Egy NATO-s ország az Orosz Föderáció felbomlását szorgalmazza

Az észt miniszterelnöknő egy Tallinnban tartott vitán elmondta véleményét, miszerint Oroszország feloszlatása kívánatos következménye lenne az ukrajnai háborúnak.

A múlt héten az orosz média felfigyelt Kaja Kallas, észt miniszterelnöknő legutóbbi provokatív kijelentéseire. Kallas hozzáállása Oroszország aprócska balti szomszédját határozottan Moszkva-ellenes álláspontra vezette.

„Oroszország veresége azért lenne jó, mert akkor tudnánk, hogy valóban történhet még változás a társadalomban” – mondta a miniszterelnöknő a 17. Lennart Meri konferencián.

Kallas azt is elmondta, hogy jelenleg az Orosz Föderáció valójában úgy tekinthető, mintha „sok különböző nemzet” alkotná, amelyek a szétválás után különálló államokként létezhetnének.

A miniszterelnöknő úgy gondolja, hogy jót tenne, ha több kis nemzet lenne Oroszországból, mert így a nagyhatalom is kisebbé válna.

Észtország egyébként azon nemzetekhez tartozik, amelyek a 2000-es évek közepén, a Bush-korszakban csatlakoztak a NATO-hoz. Kis mérete ellenére az ország az elmúlt hónapokban rendkívül szókimondó volt a háborúval kapcsolatban. Nemrég például úgy tűnt, hogy támogatja Macron francia elnök azon felhívását, hogy a NATO fontolja meg nyugati csapatok Ukrajnába küldését:

“Az észt kormány „komolyan” tárgyalja annak lehetőségét, hogy csapatokat küldjön Nyugat-Ukrajnába, hogy átvegyék a nem közvetlen harci feladatokat az ukrán erőktől, hogy felszabadítsák őket a fronton való harcra, bár a döntés még nem született meg” – mondta az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója Tallinnban a Breaking Defense-nek.

Újabban egy újabb határvita kialakulásának lehetősége is felmerült

“Moszkva próbára akarja tenni a NATO „elszántságát”, miután a Kreml határőrei eltávolították azokat a bójákat, amelyek Oroszország és Észtország tengeri határát jelezték” – áll az Institute for the Study of War (ISW) jelentésében.

Az észt rendőrség és határőrség közleményben tudatta, hogy az orosz rendfenntartók csütörtökre virradó éjszaka eltávolították a Narva folyóban elhelyezett úszó határ egy részét. “A bójákat a hajózási útvonalak jelölésére használják, és a határt minden tavasszal helyezik el a Tallinn és Moszkva közötti 2022-es megállapodás részeként”– közölte az észt rendőrség.

Az ilyen provokációk az oroszoktól valószínűleg továbbra is folytatódni fognak, valamilyen szintű megtorlásként az észt vezetők Moszkva ellen irányuló, következetesen merész megjegyzéseiért.