NASA bejelentés: oxigént nyertek a Mars légköréből
Egy Marson végzett kísérlet (a MOXIE-nak köszönhetően) bebizonyította, hogy lehetséges oxigént kinyerni a vékony marsi légkörből. Amióta a Perseverance rover 2021-ben leszállt a Marson, a MOXIE összesen 122 gramm oxigént termelt, nagyjából annyit, amennyit egy kistestű kutya 10 óra alatt lélegzik be. A MOXIE a leghatékonyabb üzemmódban óránként 12 gramm oxigént volt képes előállítani, ami a NASA eredeti céljának kétszerese a műszer számára, 98 százalékos vagy annál jobb tisztasággal. Az augusztus 7-i 16. elemzéskor a műszer 9,8 gramm oxigént termelt. A MOXIE sikeresen teljesítette az összes műszaki követelményt, és egy teljes marsi év alatt a legkülönbözőbb körülmények között használták, így az eszköz fejlesztői sokat tanulhattak a technológiáról.
Hogyan állítják elő az oxigént?
A MOXIE molekuláris oxigént állít elő egy elektrokémiai folyamat révén, amely a Mars vékony légköréből kiszivattyúzott szén-dioxid minden egyes molekulájából egy oxigénatomot választ el. Ahogy ezek a gázok átáramlanak a rendszeren, elemzik a tisztaságukat és a termelt oxigén mennyiségét.
A MOXIE volt az első olyan technológia, amelyet arra terveztek, hogy kutatásokat végezzen arra vonatkozóan, hogy az emberek a vörös bolygón hogyan élnék túl. Egy oxigéntermelő rendszer többféle módon is segíthetné a jövőbeli küldetéseket, de a legfontosabb ezek közül az, hogy a rakéták hajtóanyagának forrása lenne, amelyre ipari mennyiségben lenne szükség ahhoz, hogy űrhajósokkal rakétákat indítsanak a Marsról a Földre. Ahelyett, hogy nagy mennyiségű oxigént vinnének magukkal a Marsra, a jövő űrhajósai közvetlenül a Mars légköréből állíthatnának elő oxigént, ami mindenképp nagy előrelépés lenne egy ilyen komplex űrutazás során.
Kapcsolódó cikkeink:
- Elon Musk: egymillió telepest viszünk a Marsra
- Elon Musk bitcoint vinne a Marsra fizetőeszközként
- Földönkívüli sejtek nyomaira bukkantak a geológusok, volt élet a Marson?