Nem a BRICS, hanem a bitcoin az igazi fenyegetés a dollárra nézve?
Jeremy Siegel, a Wharton professzora ironikusnak nevezte Trump BRICS-vámjait, megjegyezve, hogy a bitcoin – amelyet Trump támogat – jóval nagyobb veszélyt jelent a dollárra, mint globális tartalékra.
Jeremy Siegel, a Wharton School professzora hétfőn kommentálta Donald Trump tervét, miszerint az új elnök 100%-os vámokat vetne ki a BRICS-országokra abban az esetben, ha azok közös valutát vezetnének be, hogy csökkentsék a dollár szerepét a globális gazdaságban. A CNBC-nek adott interjújában Siegel szkeptikusan nyilatkozott Trump tervével kapcsolatban:
„A legnagyobb veszélyt a dollár tartalékvalutaként való használatára a bitcoin jelenti, amiről mindannyian tudjuk, hogy Trump a nagy támogatója… Tehát kissé furcsának tűnik, hogy azt mondjuk nekik [BRICS], hogy ne hozzanak létre alternatív tartalékvalutát, amikor valójában a bitcoinról a világ számos országa beszél alternatív valutaként. Néhányan közülük megszabadulnak az aranytól, és bitcoinra váltanak” – mondta Siegel.
A Kreml bírálta Trump követelését
Trump követelése a BRICS-országok felé egy olyan időszakban hangzik el, amikor ezek az államok éppen az amerikai dollártól való függőségüket szeretnék csökkenteni, részben azért, hogy enyhítsék a nyugati szankciók hatását. A Kreml bírálta Trump fenyegetéseit, arra utalva, hogy az ilyen amerikai lépések felgyorsíthatják a dollártól való globális eltávolodást. A pénzügyi piacok reagáltak a fokozott feszültségre, a kötvényhozamok az újbóli inflációs aggodalmak miatt emelkedtek.
Egyébként amellett, hogy Trump felkarolta a bitcoint, egy interjújában arról is beszélt, hogy az ország tartalékeszközévé tenné a BTC-t. Trump győzelme után a bitcoin értéke rekordmagasságba szökött, és többször is új történelmi csúcsot ért el. Az elemzők ezt részben annak tulajdonítják, hogy a Trump vezette kormányzat alatt barátságosabb szabályozási környezetre lehet számítani.