Nem csak a tech-zseniké a világ: blokklánc keresőmotor a hétköznapi embereknek
Létrehoztak egy új blokklánc keresőmotort, az Ora-t, amely a hétköznapi ember számára is elérhetővé teszi a blokkláncon való böngészést. Az új keresőmotor a Solana Hackathon nyári táborból származik. Az alkotó csapat augusztus 18-án jelentette be az elindítását.
A hackathon, más néven codefest, egy olyan közösségi kódolási esemény, amely számítógépes programozókat, szoftverfejlesztőket és más érdeklődőket hoz össze, hogy egy új programot fejlesszenek vagy építsenek. Számos népszerű hackathonos projekt vált mára világszerte használt alkalmazássá. A 2019-es Ethereum hackathon győzteséről például itt olvashatsz.
Az Ora segítséget nyújt azon személyeknek, akik csekély technológiai ismeretekkel rendelkeznek. Lehetővé teszi, hogy a felhasználók egyszerű, konyhanyelven keressenek a blokkláncon lévő adatok között. Ennek köszönhetően technológiai szakszavak, és kripto-zsargon ismeretének hiányában is választ kaphat kérdésére a hétköznapi felhasználó.
Egy ilyen példa: „Mutasd meg az összes sikeres Jupiter Exchange swapot 42 és 420 SOL között két nappal ezelőttről”.
A kérés keresőmezőbe való begépelése után, az Ora egyből nekilát az utasításnak megfelelő adatokat összegyűjteni. Az eredményeket a tranzakciók egyenlege alapján rendezi, és a felhasználónak egy összefoglalót ad, amely megmutatja neki, amit kért.
„Lehetővé tesszük a felhasználók számára, hogy természetes nyelven kérdezzenek le adatokat a láncban ?.A backendben található nagyméretű nyelvi modellek segítségével bárki könnyedén felfedezheti, navigálhatja és ellenőrizheti a lánc tranzakcióit ?.” Az új találmány Twitter fiókjára felkerült egy rövid tutorial videó a keresőmotor használatáról.
Milyen problémákat old meg az Ora?
A tranzakciós adatok láncban történő keresése SQL-ismereteket igényel. A projektcsapat rájött, hogy az SQL-kereső műszerfalakat inkább a technikai felhasználók kiszolgálására tervezték, a hétköznapi felhasználók számára nehézkessé téve a keresést.
Mivel a kriptohasználat egyre inkább elterjedt a műszaki ismeretekkel nem -,vagy csak részlegesen rendelkezőkön kívül, az Ora csapata úgy döntött, hogy egy olyan eszközt kínál, amellyel a normál felhasználók SQL-kereséseket futtathatnak a láncadatokon.
A csapat célja az volt, hogy a Google-hez hasonló élményt kínáljon minden kriptó felhasználónak. Az Ora elindításának bejelentésekor a projektcsapat több olyan személyt és vállalatot is idézett, akik egy kriptokereső motor ötletén gondolkodtak.
A projektcsapat az Ora-t „a meglévő infrastruktúra kiegészítő darabjaként” írja le. Az új keresőmotor egyébként már integrálva van a Solana blokkkeresőjébe.