Nem kell aggódni: a BlackRock nem tudja megváltoztatni a bitcoint
Felmerült az aggodalom, hogy a BlackRock esetleg megváltoztathatja a bitcoin 21 milliós kínálatát. Íme, itt a válasz, miért nem lehetséges ez.
Nemrég a BlackRock kiadott egy oktatóvideót a bitcoinról, amelyben a kriptovalutáról nyújtanak tájékoztatást egy nagy platformon. Lenyűgöző látni, hogy ilyen nagy platformokon beszélnek a bitcoinról. Azonban a Bitcoin X (korábban Twitter) közössége kiborult egyetlen mondaton: „Nincs garancia arra, hogy a bitcoin 21 milliós kínálati korlátját nem fogják megváltoztatni”.
A Natural News oldaláról a HealthRanger nevű felhasználó azt állította: „A bitcoin túlságosan központosítottá vált, és most a nem megfelelő emberek irányítják az algoritmusait. ELŐRE elmondják, hogy mit terveznek tenni.”
Fontos tisztázni, hogy a BlackRock bitcoin kínálatának megváltoztatásával kapcsolatos elképzelés megalapozatlan. A videóban elhangzott állítás technikailag igaz, mivel jogi nyilatkozatként szerepel, azonban nem utal arra, hogy a BlackRock a bitcoin-kínálatának növelésére készülne. Ráadásul, még ha megpróbálnák is, ehhez nem rendelkeznek a szükséges hatalommal.
Miért alapvető a 21 milliós korlát?
A bitcoin 21 milliós kínálati korlátja alapvető – nem vita tárgya. Az egész Bitcoin ökoszisztéma – a bányászok, a fejlesztők és a node-ok – ezen az alapelven működik. Enélkül a Bitcoin nem lenne Bitcoin. Bár a BlackRock hatalmas pénzügyi óriás, és ETF-jéhez több mint 500 000 bitcoint tart, befolyása a Bitcoinra gyakorlatilag nem létezik.
A Bitcoin egy proof-of-work (PoW) rendszer, nem pedig proof-of-stake (PoS). Nem számít, mennyi bitcoint birtokol a BlackRock; a gazdasági node-ok birtokolják az igazi hatalmat.
Mi történne, ha a BlackRock mégis megpróbálná?
Tegyük fel, hogy a BlackRock javaslatot tesz a protokoll megváltoztatására, hogy növeljék a bitcoin kínálatát. Mi történne? A hatalmas node-hálózat egyszerűen elutasítaná azt. A Bitcoin történelme már bizonyította ezt. Emlékszel Roger Verre és a Bitcoin Cash forkra? Jelentős befolyása volt, emellett vagyonos holdings volt, mégis az ő bitcoin verziója jelentéktelenné vált, mert a gazdasági szereplők többsége nem követte.
Ha a Bitcoin egyetlen entitás – például a BlackRock – által irányítható lenne, akkor már régen megbukott volna. Az amerikai kormány például, amely gyakorlatilag végtelen mennyiségű pénzt tud nyomtatni, könnyen megszerezhette volna a kínálat 10%-át, ha ez elég lenne a bitcoin irányításához. De a Bitcoin nem így működik. Decentralizált természete biztosítja, hogy egyetlen entitás – bármilyen hatalmas is – ne diktálhassa a feltételeket.
Szóval ne aggódj amiatt, hogy a BlackRock „megváltoztatja” a Bitcoint. Befolyásuk kemény korlátok között van. Még ha megpróbálnák is rákényszeríteni a fejlesztőket a protokoll módosítására, a node-ok visszautasítanák. A bitcoin decentralizációja az, ami a legnagyobb ereje, és senki – sem a BlackRock, sem Michael Saylor – nem tud ezen változtatni.