Nesze neked demokrácia: Hadiállapotot rendelt el a kanadai miniszterelnök, befagyasztják a számlákat
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök vészhelyzeti törvényt fogadott el, amely felhatalmazza őt a Szabadságkonvojban tüntetők bankszámláinak befagyasztására és a kriptoügyletek ellenőrzésére is.
Egy új, eddig soha nem alkalmazott törvény életbe léptetésével Justin Trudeau gyakorlatilag hadiállapotot rendelt el Kanadában. A már két hete tartó kamionos blokkádot képtelen megfékezni a kanadai kormány, habár mindent megpróbált a tüntetők és azok támogatóinak ellehetetlenítésére. Ezért az egyik legaljasabb eszközhöz nyúlt a tüntetőket semmibe vevő kanadai miniszterelnök.
Chrystia Freeland miniszterelnök-helyettes egy február 14-i sajtótájékoztatón azt mondta, hogy ez a legújabb taktikai manőver a tüntetőkkel szemben kiszélesíti a terrorizmus finanszírozására vonatkozó szabályok hatályát. Célpontja a különböző adománygyűjtő oldalak és az általuk használt pénzforgalmi szolgáltatók korlátozása. Ezek a változások a tranzakciók minden formájára kiterjednek, beleértve a digitális eszközöket, például a kriptovalutákat is.
Számlabefagyasztás és a kriptotranzakciók nyomon követése a következő lépés
A tüntetők a GoFundMe és a GiveSendGo adománygyűjtő platformokon keresztül együttesen több mint 19 millió dollárt gyűjtöttek össze. Ezek a pénzek azonban nem jutottak el a konvojhoz, ami egyeseket arra késztetett, hogy bitcoin (BTC) adománygyűjtést kezdeményezzenek. Mint arról korábban mi is írtunk, a HonkHonk Hodl csoport 22 BTC-t gyűjtött össze közel 1 millió dollár értékben a Tallycoin BTC adománygyűjtő platformon keresztül. A HonkHonk Hodl február 15-én lezárta Tallycoin oldalát, mivel túllépték az adománygyűjtési céljukat. Ezt az összeget hamarosan ki fogják osztani a tiltakozók között.
A GoFundMe együttműködött a kanadai hatóságokkal, majd visszafizette a pénzt az adományozókat. A GiveSendGo esetében azonban adatszivárgás történt, amely következtében több ezer támogató neve került a nyilvánosság elé, akik a Szabadságkonvojnak segítettek, állítja a The Daily Dot írója, Michael Thalen. A konvoj pénzének sorsáról egyelőre nincs hír.
Csúnya vége lehet Trudeau fafejűségének
A BBC News beszámolója szerint Francois Legault québeci miniszterelnök Trudeau bejelentése előtt azt mondta, hogy a vészhelyzeti törvény „olajat önthet a tűzre”. Trudeau azonban hajthatatlan.
A Kanadai Polgárjogi Szövetség elítélte a miniszterelnököt a rendkívüli állapotról szóló törvény életbe léptetése miatt. Egy hétfői tweetben azt írta, hogy „a vészhelyzeti törvényre csak akkor lehet hivatkozni, ha egy helyzet súlyosan veszélyezteti Kanada kormányának képességét Kanada szuverenitásának, biztonságának és területi integritásának megőrzésére, és ha a helyzet nem kezelhető hatékonyan Kanada bármely más törvényének alkalmazásával”.
„Ez nem békés tiltakozás” – mondta Trudeau Ottawában újságíróknak a kabinet vezető tisztviselőinek társaságában. „A szövetségi kormány azért lép közbe, mert a helyi rendőrhatóságok nehezen tudtak érvényt szerezni a törvénynek. Ez a kanadaiak biztonságáról, az emberek munkahelyeinek védelméről és az intézményeinkbe vetett bizalom helyreállításáról szól” – tette hozzá az az ember, aki a 2 éve tartó koronavírus korlátozások miatt kanadaiak millióinak a megélhetését tette tönkre.
A miniszterelnök már több módszerrel is próbálkozott a tüntetés felszámolására, de eddig egyik sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, sőt még többen csatlakoztak az elkeseredett kamionosokhoz. Úgy tűnik, most mindent megtesz azért, hogy blokkolja a tüntetés finanszírozását .
Kanada felhatalmazza a bankokat és a pénzintézeteket, hogy ideiglenesen szüntessék be a pénzügyi szolgáltatások nyújtását, ha az intézmény gyanítja, hogy egy számlát az illegális blokádok és megszállások támogatására használnak. Az új törvény a személyes és vállalati számlákra is vonatkozik, és a tranzakciók minden formájára kiterjed, beleértve a kriptovalutákat is: „Egy bank vagy más pénzügyi szolgáltató képes lesz azonnal befagyasztani vagy felfüggeszteni egy számlát bírósági végzés nélkül”.
A bankok pedig „védve lesznek a jóhiszeműen végrehajtott intézkedések polgári jogi felelősségre vonásával szemben”.
A tüntetők kitartanak
Mint azt a CBC megállapította, a törvény szabad kezet ad a szövetségi kormánynak a válságkezelésre, beleértve azt a lehetőséget is, hogy olyan rendkívüli hatásköröket léptessen életbe, amelyekkel például megtilthatják az utazást egy meghatározott területen belül, vagy akár a személyes tulajdonát is elvehetik valakinek, miközben pénzbírságot vagy börtönbüntetést szab ki azokra, akik megszegik az új rendeleteket.
Mindez azután történt, hogy vasárnapi jelentések szerint kanadai tisztviselők megtisztították az úttestet és letartóztatták a Szabadságkonvoj tüntetőit, akik blokkolták a legforgalmasabb amerikai-kanadai határátkelőt. Kanadai tisztviselők megerősítették, hogy a híd hétfő reggel újra megnyílt. A Bloomberg jelentése szerint a határátkelőhely hatnapos leállása óránként 13,5 millió dollárba került, és arra kényszerítette az autógyártókat, hogy leállítsák vagy korlátozzák a termelést az ontariói és detroiti üzemekben.
A CBS News jelentése szerint a kanadai fővárosban, Ottawában a tüntetők továbbra is megbénítják a belvárost. Ottawa elfoglalása országszerte arra ösztönözte a korlátozásoktól szenvedő embereket, hogy máshol is tüntessenek. Több helyen alakultak ki torlódások az autópályákon és a határátkelőkön.
Hogy ennek az egésznek mi lesz a vége, még nem tudni, de úgy tűnik, egyre inkább szorul a hurok Trudeau nyakán, hiába próbál mindenféle eszközzel küzdeni a szabadságszerető emberek ellen.