Ne győzettessél meg a gonosztól, hanem a gonoszt jóval győzd meg.
Tegnap került felfűzésre a Bitcoin blokkláncára a 666 666-odik blokk, ami a Rómaiaknak intézett bibliai bekezdés üzenetét is magában rejti, ezzel állítva időbélyegzett mementót az ördögi számnak.
Az üzenetet az OP_RETURN szkript segítségével építették be a blokkba, ami lehetővé teszi, hogy 80 bájt méretig üzenetet adhassanak a tranzaktálók az utalásaikhoz.
A pszeudonim küldő meglehetősen magas díjat (50 dollárt) fizetett azért, hogy az üzenet mindenképp bekerüljön az ördög számaként szimbolizált dupla 666-os blokkba.
A message was included in the 666,666th #bitcoin blocked that was just mined.
The message was a Bible verse from the book of Romans:
–„Do not be overcome by evil, but overcome evil with good” pic.twitter.com/AE5Ve8XpBs— CoinBeast (@coinbeastmedia) January 19, 2021
Az is kiderült, hogy nem ez volt az egyetlen üzenet a blokkban, van aki a projektje hirdetésére használta a blokkot. „az Éden3D kertje él. Eden3D.io.” írta egy user egy másik 666 666-os blokk utalásába.
Egyébként a Bitcoin blokkláncát gyakran használják ilyen-olyan üzenetek elrejtésére, még annak ellenére is, hogy elég drága mulatság, ha csak üzenetküldésre használjuk.
Ha a kezdetekhez megyünk vissza, akkor már a genezis blokkban is találunk egy manifesztónak is kikiáltható véleménynyilvánítást Satoshi Nakamotótól arról, hogy miért is indította el a Bitcoint. Ezt olvashatjuk: „The Times 2009/01/09 A pénzügyminiszter közel áll a második bankmentő csomag bejelentéséhez”.
Aztán a múlt évben, 2020. május 12-én története harmadik blokkjutalom felezésén ment át a Bitcoin hálózat 12.5 BTC-s blokkjutalomról 6.25-e vágva a blokkjutalmat az elkövetkezendő 4 évre. Az utolsó 629999. blokkot 12.5 bitcoin jutalommal az F2FPool bányászta aminek érmealap tranzakciójába a következő üzenetet írták:
NYTimes 09/Apr/2020 With $2.3T Injection, Fed’s Plan Far Exceeds 2008 Rescue (magyarul, érthetően: NYTimes 2020/04/09 2.3$ billió dollár segély, a Fed terve messze túlhaladja a 2008-as segélycsomagot)
A Bitcoin blokklánc szépsége, hogy ha egyszer egy tranzakciót blokkba szednek és felfűzik a blokkláncra (és a blokkal együtt az extra üzeneteket), akkor már szinte lehetetlen onnan leszedni anélkül, hogy ne pusztítaná el a támadó az egész hálózatot. Ezt a karakterisztikát 2016-ban a WikiLeaks is kénytelen volt használni miután felröppent az álhír, hogy Julian Assange meghalt.
Miután a 8Chan képmegosztón elterjedt, hogy Julian Assange meghalt és gyorsan terjedt az álhír a mainstream médiaszolgáltatók között is, a WikiLeaks egy meghökkentő lépéssel tudatta mindenkivel, hogy Assange-nak nincs semmi baja. A rövid üzenetet, miszerint jól van és a 8chan bejegyzés hamis a bitcoin nyilvános kulcsokban rejtette.
Ennél persze jóval több üzenetet találtok a Bitcoin blokkláncán, sőt, az lenne a furcsa, ha kreatív bitcoinisták ne pakolnának extra üzeneteket. A messagesfromthemines.brangerbriz.com/ nevű art kezdeményezés igyekezett amennyire csak lehet interaktívvá tenni a korábbi üzenetek olvasgatását, pillantsatok rá!
Borítókép: Jan van Eyck: Utolsó ítélet, részlet, Metropolitan Museum, New York