Nem is olyan rossz ez a kriptovaluta szabályozás

A Bitcoin a szabályozások ellenére is győzedelmeskedik és jobb passzban van, mint valaha.

A Bitcoint többféleképpen is megközelíthetjük: mint pénzt, amelyet bárki, bárhol használhat, és mint egy olyan monetáris jószágot, amelyet garantáltan nem értéktelenít el egy központi bank. De úgy is emlegetik a kriptovaluták ősét, mint egy szoftvert, amely szándékosan elveszi a bennfentesek hatalmát.

Amikor a pénz felülkerekedik a józan észen

A profitra való törekvés úgy, hogy az kevés időbe és pénzbe kerüljön, nem csak a kriptovalutákon alapuló Ponzi-sémák elterjedését idézte elő. Amint azt tapasztaltuk, a bedőlt FTX kriptotőzsdére és a Terra Luna ökoszisztémára is egykor még innovációként tekintettünk. S bár a kockázati tőkés feladata, hogy megfontoltan olyan projektekbe fektessen, amelyek jövedelmezők lehetnek számára, a bennfentesek elképesztő merészséggel tolták a pénzt az átverésen alapuló projektekbe. Láthattuk azt is, ahogyan jól bevásárolnak solanából, azt állítják, hogy ez a jövő kriptója, de amikor 2021 végén a bikák elvadultak, eladták az összes befektetésüket. Ma már több ezer token van forgalomban, amelyek nagy részét a kezdettől fogva Ponzi-sémaként hozták létre. Talán előnyösebb lett volna, ha a tokenek sorsát a piac dönti el, nem pedig a szabályozók. De a valóság az, hogy az USA „kénytelen” volt lecsapni rájuk.

Mutogathatnak a Bitcoinra, de más, mint a többi

Mindenki, aki valamennyire ismeri a Bitcoint, tisztában van azzal, hogy a kriptopénz nem tökéletes. A skálázhatóság például még mindig egy olyan probléma, amelyet meg kell oldani. S ugyan a Lightning Network, valamint a hasonló megoldások egy járható utat kínálnak a gyors és megbízható tranzakciók felé, még mindig van hova fejlődni. Azok a befolyásos emberek pedig, akik nem akarják, hogy a Bitcoin győzedelmeskedjen, találnak majd más szempontokat is, amelyeken keresztül támadhatják a kriptovalutát. Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy a bitcoinerek már az első naptól kezdve figyelmeztettek az FTX, a Terra Luna és más kétes projektekre, így talán jogosan ünneplik a „megmondtam” pillanatot.

Szeretjük vagy utáljuk, de a MiCA rendelet az első átfogó szabályozási keret a kriptovalutákra vonatkozóan. Inkább egy kiindulópont, mintsem a vég, amikor a „kriptovilág vadnyugatának” európai megszelídítéséről van szó. Attól függetlenül pedig, hogy mi fog történni a szabályozások terén, nem szabad megfeledkeznünk arról, mi teszi a Bitcoint egyedivé. A bitcoin egy olyan eszköz, amelyet valóban birtokolhatsz, és olyan hálózaton fut, amelyet senki nem tud leállítani vagy ellenőrizni.

Hinni kell a szabadpiacban, viszont fel kell ismernünk, hogy szükség van néhány védőkorlátra – különösen akkor, amikor a rosszhiszemű szereplők „technológiai újítóknak” álcázzák magukat. Azt nem tudjuk, hogy mit hoz a Bitcoin számára a jövő, viszont abban biztosak vagyunk, hogy a folyamatosan dédelgetett és ismételgettet mondat, miszerint a Bitcoin más mint a többi, ma jobban igaz, mint valaha.

Forrás