A New York Times blokklánc technológiával harcol az álhírek ellen

A New York Times az IBM blokklánc technológiáját használva veszi fel a küzdelmet az álhírek ellen.

Kedden egy blogbejegyzésben a New York Times kutatás-fejlesztési csapata jelentette be a „The News Provenance” névre hallgató projektjüket, melynek megnevezése magyarul a hírek eredetére utal. Első körben a fotós újságírásra koncentrálnak, ugyanis a képeket könnyen lehet manipulálni, melynek akár komoly következményei is lehetnek.

A blokklánc alapú adattárolás lehetőséget ad arra, hogy a fotókat és az adatokat módosíthatatlan formában tárolják a hálózaton. Ugyanakkor mindenki számára transzparensen nyomon követhetővé teszi azt, hogy mikor és milyen formában használták fel újra a rögzített adatokat. Ez által elkerülhetővé válhat az, hogy egy képet vagy cikket eltorzítsanak anélkül, hogy erre fény derülne.

2019 második felében indul a projekt koncepciójának tesztelése, mely során az IBM Hyperledger hálózatát használják majd. Ez egy olyan privát blokklánc hálózat, mely esetében egy központi adminisztrátor figyeli a blokkláncon rögzített adatokat. A blokklánc technológia segítségével pedig lehetőség nyílik majd arra, hogy megállapítsák egy adott fotóról, hogy az megfelel az eredetileg megjelentettel vagy szerkesztették-e később azt.

Az első időszak adatait felhasználva tervezik majd továbbfejleszteni a rendszert, kiterjesztve az újságírás összes területére. Ezzel egyidejűleg a kiadó felhívta a többi hírszolgáltató szervezetet is, hogy csatlakozzanak minél többen a kezdeményezéshez.

A New York Times csapata már március óta fokozott figyelemmel kíséri és fedezi fel a blokklánc technológiában rejlő lehetőségeket. Mindeközben pedig az iparág többi szereplője is egyre nyitottabb a témában. A Forbes tavaly a Civil hálózattal jelentett be együttműködést, mely kifejezetten a blokklánc alapú újságírás fejlesztésére koncentrál.