Nem várt helyről kapott nagyon erős elismerést a Bitcoin

Larry Fink, a BlackRock elnök-vezérigazgatója a részvényeseknek írt éves levelében hivatalosan is elismerte, hogy a Bitcoin megkérdőjelezheti az amerikai dollár globális tartalékvaluta státuszát. A levél kifejezetten úgy fogalmaz, hogy a Bitcoin egyszerre jelent bomlasztó innovációt és geopolitikai kockázatot, ha az amerikai kormány nem tudja visszafogni az adósságot és a hiányt.

Fink a cég 2025. márciusi levelében így fogalmazott:
„Ha az USA nem tudja kordában tartani az adósságát, ha a hiány tovább nő, Amerika azt kockáztatja, hogy elveszíti ezt a pozíciót az olyan digitális eszközökkel szemben, mint a Bitcoin”.

A megjegyzés a világ legnagyobb vagyonkezelőjének vezetője részéről egyértelmű elismerése annak, hogy a digitális eszközök alternatívát jelenthetnek az amerikai dollárral szemben a globális piacokon. Fink a levélben hétszer említette név szerint a Bitcoint, míg a dollárra nyolcszor utalt. Nem lehet eléggé hangsúlyozni ennek a párhuzamos gyakoriságnak a jelentőségét Fink részvényeseknek küldött éves levelében.

A Bitcoin elfogadása a strukturális költségvetési kockázathoz kötődik

A BlackRock elnök-vezérigazgatójának levele megosztott véleményt vázol. Eszerint bár a DeFi-t „rendkívüli innovációként” dicsérik, a cég figyelmeztet, hogy növekedése alááshatja Amerika pénzügyi elsőbbségét. A kockázat akkor merül fel, ha a befektetők a Bitcoint stabilabb hosszú távú értéktárként kezdik kezelni, mint az amerikai dollárt, különösen a folyamatos hiányok miatt a szövetségi szinten és az államadósság magas szintje miatt.

Ez a keretezés a Bitcoint többre pozícionálja, mint spekulatív eszköz vagy értéktároló. Úgy nevesíti mint eszköz, ami makrofedezetet nyújt a szuverén instabilitással szemben. A következmények párhuzamba állnak az elmúlt években az intézményi befektetők hasonló érveivel. Ők a digitális eszközöket a monetáris értékvesztés vagy a geopolitikai volatilitás elleni biztosításként kezelik. Ahogy Fink hangsúlyozta, „két dolog lehet igaz egyszerre”, utalva az innováció és a kockázat egyidejű meglétére a digitális eszközök fejlesztésében.

Rekordot döntő kereslet a BlackRock Bitcoin termékei iránt

Blackrock Bitcoin ETF

A BlackRock Bitcoinra vonatkozó belső álláspontja nem pusztán elméleti. A levél nyilvánosságra hozta azt is, hogy a BlackRock Bitcoin ETF-je az ETF-szektor történetének legnagyobb termékbevezetése lett. Az első évben több mint 50 milliárd dollárnyi kezelt vagyont értek el. Emellett az összes ETF-kategóriát tekintve a harmadik helyen állt a nettó eszközbeáramlásban, csak az S&P 500 indexalapok előzik meg.

A lakossági elfogadás kulcsfontosságú szerepet játszott, mivel a cég Bitcoin ETF-je iránti kereslet több mint fele az egyéni befektetőktől származott. Figyelemre méltó, hogy a résztvevők háromnegyede korábban nem rendelkezett iShares termékkel. Ez arra utal, hogy a Bitcoin a befektetők egy új demográfiai csoportja számára jelent belépési mechanizmust. A cég ETF-kínálatát Kanadára és Európára is kiterjesztette, ami az intézményi szintű Bitcoin befektetési eszközök határokon átnyúló növekedését jelzi.

A tokenizálás az infrastruktúra fejlődéseként pozícionálhatja magát

A Bitcoinon túlmenően Fink levele egy szélesebb körű tézist terjesztett elő. Eszerint a tokenizáció a tőkepiacokat a postai levélről az e-mailre való áttéréshez hasonló módon alakíthatja át. A SWIFT-hálózathoz hasonlítva Fink azzal érvelt, hogy a tokenizált eszközök infrastruktúrája megkerülheti a hagyományos pénzügyi közvetítőket azáltal, hogy azonnali, egyenrangú eszközmozgást tesz lehetővé.

A BlackRock úgy látja, hogy a tokenizáció alapvető változást jelent az eszköztulajdonlásban, főként a frakcionálás, a jobb szavazási rendszerek és a magas hozamú befektetési eszközökhöz való fokozott hozzáférés révén.

A levél szerint ezek a fejlemények demokratizálhatják a tőkepiacokat azáltal, hogy csökkentik azokat a működési és jogi akadályokat, amelyek történelmileg korlátozták a lakossági befektetők részvételét bizonyos eszközosztályokban.