Nassim Nicholas Taleb: a bitcoin egy törékeny eszköz, értéke nulla

A fekete hattyú szerzője ismét nekiment a bitcoinnak. Legújabb interjújában a BTC-t a történelem egyik legérzékenyebb eszközének nevezte, melynek értéke nulla.

Nassim Nicholas Taleb filozófus, kockázatkezelési szakértő és egykori kereskedő, aki olyan bestsellerek szerzője, mint A fekete hattyú is, ismét negatív véleménnyel illette a világ vezető kriptovalutáját. A korábban elszánt bitcoinhívőből nemrég igazi bitcoin utáló lett, ahogyan korábban fogalmazott nagyot csalódott a fiat valuták ellenfelének szánt kriptopénzben. A CNBC nemrégiben megjelent cikke szerint nem hiszen többé a bitcoinban.

Nyilvános dicséretből, nyilvános köpködés

Taleb korábban óriási bitcoin támogató volt, többször nyilatkozott arról, hogy a romlott bankrendszer megváltója lehet Satoshi kriptovalutája. Egy ideje azonban előszeretettel ekézi a népszerű digitális valutát, ahol csak tudja. Most úgy véli, hogy a bitcoin valódi értéke nulla, mivel valutaként, biztonságos menedékként és inflációs fedezetként csúnyán megbukott.

Erről nemrég megjelent tanulmányában is írt, részletesen kifejtve új álláspontját, hozzátéve, hogy kevés olyan eszköz volt a történelemben, amely törékenyebb lett volna a BTC-nél.

Taleb az elmúlt években mindig pozitívan nyilatkozott a bitcoinról, a kriptoközösség nagy örömére gyakran tweetelte, hogy a kriptopénz potenciálisan segíthet az embereknek elkerülni a tőkeellenőrzést a piacokon, és a központi bankok által kínált valutát helyettesítő valutaként működhet.

Erről tweetelt hazája, Libanon két évvel ezelőtti gazdasági válsága idején is, amikor az emberek az utcára vonultak, hogy tiltakozzanak a bankok bezárása és a pénzfelvétel szigorú korlátozása ellen.

2018-ban a BTC-t „az első organikus valutának” és „biztosítási kötvénynek” nevezte, amely segíthet a fiat pénz feletti teljes kormányzati ellenőrzéssel szemben.

A korábbi pozitív hangvételnek azonban annyi. A múlt hónap végén közzétett tanulmányában kijelentette, hogy a BTC semmit sem ér. Az arany és más nemesfémek nem igényelnek „karbantartást”, szemben a bitcoinnal és fizikai tulajdonságaik is megmaradnak. Taleb emellett kiemelte a bitcoin magas volatilitását, mint az eszköz egyik legnagyobb hátrányát. Emellett azt írta, hogy a bitcoin masszív likviditási injekcióktól függ, ahogyan az 2020-ban is történt, amikor a világjárvány kitörése után a BTC mélyebbre zuhant, mint a tőzsde. Csak azután sikerült talpra állnia, hogy a monetáris ösztönző programok elkezdtek működni.