megszerezhette a darabot mindössze 10 ETH-ért.

A Punk #2386 új tulajdonosának kiléte ismeretlen. A cikk írásakor az immár híres NFT nem szerepel az eladási listán. Az illető azonban már kapott egy 600 ETH-es ajánlatot egy érdeklődőtől. Ha eladná ennyiért, az 60-szoros megtérülést jelentene számára.

Egy X felhasználó “rablásként” emlegette a vásárlást. Gmoney azonban azt mondta, hogy ő nem így látja.

„Ha decentralizált rendszereket akarsz, akkor a rosszat is el kell fogadnod a jóval együtt” –mondta. „Ez a játék része. Ezért vagyunk itt. Ha nem tetszenek ezek a szabályok, akkor valószínűleg nem kellene játszanod.”