Nem fogják földhöz vágni a bitcoint a javuló reálhozamok

Az elemzők szerint nem valószínű, hogy a BTC árfolyamát komolyabban fenyegetné egy javuló reálhozamokkal kecsegtető gazdasági környezet. A blue chip befektetőknek ugyanakkor van okuk az aggodalomra, ez most inkább nekik fog fájni.

Az amerikai államkötvények inflációval kiigazított hozamai közel háromnegyed év szünet után emelkedtek, ami újból kockázatvállalásra ösztönözte a pénzügyi piacokat. A kötvényhozam (más néven reálhozam) emelkedése számos elemzőt aggaszt. A TradingView által közzétett adatok szerint az 5 éves kötvényhozam közel 2%-ra emelkedett az elmúlt héten, meghaladva a 2022. szeptemberi 1,92%-os csúcsot, így új csúcsot ért el a 2008 vége óta tartó időszakban. A 10 éves hozam 1,6%-kal, mindössze 11 bázisponttal marad el a 2009-ben tapasztalt csúcsszintektől. Eközben a kétéves reálhozam elérte a 3%-ot, ami az elmúlt tíz év legmagasabb értéke.

Mint látható, egyes vélemények szerint az emelkedő kamatlábak fékezhetik a gazdasági növekedést és csökkenthetik a kockázatos, vagy nulla hozamú eszközökbe (pl. arany, vagy BTC) történő befektetési kedvet. A Bitcoin és a Nasdaq a múltban jellemzően a reálhozamokkal ellentétes irányba mozgott.

Richard Usher, a BCB Group kriptobanki cég tőzsdén kívüli kereskedési vezetője szerint a kötvényhozamok legutóbbi emelkedése inkább a részvények, mint a digitális eszközök szempontjából okoz problémát. “Egy évi 6%-os hozamú kötvény problémát jelenthet, hiszen ez már valódi alternatívája lehet a részvények piaci kitettségének. Fel kell tennünk a kérdést, hogy milyen típusú befektetőket vonzhat ez a hozam” – mondta Usher. “A kriptoeszközök vagy technológiai részvények tipikus befektetői magasabb potenciális hozamot keresnek, vagy hosszabb távra fektetnek be az ágazat vagy az eszközosztály növekedésébe. Ezért azt gyanítom, hogy a reálhozamok emelkedése inkább a blue chip részvények számára okoz fejfájást, mint a technológiai vagy a kripto piacoknak, és ezek a fejlemények nem fogják megzavarni a középtávú növekedési ütemet.”

A makrokereskedők – akik érzékenyek a kamatláb-változásokra és az inflációval kiigazított kötvényhozamokra – elhagyták a kriptopiacot az elmúlt évben bekövetkezett esés során, így az irányítás a hosszú távú “HODLerek” kezében maradtak.

Az ötéves reálhozam kilépett a kilenc hónapos konszolidációs mintából, jelezve a 2021. decemberi mélypont óta tartó emelkedés folytatódását. A bitcoin és a Nasdaq eddig figyelmen kívül hagyta a kötvényhozamok emelkedését. Mindkét eszköz veszített értékéből az idei év első felében. Ez azzal is magyarázható, hogy véget ért a szokatlanul alacsony reálhozamok hosszú időszaka, amely támogatta a magas kockázatvállalást és a tőke felelőtlen eloszlását. Azóta a jegybankok az elmúlt évtizedek leggyorsabb ütemű likviditási szigorításához folyamodtak. Miután a kötvényhozamok emelkedése 2022 negyedik negyedévében megállt, a piaci hangulat is javult valamelyest.

Ben Lilly, a Jarvis Labs kriptoközgazdásza szerint a növekvő reálhozamok hosszú távon több tőkét vonhatnak a termelő szektorokba, például a blokkláncba. “Csak a tőke valós költségének normalizálódásáról beszélünk. Bonyolultabb időkben sokan hajlamosak a kriptós narratívába kapaszkodni, és ez rendben van. Szeretek úgy gondolni a kriptóra, mint a termelékenység növelésének egyik eszközére. Ha a tőke valós költsége normalizálódik, akkor azt olyan dolgokra fogják költeni, ami magasabb termelékenységet hoz.”